Jesienne pożegnanie

Okładka książki Jesienne pożegnanie
Joanna Jax Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Duchy minionych lat (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Duchy minionych lat (tom 3)
Jesienne pożegnanie
Wydawnictwa Videograf S.A.
2021-09-14
2021-09-14

Kolejna wciągająca powieść, którą przeczytałam z czystą przyjemnością. Bardzo ciekawa lekcja historii a w nią wplątane losy bohaterów z poprzednich tomów. Autorka nikogo nie pominęła. Jeszcze mocniej skomplikowała im życie, ale dzięki temu mam powód, żeby sięgnąć po kolejny tom.
Polecam książki Joanny Jax. Niektórzy może nie lubią tej kategorii , w której się specjalizuje. Zapewniam jednak, gdy raz sięgniesz po jej powieści, nie pożałujesz. Potrafi zainteresować nawet tych najbardziej opornych i zdystansowanych.
" ..Życie jest sumą wspomnień. Dobrych i złych. Każda chwila przemija, choćby była najpiękniejsza albo najokrutniejsza ze wszystkich, więc dlaczego wciąż zastanawiamy się , co będzie potem. Nie zatrzymamy tego , bo choćbyśmy bardzo się starali, żaden następny dzień nie będzie taki sam, jak poprzedni."
W Polsce bieda i coraz bardziej widoczny podział społeczeństwa się pogłębia. Jedni stoją w kolejkach, żeby obejrzeć puste półki. Inni, którzy współpracują z władzą, kupują to, na co mają ochotę. Na wszystko patrzy Zachód , który nie dowierza.
Wybór Karola Wojtyły na papieża zaskoczył wszystkich. Najbardziej funkcjonariuszy SB, która wszędzie miała swoich agentów, ale tego nikt nie przewidział.
W Afganistanie żołnierze armii Związku Radzieckiego z ogromnymi problemami walczą z partyzantami. Teren trudny bo górzysty, a czołgami ciężko się przemieszczać.
W Polsce dochodzi do strajku w stoczni gdańskiej i rozmów z władzami.
Przy każdym wydarzeniu obecni są zagraniczni dziennikarze, a wśród nich Kinga Dargiewicz.
W jej życiu , jak i pozostałych młodych osób, których poznałam na kartach tego cyklu , zachodzą zmiany. Jedni z nadzieja patrzą na jutro, inni wątpią w lepszą przyszłość.
Komu będzie dane żyć w wolnej ojczyźnie?

Jak na razie , ta część podobała mi się najbardziej-akcja przyśpieszyła i dużo się w niej dzieje,co spowodowało,że nie mogłam się od niej oderwać.Wybór Karola Wojtyły na Papieża,strajki w Stoczni,wojna w Afganistanie,a do tego codzienne perypetie naszych bohaterów,ich codzienna walka o siebie i swoją rodzinę.
Kinga nie może zejść się z Grzegorzem,Ameli jest w szczęśliwym związku z Karolem ,ale nie może przestać knuć,Kostek zostaje wdowcem z dwójką dzieci,a Krzysztof cały czas boryka się ze swoimi demonami sprzed lat.
Zdrady,kłamstwa, intrygi,szantaże i codzienna huśtawka uczuć -tak tutaj nie ma miejsca na nudę,a to sprawiło ,że ten tom pochłonęłam w błyskawicznym tempie.

Kinga nie może zejść się z Grzegorzem,Ameli jest w szczęśliwym...

Na półkach: , , , , ,

Oceniam wyżej niż poprzednią część,
bo w tej książce dużo się dzieje. Akcja ruszyła...
Gmatwają się osobiste relacje bohaterów, są intrygi, a wszystko to z kartkowym systemem dystrybucji dla ludności w tle.
Miło się czyta, gdy częściowo pamięta się tamte czasy.

Oceniam wyżej niż poprzednią część,
bo w tej książce dużo się dzieje. Akcja ruszyła...
Miło się czyta, gdy częściowo pamięta się tamte czasy.

