Tego nie mogę ci powiedzieć

Okładka książki Tego nie mogę ci powiedzieć Justyna Sznajder
Okładka książki Tego nie mogę ci powiedzieć
Justyna Sznajder Wydawnictwo: young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tego nie mogę ci powiedzieć
young
2021-06-16
2021-06-16

Siedemnastoletnia Karolina uczy się w domu. Nie wychodzi do ludzi od momentu pewnego, przykrego incydentu. Jej rodzice ostatnio, bardzo często się ze sobą kłócą i rzadko kiedy są w tym samym momencie w domu. Dziewczyna żyje, zamknięta w złotej klatce, ponieważ oni nie chcą jej wypuścić samej. Po prostu, boją się, że znowu stanie się jej krzywda. Żeby zająć czymś czas, gra w gry komputerowe, składa origami i rysuje. Podczas jednej z rozgrywek, poznaje Kubę. Chłopaka, który niczego się nie boi. Jest niczym Aslan z Opowieści z Narni. Jednak on też skrywa swoje problemy. Ma bardzo trudna sytuację rodzinną. Choć chciałby od tego uciec, nie może, bo ma dwójkę młodszego rodzeństwa, które kocha nad życie. Obydwojgu, ich spotkanie przynosi ukojenie. Czują się razem bezpiecznie. Wszystko się zmienia, kiedy Kuba proponuję spotkanie. Karolina musiałaby wyjść ze swojej strefy komfortu. I tu pojawiają się pytania - Czy on zaakceptuje ją taką jaką jest? Czy nie ucieknie gdy dowie się co ukrywa? Na samą myśl o spotkaniu dziewczyna ma mdłości. Na szczęście i nie szczęście, nie od razu udaje im się spotkać. Jednak, czy kiedy się spotkają, nadal będą czuć się bezpiecznie? A może to wszystko popsuje i nigdy się do siebie nie odezwą? Czy i znajdą zrozumienie u swojego boku? Dowiedźcie się tego czytając tę cudowną opowieść! Mimo długich rozdziałów ( za którymi nie przepadam ) czytało się ją bardzo szybko. I Kuba i Karolina nie mają łatwo w życiu. Każde z nich mierzy się z problemami. One są tak realistycznie opisane, że czułam się częścią tej historii!! Proszę o więcej takich książek!

Mnóstwo osób mówi, że jak pochodzisz z bogatej rodziny to masz wszystko. Jak masz pieniądze to jesteś szczęśliwy, problemy Cię nie dotyczą i często się wywyższasz. Czy to prawda?

Rodzice Karoliny są ludźmi dobrze zarabiającymi. Fakt, że dziewczynie niczego materialnego nie brakuje, nie oznacza iż ma wszystko. Brakuje jej przede wszystkim wsparcia, miłości rodziców, bliskości, przyjaciela i odwagi by zawalczyć o sobie.
Kuba jest totalnym przeciwieństwem dziewczyny. Jego ojciec jest przemocowy i nadużywa alkoholu. Nie ma wsparcia w matce jednak swojemu rodzeństwu chce zapewnić wszystko co najlepsze. Chłopak ma determinuję by przeć do przodu i osiągać cele.
Co może łączyć te dwa światy?

Te dwie młode osoby poznały się przez internet. Oboje szybko złapali więź i poczuli, że odnaleźli przyjaciela. Mieszkają w tym samym mieście jednak Karolina ma tajemnicę, o której nie wie nikt z obecnych osób w jej otoczeniu.
Tylko czy ona kogoś bliskiego ma?
Czy Karolina zdobędzie się na odwagę by wyznać prawdę i stawić czoła swojej słabości?

Jest to młodzieżowa książka, która mnie ogromnie urzekła. Karolina to dawna ja więc bardzo przeżywałam tą historię prywatnie. Brakowało mi tak jak jej wsparcia u bliskich, nie miałam przyjaciela, na którego mogłam liczyć i wiecie co? Pewnego dnia poznałam chłopaka przez internet. Po kilku miesiącach się spotkaliśmy i ta znajomość trwa już 9 lat.
Jasne, że mogło być to niebezpieczne, że mogło mi się coś stać jednak tak długo utrzymywaliśmy wszelkiego rodzaju kontakt, że mu zaufałam. Dostałam to wsparcie, którego nie miałam. To on zaczął mnie pchać do przodu i motywować. To dzięki niemu zaczęłam mieć lepsze oceny w szkole, podeszłam do matury i ją zdałam, zaczęłam wierzyć w siebie i nie pozwoliłam decydować o sobie swojej niepełnosprawności.
Ta książka to moja prywatna historia, w której elementy zostały zmienione.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo średnia książka. Nie dzieje się za dużo, momentami nudnawa. Mimo poważnych tematów, nie przypadła mi do gustu.

