Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat

Okładka książki Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat Anna Benning
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat
Anna Benning Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Vortex (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Vortex (tom 1)
Vortex. Der Tag, an dem die Welt zerriss
Media Rodzina
2021-06-30
2021-06-30
Miłosz Urban, Anna Urban
fantasy science fiction dystopia mutacja

Oficjalne recenzje i

Udany debiut

Link do recenzji

1678 98 32

To jest książka, którą da się przeczytać, ale pozostawia wiele do życzenia. Bohaterka infantylna, nie przypadła mi do gustu. Pomysł na powieść był dobry, ale wykonanie raczej marne. Taka książka dla młodzieży. Istnieją lepsze. I oczywiście kiepski wątek romatyczny.

To tunel, z którego nie ma odwrotu. Zaryzykujesz? A może przeraża Cię mutacja? Szczeliny w czasie brzmią niepokojąco? W takim razie odpuść.

"Vortex" to zlepek różnych, dobrze już znanych w literaturze motywów. Mamy tu nieustraszoną główną bohaterkę, buntowników, na siłę wciśnięty romans oraz świat po wielkiej mutacji, a w nim władzę, która miesza poddanym w umysłach i trzyma pod kluczem istoty zmutowane. Poza tym wszystkim, mamy jeszcze vortexy - wiry energii, będące swego rodzaju portalami czasoprzestrzennymi - wnoszące do tej historii nieco świeżości, a także liczne schematy i podobieństwa do dobrze już znanych książek dystopijnych dawnych lat.

Fabuła nie jest może bez reszty wciągająca, ale nie powiedziałabym też, że jest nudna. Oczywiście, pojawiają się liczne zwroty akcji, szybsze tempo i urzekające opisy natury, ale w całej tej historii brakuje czegoś takiego, co spowodowałoby, że czytelnik nie będzie chciał jej odłożyć.

Zarówno ta, jak i inne powieści, w których znajduje się wątek podróży w czasie, nie jest ona pozbawiona paradoksów, które momentami kują w oczy, ale nie przeszkadzają w czerpaniu przyjemności z lektury.

Najsłabiej w tej książce wypada główna bohaterka. Elaine, nawet jak na młodą osobę, zachowywała się zbyt często nierozsądnie. Na szczęście znacznie lepiej wypadają bohaterowie poboczni i kreacja świata, obok której nie dałoby się przejść obojętnie.

"Vortex"na pewno spodoba się fanom młodzieżówek, ale i zwolennicy dystopii powinni znaleźć tutaj coś dla siebie. Ja zamierzam sięgnąć po kontynuację i jestem bardzo ciekawa, czy autorce uda się mnie jeszcze czymś zaskoczyć.

Pravortex – potężny wir energii, który zapoczątkował Wielką Mutację – pojawił się w 2020 roku i na zawsze zmienił Ziemię. Siedemdziesiąt dziewięć lat później Elaine Collins, ambitna kandydatka na stanowisko łowcy, bierze udział w ostatnim teście. Setki młodych ludzi ściga się ze sobą, wskakując w niebezpieczne tunele, które przenoszą ich z miejsca na miejsce w kilka chwil. Dziewczyna nie pragnie niczego tak bardzo, jak wygrać i stać się łowczynią broniącą ludzi przed niebezpiecznymi mutantami, takimi samymi, którzy zabili jej matkę. Podczas wyścigu Elaine odkrywa w sobie nieznaną siłę pozwalającą jej panować nad wirami.

Ważnym punktem fabularnym jest organizacja Kuratorium, potężna w swoich działaniach. Wspomniane miejsce zawsze odgrywało ważną rolę w życiu głównej bohaterki.

Niespodziewany bieg zdarzeń przyciśnie Elaine pod ścianą, zmuszając bohaterkę do zadania sobie pytań: "Czy na pewno dobrze robię? Kto tak naprawdę jest zły? Komu mam zaufać?".

Lekka i wciągająca fabuła, dystopijny świat, który uzależnia i bohaterowie, z którymi nie można się nudzić!

Bez wątpienia postacie drugoplanowe, to ogromny atut lektury - jak można nie polubić przyjaciela głównej bohaterki, czy Bale'a?

Jeżeli szukacie alternatywy dla książek fantasy, to polecam Wam sięgnąć po tę klimatyczną pozycję science fiction, w której odnajdziecie motywy podróży w czasoprzestrzeni, mutacji genetycznej, rebelii, czy silnej bohaterki!