"Jesienne pożegnanie" jest przepełnione emocjami. Dominują intrygi, napięcia między bohaterami, osobiste dramaty, miłości i miłostki. Tym razem bohaterom towarzyszą wydarzenia związane z wyborem Karola Wojtyły na Papieża, strajkami w Stoczni Gdańskiej, oraz działaniami wojennymi w Afganistanie. Ta część uziemiła mnie na całego, nie mogłam rozstać się z bohaterami. Polecam

W trzecim tomie “Jesienne pożegnanie” sporo się dzieje pod względem obyczajowym, w relacjach damko- męskich oraz w pod kątem ważnych i wiekopomnych wydarzeń historycznych, zarówno w Polsce (wybór Karola Wojtyły na papieża,' “zima stulecia”, tworzenie się związków zawodowych “Solidarność”) oraz za granicą ( wkroczenie Sowietów do Afganistanu, zimna wojna), więc akcja jest wartka i wciągająca.

Z takich ciekawszych wątków wymianiłabym burzliwe małżeństwo Eulalii Kesling i Krzysztofa Wielkopolskiego , które przechodzi wiele wzlotów i upadków. Cieniem kładzie się na nim śmiertelny wypadek z przeszłości, którego sprawcą był Krzysztof i ta sparawa co jakiś czas powraca, zakłócając spokój tej rodziny. Również interesująco wygląda małżeństwo Kostka Piotrowskiego z dużo starszą od siebie, pracującą w SB Beatą Santorską, która ma urodzić bliźniaki, ale małżonkowie nie cieszą się długo swoim szczęściem, bo dotyka ich ogromna tregedia. No i wkońcu związek Amelii Inhoff z Emilem Lewinem, którzy razem wychowują swojego synka. Amelia strasznie “jątrzy”w tej rodzinie i wodzi za nos jej członków, szczególnie tych płci przeciwnej. Ale wszystko do czasu. W końcu na jaw wyjdą jej różne sprawki i niegodziwości. Czy rodzina jej wybaczy?

Jeśli chodzi o najmłodsze pokolenie, to podoba mi się Majka, niesamowicie bezpośrednia i szczera dziewczyna, u której “co w sercu, to na języku” i żyje tak jak chce, robiąc to co chce. Wyrazista postać i chociaż trochę rozpuszczona przez rodzinę, to da się lubić.

Niestety, po oczach “bije” niestabilność uczuciowa bohaterów. Raz się kochają, raz nienawidzą, mają problem z tym aby zamknąć za sobą drzwi z napisem “przeszłość” i ropocząć życie z czystą kartą, przez co często nie stać ich na całkowitą szczerość wobec bliskich im osób i sami bardzo tracą takim zachowaniem, robiąc względem siebie jakieś dziecinne “podchody”, a czas, który mogliby spędzić razem, przecieka im przez palce. Łatwo zmieniają obiekty uczuć, bez wyrzutów sumienia wskakują różnym osobom do łóżka szukając tam pocieszenia przed zawiedzioną miłością, która miała być do grobowej deski, a wychodziło różnie.

Akcja książki dzieje się w wielu miejscach Polski i świata, dzięki czemu jest ciekawie. Książka interesująca, ale niektóre postacie mocno przerysowane, inne o osobowości będącej jak “chorągiewka na wietrze”, rys historyczny i pewne sztandarowe dla tamtego okresu wydarzenia też takie trochę na siłę wplecione, bo ciągłe podkreślanie doniosłości wyboru Polaka na papieża czy tego jak źle się żyło w PRL-u to pójście po najmniejszej linii oporu jeśli chodzi o historię Polski. Być może się czepiam, bo książka mi się podobała, aczkolwiek mnie nie zachwyciła. Odnoszę wrażenie, że autorka chyba straciła swój “pazur” jaki mogliśmy zaobserwować chociażby w “Prawdzie zapisanej w popiołach”. Może to po prostu “zmęczenie materiału” wynikające z wałkowania dalszych losów bohaterów poprzedniej sagi oraz wymyślania perypetii kolejnego pokolenia . Przede mną jeszcze jeden, ostatni tom czyli “Zimowy sen”, a potem chyba bez większego żalu pożegnam się z “Duchami miniomych lat”.