Książka na raz, ale też taka o której za moment się zapomni. Opowiada historię dwójki młodych ludzi zmagających się z problemami rodzinnymi. W domu im się nie układa, choć każdemu z innych powodów. Ich ścieżki krzyżują się ze sobą i ta nieoczekiwana znajomość wnosi wiele pozytywnych emocji i rzeczy w ich relację. Przyjemnie, ale bez szału i fajerwerków. Z paroma błędami językowymi na dokładkę.

Na książkę natrafiłam kompletnym przypadkiem, zaciekawił mnie opis, który zachęcił mnie motywem internetowej znajomości. Oczekiwałam więc fabuły opierającej się na tej wirtualnej relacji i w pewnym sensie to dostałam- ale nie tak jakbym tego sobie życzyła.

Głównymi bohaterami są Karolina i Jakub, którzy poznali się podczas rozgrywki w League of Legends. Dość klasycznie mamy zderzenie dwóch różnych światów- ona pochodzi z bogatego domu, on z przemocowej rodziny. On jest otwarty i szczerze mówi o wszystkim, ona skryta i nie chce wyjawiać za dużo. Z czasem dostajemy większy obraz na ich charaktery, jednak szczerze powiedziawszy nie są one zbyt mocno rozbudowane, mam wrażenie że zrobione wręcz na jedno kopyto. Jeśli chodzi o resztę postaci, to na szczęście nie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jest ich pełno wciśniętych na siłę- i chwała za to! Mamy wprowadzone totalne minimum w postaci rodziców bohaterów, rodzeństwa Jakuba i jego znajomych. Gdzieś tam przewija się czasem oczywiście gosposia czy sąsiadka, ale wszystko w granicach umiaru i rozsądku. Co też ważne, postacie te nie są nijakie, o każdej można coś powiedzieć, nawet jak miały tylko góra dwie sceny. Za to duży plus.

Jeśli chodzi natomiast o fabułę... Jest dość zwyczajnie, rzekłabym. Przedstawione wydarzenia są prawdopodobne, bez przesadnych podkręceń czy wyolbrzymień. Książka porusza trudne tematy (niepełnosprawność, alkoholizm, przemoc),ale robi to po macoszemu. Temat istnieje, mówi się o nim i nic po za tym. Gdyby uciąć tak z połowę wewnętrznych dialogów głównych bohaterów, a zamienić je na bardziej wnikliwe opisy jak w/w sytuacje wpływają na ich życie, to książka zyskałaby o wiele bardziej na wartości. Mam wrażenie, że autorka miała ciekawy pomysł na treść, ale nieco zabrakło jej planu, bądź doświadczenia, aby rozwinąć i pociągnąć dalej.

Jeśli chodzi o czas wydarzeń to... Jestem w szoku jak krótki jest to okres- jakieś 3 tygodnie akcji właściwej. Przez ten czas bohaterowie zdążyli się spotkać na żywo, zbliżyć do siebie i jeszcze rozwiązać swoje problemy! Nieźli są. Do tego zakończenie jest takie... szybkie i proste. Odniosłam wrażenie, że autorka chciała po prostu zakończyć już tą historię i mieć ten debiut z głowy.

Podsumowując: książka nie jest może wybitnym dziełem, a historia nie jest jakaś nowatorska, ale dobrze mi się ją czytało, nie czułam że męczę się w trakcie. Nie zachwyca, ale też nie odpycha. Ot zwykła pozycja do poczytania w deszczowy dzień.

Nie nie nie! To naprawdę bardzo nieudany debiut.
Gdybym czytała to w papierze, poddałabym się na samym początku, ale z racji tego, że słuchałam tego w audio to jakoś dotrwałam do końca. Bohaterowie okropnie irytujący, mdli i nawet nie da się ich polubić. Główna bohaterka Karolina to totalna porażka, rozumiem, że spotkała ją tragedia, ale tylko i wyłącznie z jej winy, więc nawet ciężko mi jej jakkolwiek współczuć. Kuba tez nie wzbudził mojej sympatii, jego porywczość była godna pożałowania, a jego pomysł wyprowadzki - no cóż, nie będę komentować.
Poza tym - połowę tej książki można by wyrzucić, bo wszystkie te „głębokie rozważania” głównych bohaterów nie wnosiły zupełnie nic, a czasem miałam wrażenie, że to bezmyślne powtarzanie tych samych frazesów. Poza tym czytelnik naprawdę nie jest idiotą i nie trzeba wszystkiego rzucać mu w twarz, aby na pewno zrozumiał co autorka miała na myśli. Zresztą sam styl autorki też mi w ogóle nie podpasował.
Zakończenie było bardzo słabe, wszystkie wątki opisane w dosłownie paru zdaniach, a same rozwiązania problemów bohaterów pojawiły się dosłownie znikąd i tak nagle, że naprawdę trudno uwierzyć w ich autentyczność.
Zdecydowanie nie polecam, dałam jedną gwiazdkę tylko dlatego, że nie da się dać mniej.

