Księga utraconych imion

2021-02-24
2021-02-24
2021-05-25
Alina Jakubowska, Elżbieta Kulicka
II wojna światowa bibliotekarka książka wspomnienia romans
Inne

Wystarczy pióro i odrobina wyobraźni, by zmienić bieg historii

"Księga Utraconych Imion" to powieść warta przeczytania, ale na mojej liście książek napisanych przez Kristin Harmel zajmuje dopiero trzecie miejsce za "A gdy znów się spotkamy" i "Lasem znikających gwiazd".
Całą recenzja tutaj: https://nakanapie.pl/recenzje/polaczenie-przyjemnego-z-pozytecznym-ksiega-utraconych-imion

Kiedyś może bym dała tej książce więcej gwiazdek, ale w tych czasach już nie , bo podtrzymuję zdanie, że takie powieści tylko romantyzują wojnę, a w wojnie nie ma nic romantycznego.

Mam problem z oceną tej książki, tak mnie irytowała miejscami a ostatecznie mi się podobała. Okropnie irytująca postać matki i w ogóle relacja głównej bohaterki z matką. Książka robi się mocno wciągająca od połowy, na koniec nawet się popłakałam.

Książka bardzo wciągająca, czytałam ją z zapartym tchem chcąc jak najszybciej dowiedzieć się co się stało z Evą i Rémym, jak potoczyły się ich losy.

Historia ta jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Możemy zobaczyć jak mogła wyglądać rzeczywistość w wojennej Francji. Książka jest poruszająca, raz przez tematykę, dwa przez emocje towarzyszące bohaterom i wybory jakich muszą dokonywać.
To historia o życiu w czasie wojny i o emocjach jakie targały bohaterami. O wyborach i stracie. O tęsknocie i odwadze. O ludziach takich jak my, którym przyszło żyć w strasznych czasach.
Bardzo serdecznie polecam, bo warto poświęcić chwilę na tę lekturę.

Na półkach: , , , , , , ,

ZAGRABIONA KSIĄŻKA, KTÓRA ZNACZY WSZYSTKO

Uwielbiam powieści amerykańskiej pisarki Kristin Harmel, ponieważ każda opowiedziana przez nią historia jest inna i nieszablonowa. Dlatego z ogromną ochotą sięgnęłam po "Księgę utraconych imion", której fabuła dotyczy egzemplarza pewnej wyjątkowej księgi i przenosi czytelnika do Francji w burzliwe czasy II wojny światowej. Już krótki opis wydawcy zaintrygował mnie i wiedziałam, że ta tematyka na pewno przypadnie mi do gustu. I nie pomyliłam się. Co więcej... "Księga utraconych imion" to jak do tej pory najlepsza powieść jaką przeczytałam w tym roku.

Eva Abrams jest bibliotekarką, z pochodzenia Żydówką, która od początku lat pięćdziesiątych XX wieku mieszka na Florydzie. Dziś jest już sędziwą kobietą, a mimo to nadal spędza wiele czasu wśród bibliotecznych półek. Swoją przeszłość i prawdziwe pochodzenie od lat trzyma w tajemnicy. Kiedy jednak Eva dostrzega zdjęcie pewnej księgi w miejscowej gazecie ożywają w niej wspomnienia z czasów II wojny światowej. Fałszowanie dokumentów, szmuglowanie żydowskich dzieci przez francusko-szwajcarską granicę, aresztowania, zdrady wracają do bohaterki z pełną siłą. Eva jest poruszona, musi koniecznie sprawdzić, czy ów sfotografowany egzemplarz to rzeczywiście Księga utraconych imion, która zaginęła podczas okupacji w małym francuskim miasteczku Aurignon. W tym celu kobieta udaje się w podróż do Berlina, mając nadzieję, że uda jej się odzyskać zagrabiony wolumin...

Autorka w rewelacyjny sposób połączyła w tej powieści dwie płaszczyzny czasowe. Zatapiając się we wspomnieniach głównej bohaterki odwiedzamy ogarnięty wojną Paryż,, kiedy z dnia na dzień rośnie presja i terror wobec ludności żydowskiej. Aresztowania, deportacje, ucieczki wzbudzają niepewność i strach oraz zamieniają zwyczajną, spokojną codzienność w koszmar. Ale towarzyszymy też Evie podczas przygotowań i samego wyjazdu do Europy, który ma szansę stać się podróżą jej życia. Oczywiście wydarzenia z przeszłości zdecydowanie przeważają w tej powieści i stanowią tej trzon. Teraźniejszość natomiast jest idealnym uzupełnieniem wojennych zdarzeń, płynnie się z nimi przeplata i w bardzo ciekawy sposób wieńczy oraz podsumowuje całą opowieść.

