rozwiń zwiń

Udany debiut

Helluo_librorum Helluo_librorum
15.11.2021
Okładka książki Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat Anna Benning

W 2020 roku na Ziemi pojawił się Pravortex – czasoprzestrzenny tunel, którego działanie doprowadziło do tak zwanej Wielkiej Mutacji, przez którą doszło do zmieszania się DNA ludzi i zwierząt z cząsteczkami otoczenia – ogniem, wodą, powietrzem, a także kamieniami i roślinami. Na Ziemi pojawili się splitowie – grunterzy, zarzewcy, wirblerzy i pływańcy – ludzie, którzy w wyniku tych wydarzeń zyskali nowe, niezwykłe zdolności, których często nie umieli okiełznać. Ludzkość zaczęły toczyć długotrwałe i brzeminne w skutkach wojny.

Niemal osiemdziesiąt lat później nastoletnia Elaine staje do wyścigu tunelami podobnymi do tego, który wcześniej niemal zniszczył ludzkość. Jego wynik ma zaważyć na przyszłości dziewczyny, która marzy, aby zostać łowczynią – tropicielką splitów, której zadaniem będzie umieszczanie ich w specjalnie wydzielonych strefach. Podczas wyścigu okazuje się jednak, że posiada ona moc, która może zmienić dotychczasowy porządek świata i czyni z niej jedną z najważniejszych osób na planecie.

Choć struktura książki nie różni się od podobnych sobie książek młodzieżowych, a autorka powiela znane schematy, to jednak jej historii nie można odmówić oryginalności. Świat, stworzony przez Annę Benning – świat, w którym możliwe są podróże vorteksami, a ludzie mogą zostać połączeni z żywiołami – jest ciekawy i nietuzinkowy, a przede wszystkim – spójny. Autorka zadbała o wyjaśnienie czytelnikowi panujących w nim zasad i zrobiła to w płynny, nienachalny sposób, unikając topornej ekspozycji.

Anna Benning od razu nadaje swojej powieści szybkie tempo i nie zwalnia go aż do ostatniej strony. W jej powieści wiele się dzieje, choć w odpowiednich momentach daje czytelnikowi czas na oddech. I chociaż, znając inne powieści gatunku, nietrudno jest przewidzieć, co się wkrótce wydarzy, to jednak nierzadko autorce udaje się zaskoczyć czytelnika.

Główna bohaterka powieści bywa irytująca, uparta i nieracjonalna, podobnie zresztą jak jej główny sprzymierzeniec – Balian, co można uznać za słaby punkt powieści. Autorka nie uniknęła też sztampy w tworzeniu szkolnych znajomych Elaine. Wynagradza to jednak kreacja pozostałych postaci, które są tak różnorodne i barwne, że zdecydowanie jest w czym wybierać, jeśli chodzi o ulubionego bohatera. I chociaż podział na „dobrych” i „złych” został przez autorkę dokonany, to jednak działania niektórych postaci są na tyle niejednoznaczne, że pozostawiają wiele pola do dyskusji.

„Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat” to, pod względem konstrukcji, powieść jakich wiele na rynku wydawniczym. Zdecydowanie jednak warto po nią sięgnąć, ponieważ jej autorka zaserwowała czytelnikom niesamowitą podróż do świata, który natura wzięła w posiadanie i który dzięki barwnym opisom i wyobraźni autorki staje się niemal namacalny. „Vortex” to jednak nie tylko bogate opisy, ale także wartka akcja, pełna spektakularnych ucieczek, lecz niepozbawiona rozterek moralnych i prób zakwestionowania wszystkiego, w co się wierzy. To wszystko sprawia, że tuż po przeczytaniu ostatniej strony, natychmiast chce się sięgnąć po drugi tom.

Andronika Sawicka