Z każdą kolejną stroną coraz trudniej oderwać się od czytania. Świetna historia, teraz zabieram się za tom drugi!

Na pewno wiekszosc z Was chociażby słyszała o tym tytule. Ja się długo do niej zbierałam i cieszę się, że w końcu wyszperałam na nią trochę czasu, bo to jedna z tych książek, które wprost same się czytają 😁

Dystopijny świat, w którym trwa długotrwały konflikt pomiędzy ludźmi i niebezpiecznymi mutantami, powstałymi po katastrofie, która niemal zniszczyła świat. W odbudowującej się rzeczywistości pojawiają się Vortexy - tunele czasoprzestrzenne, które wykorzystują przeszkoleni łowcy do zaprowadzenia porządku. W dniu kolejnego wyścigu vortexami, który wyłania najlepszych kandydatów na łowców poznajemy Elaine - jej pierwszy kontakt z tunelem wywołuje moc, która może przesadzić o losach ludzkości...

Jak to się dobrze czytało! Uwielbiam antyutopie i oryginalne wizje przyszłości, a świat Benning jest rewelacyjnie skonstruowany. Jej świat zarówno broni się pomysłowością, jak i logiką i sensownością, która często bywa trudną do osiągnięcia w podobnych tematach czasoprzestrzennych czy sf. Główna bohaterka od razu mnie przekonała do siebie - nawet jeśli początkowo wydawała mi się pod pewnymi względami niedojrzala, to jej rozwój i zmiany są widoczne - a to się ceni. Poza niewątpliwą warstwą rozrywkową sporo też tu jest nienachalnej i wartosciowej treści odnośnie marginalizacji, etyce czy tolerancji.

Jeśli jeszcze nie czytaliście, to ja Wam z całego serca rekomenduję i szybko biorę się za drugi tom 🥰

✺ 𝕍𝕆ℝ𝕋𝔼𝕏 ✺ ᵀᴼᴹ ᴵ
𝔡𝔷𝔦𝔢𝔫 𝔴 𝔨𝔱𝔬𝔯𝔶𝔪 𝔯𝔬𝔷𝔭𝔞𝔡𝔩 𝔰𝔦𝔢 𝔰𝔴𝔦𝔞𝔱

📖: Dystopijna przyszłość, świat po mutacji, niespodziewane zwroty akcji, nieustające napięcie, romans i główna bohaterka, która ma coś z Katniss Everdeen, słowem: nieodkładalny początek trylogii fantasy na światowym poziomie!
Dzień, w którym pojawił się pierwszy vortex, zmienił wszystko. Zmienił nasze kraje. Nasze morza. I zmienił nas. Jego energia zbudziła moce, które nie miały prawa zaistnieć. Moc ognia, moc ziemi, powietrza i wody. Dziś nasz świat już nie jest taki jak dawniej. Ale vortexy zostały. Nauczyłam się nimi przemieszczać. Nauczyłam się korzystać z ich mocy. Nie miałam jednak pojęcia, jakie będą tego skutki… I co się stanie, kiedy rozpadnie się świat.
.........................................
𝓻𝓮𝓬𝓮𝓷𝔃𝓳𝓪:
Aaaaa co to za historia! Kolejna książka, która trafia na specjalną półkę w moim serduszku. Kocham. Naprawdę kocham ♥️
W 2020 roku pojawia się pierwszy Vortex - tunel przestrzenny, który zmienia cały świat. Łączy ludzkie DNA z czateczkami ziemi, wody, powietrza i ognia. Mutanci zwani Splitami są niebezpieczni i agresywni. Ludzie, którzy nie zostali zmutowani, powołują do walki ze Splitami - Łowców, osoby które potrafią przemieszczać się Vortexami, są wyszkoleni do walki ze zmutowanymi.
Elaine chce stać się łowcą. By to zrobić musi wygrać wyścig. Niestety, nie jest w stanie wygrac, jednak staje się coś na co nie była przygotowana... Coś co zmienia jej życie.. coś czego się nie spodziewała...
Dystopijny świat który Anna Benning wykreowała jest tak fantastyczny, tak piękny, tak niebezpieczny. Czytając, moja wyobraźnia szalała, pragnąc tylko więcej i więcej..
Zmutowani ludzie posiadający elementy wyglądu i moce czterech żywiołów. Płonące ciała, korzenie zamiast palców u rąk, skóra przypominająca korę drzewa i brwi z mchu. Przyroda, która na powrót zaczęła pochłaniać ludzkie tereny. Zniszczone budynki porośnięte roślinnością i ulice w kępach trawy.
Główna bohaterka - Elaine- silna, ambitna i waleczna młoda kobieta. Jej światopogląd zmienia się na przestrzeni książki. Uwielbiam ją i podziwiam jej odwagę.
Balian - wspaniały chłopak, szczerze polubiłam go. Odważny, silny, opiekuńczy.
Wszystkie postacie są wspaniale wykreowane przez autorkę, każda z nich ma swój styl i charakter.
Od zawsze uwielbiałam dystopie, ale pierwszy tom trylogii "Vortex" całkowicie mnie pochłonął. Nawet gdy aktualnie nie czytałam to cały czas byłam w świecie Anny Benning. Autorka udowodniła że ma ogromną fantazje. Jej wyobraźnia nie zna granic.
Pokochałam tą historię, z wielką przyjemnością czytałam każda stronę. Z przyjemnością też przeczytam kolejną część, z nadzieją że pokocham ją tak jak pokochałam "Vortex. Dzień w którym rozpadł się świat".
𝕫𝕒𝕡𝕣𝕒𝕤𝕫𝕒𝕞 𝕟𝕒 𝕀𝕟𝕤𝕥𝕒𝕘𝕣𝕒𝕞: @noellcia