"Księga utraconych imion" to piękna, wzruszająca, głęboka i niezwykle prawdziwa historia, która na długo pozostaje w pamięci. Wplatając do fabuły motyw fałszerzy i przemytu żydowskich dzieci przez granicę do neutralnej Szwajcarii Kristin Harmel zachęca do bliższego zapoznania się z tym procederem. Pierwowzorem tytułowej księgi, w której, z wykorzystaniem ciągu liczb Fibonacciego, szyfrowano prawdziwe dane szmuglowanych osób był autentyczny, oprawiony w skórę egzemplarz "Epitres et Evangiles" wydrukowany w 1732 roku. Natomiast niewielkie urokliwe miasteczko Aurignon, gdzie Eva wraz z mamą uciekły z okupowanego Paryża zostało wykreowane na wzór kilku takich miejscowości znajdujących się rzeczywiście w południowej okolicy Vichy.

Wojenna rzeczywistość zobrazowana przez autorkę, ukazana z najmniejszymi detalami, jest bardzo wiarygodna i przekonująca. Niezwykle czytelny przekaz emocji spełnił swoją rolę. Napięcie rośnie ze strony na stronę podobnie jak groza wojny, która coraz bardziej odciska swoje piętno. Bohaterowie uczestniczą w niespodziewanych, często traumatycznych wydarzeniach, a zakończenie zdumiewa.
Uważny czytelnik odnajdzie w treści ciekawe złote myśli, które warto wynotować, albo zacytować: "Nadzieja to podstępny złodziej, kradnie teraźniejszość za ułudę jutra."

Powieści, których fabuła w jakiś sposób wiąże się z księgami, książkami, bibliotekami, czy księgarniami zawsze mają szczególne miejsce w moim sercu. Bo przecież "Książki potrafią zmienić życie, ale to ci ludzie, którzy je kochają i poświęcają im życie, naprawdę coś zmieniają. Jeśli książki nie znajdują drogi do czytelników, którzy ich potrzebują – tracą swoją moc." Tak twierdzi Kristin Harmel, a ja całkowicie zgadzam się z autorką.

"Księga utraconych imion" oczarowała mnie bez reszty. Lektura takich książek to sama przyjemność. Już nie mogę się doczekać kolejnej powieści autorki. Tym razem będzie to tytuł "A gdy znów się spotkamy", który, mam nadzieję, niebawem do mnie dotrze.

I na zakończenie jeszcze krótkie przesłanie od głównej bohaterki. Pamiętajcie, że ludzie, którzy „czują w książkach magię – będą mieli radośniejsze życie”. A zatem szukajmy tej magii w kolejnych opowieściach.

ZAGRABIONA KSIĄŻKA, KTÓRA ZNACZY WSZYSTKO

Piękna, wzruszająca powieść. Odwaga, determinacja w walce ze złem podczas II wojny światowej, a także rodzące się miłości i przyjaźnie.

Piękna, chwytajaca za serce powieść, która daje nadzieję, że zawsze się znajdą ludzie gotowi pomóc innym. Ludzie odważni i nie szukający poklasku. Mnie to podniosło na duchu. Czytałam z zapartym tchem. Zgadzam się z innymi, że postać matki wyjątkowo egoistyczna, niedojrzała i irytująca.

Byłam przekonana że sięgam po książkę Kristin Hannah, a to była Kristin Harmel. Taka pomyłka. Czy polecam? Książka czasem ciekawa, a czasem nudna i denerwująca. Trochę się ją w związku z tym trudno czytało. Bohaterka Eva wraz z miłością swojego życia fałszują dokumenty na dużą skalę. Wszystko po to aby ratować dzieci we Francji, a by móc je przeprowadzić przez granicę do Szwajcarii. Nie chce jednak aby dzieci zapomniały kim są. Stąd też ta tytułowa Księga. Czy jej się uda? Jak potoczą się jej losy?

Książka dobra, choć nie zaskakująca.

Książka dobra, choć nie zaskakująca.

• Audiobooki