"Jesienne pożegnanie" to trzeci tom cyklu "Duchy minionych lat"
Tym razem autorka przenosi nas w lata 1978 - 1980.
Wraz z naszymi bohaterami jesteśmy w Stuttgardzie, Warszawie, Londynie, Niemczech,Gdańsku i Kabulu.
Poznajemy kolejne losy Amelii , Kingi, Kostka oraz Lewina i Łyszkina.
Nasi bohaterowie pożegnali się z duchami przeszłości rodziców i teraz przyszło im zmierzyć się z własnymi.
Nadszedł rok 1978 i ogromne wydarzenie, którym jest wybór papieża Polaka.
Powstanie Solidarności i wkroczenie wojsk sowieckich do Afganistanu. To trzy główne wydarzenia tamtego czasu z którymi przyszło zmierzyć sie naszym bohaterom.
Nasi bohaterowie próbują ułożyć sobie życie, zapomnieć o przeszłość i iść do przodu.
Czy nowe pokolenie podoła przemianom? Czy miłość pokona przeciwności?
To co podobało mi się w tej części to wydarzenia, które doskonale pamiętam ze szkoły czy z opowiadań rodziców.
Ogromna zmiana na świecie, ponieważ pierwszy raz w historii papieżem zostaje ktoś z zewnątrz. Karol Wojtyła przez całe moje życie był papieżem i historie opisywane przez autorkę mniej lub bardziej kojarzę.
Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz dwa znane nazwiska, które zmieniły historię naszego kraju.
Przyznam, że ta część była niezwykle mi bliska i podobała mi się najbardziej.
Autorka ma świetne pióro. Powieść jest dopracowana w każdym szczególe.
Autorka stworzyła świetną kontynuację serii, z bogatych tłem historycznym. To ogrom historii polskiej i zagranicznej tamtych lat.
Podziwiam wiedzę autorki. To wszystko jest wyważone i idealnie ze sobą zgrane.

"Jesienne pożegnanie" to trzeci tom cyklu "Duchy minionych lat"
Tym razem autorka przenosi nas w lata 1978 - 1980.
Poznajemy kolejne losy Amelii , Kingi, Kostka oraz Lewina i Łyszkina.

Jak zwykle bardzo wysoko oceniam książkę Pani Joanny. Losy bohaterów zafascynowały mnie już od pierwszego tomu "Zemsty i przebaczenia". Wspaniale połączone wydarzenia historycznez losami bohaterów. Czytałam z niezwykłym zainteresowaniem, ponieważ doskonale pamiętam czasy opisane w powieści. Doskonały styl, wartka akcja sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

2007
1999

Wybór Karola Wojtyły na Papieża, inwazja Sowietów na Afganistan i powstanie Solidarności to główne wydarzenia, na których tle toczą się losy bohaterów.

Niektórzy stali mi się jeszcze bardziej bliscy, niektórzy nieco rozczarowali, ale wszyscy są tacy ludzcy, tacy, jakich spotyka się w codziennym życiu.
Szlachetni i kanalie, uczciwi i zdrajcy, zaprzańcy, którzy w życiu nie widzą niczego innego, niż własna korzyść.

Chwilami można pokiwać głową nad lekkomyślnością postępowania niektórych postaci, nad zmarnowanymi niepotrzebnie dniami, ale to tylko dodaje powieści uroku.

Może nieco irytować fakt, że niemal każda bohaterka powieści jest olśniewająco piękna. Kinga, Eulalia, Monika czy Amelia opisywane są niemal jak gwiazdy Hollywoodu.
Bardziej zirytowały mnie natomiast błędy, których w poprzednich tomach nie wyłapałem.
Pomylenie Indii z Iranem czy błędna data rozpoczęcia strajku w Gdańskiej Stoczni nie powinny się pojawić w tak świetnie napisanej powieści.

Polecam z czystym sumieniem!!!

9/10.

Szlachetni i kanalie, uczciwi i zdrajcy, zaprzańcy, którzy w życiu nie...

7/2022

7/2022

Polska wita papierze Jana Pawła II, coraz gorsza sytuacja gospodarcza w kraju, niebawem strajki w Stoczni Gdańskiej.
Tymczasem bohaterowie ,,Jesiennego pożegnania” rozpoczynają walkę o siebie i o swoje rodziny.
Powieść jak zwykle wzrusza do łez.

Powieść jak zwykle wzrusza do łez.

Joanna Jax Jesienne pożegnanie Zobacz więcej