Nie nie nie! To naprawdę bardzo nieudany debiut.

Już rozumiem, czemu ta książka ma tak niskie noty. Jest po prostu słaba. Problemy dwojga ludzi są ciekawe, ale ukazane nam w dość niedopracowany sposób. To, co mało ważne ma wiele stron, a to, co jest najważniejsze, dostaje przeskok czasowy. Rozwiązanie głównych problemów nastolatków dzieje się tak szybko i tak sztucznie, że zwyczajnie tego nie kupuję. Zakończenie na siłę.

"Tego nie mogę Ci powiedzieć" to historia Karoliny i Kuby, którzy poznają się w internetowej grze. Szybko znajdują wspólny język, jednak różni ich bardzo wiele. Ona to pochodząca z zamożnej rodziny dziewczyna, która ulega wypadkowi. Po nim, nic w jej życiu nie jest już takie samo. On to szczery, bezpośredni i sympatyczny chłopak, który mierzy się z przemocą w domu. Jego ojciec znęca się nad nim, a matka nie reaguje. Zależy mu głównie na uchronieniu młodszego rodzeństwa od całego zła i poznaniu Karoliny osobiście. Jednak nie jest to takie proste jak mogłoby mu się wydawać.
Książka mimo, że porusza ważne tematy, a sam pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy to wykonanie nie wypada już tak dobrze. Coś mi tutaj nie zagrało. Nie wiem czy to przez narrację, czy przez styl autorki... Zakończenie również mnie troszkę rozczarowało bo nastąpiło nagle, wszystkie problemy bohaterów wyparowały i nie zostały wyjaśnione. Historia została ucięta, a szkoda. Dość stereotypowa i schematyczna powieść, która być może bardziej przypadnie do gustu grupie docelowej. Ja już chyba jestem za stara 😉

Po raz kolejny przekonałam się o tym, jak ciężko na polskim rynku wydawniczym o dobrą młodzieżówkę. Liczyłam na to, że „Tego nie mogę ci powiedzieć” będzie wreszcie takim odkryciem – myliłam się. Sam pomysł na fabułę był naprawdę ciekawy – dziewczyna kaleka, ale z bogatego domu i bardzo sympatyczny chłopak, ale z patologicznej rodziny, niby banał, ale jakby to dobrze poprowadzić… Niestety autorka tu poległa. Chyba takim murem nie do prze bicia, był dla mnie styl autorki, narracja i fatalna redakcja książki. Mamy tu bardzo mało akcji, o emocjach nie wspomnę, choć opisanych jest ich dużo, ale ich nie czuć. Z tym murem to dosłownie, ponieważ mamy tu całe ściany tekstu, bez jakiegoś szczególnego podziału na akapity, co bardzo trudno się czyta. W drugiej połowie te ściany wręcz opuszczałam, bo nic nie wnosiły do akcji, w kółko był w nich wałkowany ten sam temat. Narracja również jest niepotrzebnie poprowadzona w 3 os., a do tego bardzo chaotyczna, narrator niestety, ale wszystkowiedzący i co chwile wyjaśnia nam zachowania nie tylko bohaterów, ale i ich rodziców, czy znajomych Kuby. Książka ogólnie skończyła się nagle, problemy rozwiązały się same, choć nie do końca zostały wyjaśnione i praktycznie urwała się ta historia. Odniosłam wrażenie, jakby autorka była bardzo młoda, wpadła na fajny pomysł, ale miała problem z wcieleniem go w życie. Zabrakło tu takiego obycia z młodzieżówkami, humoru, a dialogi to już całkiem były słabe. Zachęcam więc do przeczytania kilku naprawdę dobrych książek w podobnej tematyce, jak Cinder i Ella, Podtrzymując wszechświat, czy Ty przeciwko mnie.

• Audiobooki