✺ 𝕍𝕆ℝ𝕋𝔼𝕏 ✺ ᵀᴼᴹ ᴵ
𝔡𝔷𝔦𝔢𝔫 𝔴 𝔨𝔱𝔬𝔯𝔶𝔪 𝔯𝔬𝔷𝔭𝔞𝔡𝔩 𝔰𝔦𝔢 𝔰𝔴𝔦𝔞𝔱

Bardzo dobra pozycja. Wciąga od praktycznie samego początku i im dalej, tym lepiej. Nie jest typowa i sztampowa-potrafi zaskakiwać. Jedyne co, to dialogi i żarciki czasami są odrobinkę drętwe ale to może być kwestia tłumaczenia. Bardzo lubię bohaterów(poza Mią oczywiście XD) Polecam bardzo♥

Ciekawy pomysł, zgrabnie napisana, dobrze się czyta.

Ciekawy pomysł, zgrabnie napisana, dobrze się czyta.

Szybko wyskakuję z Vortexu i zaczynam pisać recenzję książki, która rozpadła mój świat na kawałki!

,,Vortex. Dzień, w którym rozpad się świat" jest literackim debiutem Anny Benning.

Autorka stworzyła barwny świat i dobrze wykreowanych bohaterów. Z każdą kolejną stroną, coraz bardziej, przeżywałam to, co się działo, wczuwałam się w świat, historię i bohaterów, jakbym sama tam była..... Chociaż pierwsze strony mi nie podeszły i miałam zrobić dnf. Zdziwieni? A teraz ta książka stała się jedną z moich nowych książkowych miłości. Uniwersum autorka stworzyła uniwersalne i jedyne w swoim rodzaju, bo ewidentnie nigdy nie spotkałam się z czymś podobnym. Zamysł na historię jest unikatowy i niesamowity, a czytanie jej było dla mnie wspaniałą przygodą, a odkładanie - karą.

Bohaterowie. Elaine (Barbie) bardzo polubiłam, w końcu spotkałam jakąś odważną i waleczną bohaterką. Podziwiałam ją, niejeden raz. Bale, nie spodziewałam się, że go aż tak polubię. Stał się jednym z moich ulubionych bohaterów. A dialogi między nimi wprost uwielbiam. Sam wątek enemies to lovers bardzo mnie zaskoczył, bo nie był nachalny i świetnie wpasował się w fabułę. Luke, go po prostu miałam ochotę uściskać, jak dobrego przyjaciela.

Reasumując, nie mogę się doczekać kolejnego przeskoku do Vortexu i spotkania z Elaine, Luką i Bal'em oraz pozostałymi.

Koniecznie kupujcie i czytajcie! Ale z czytaniem czekajcie na 2 tom, bo zakończenie jest takie, że już potrzebuję więcej.