Obcy: Trzy

Okładka książki Obcy: Trzy
Alan Dean Foster Wydawnictwo: Vesper Cykl: Obcy (tom 3) Seria: Obcy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Obcy (tom 3)
Obcy
Aliens 3
Vesper
2021-07-14
1992-01-01
Maciej Wacław

Kolejna, dobra część napisana przez Alana. Niestety mam jakieś wrażenie, że ta historia była trochę na siłę - jakby bohaterce już się nie chciało i było jej wszystko jedno.

Zgodnie z oczekiwaniami. Trójka słabsza od pozostałych i nie ma w niej nic, co by ją jakoś przepchnęło dalej niż te sześć gwiazdeczek.

7,5/10

7,5/10

Jako fan wszystkich filmów o Obcym mogę z czystym sumieniem polecić tą książkę.

Jako fan wszystkich filmów o Obcym mogę z czystym sumieniem polecić tą książkę.

Kolejna część Obcego, tym razem opowiadająca o losach Ripley i skazańców i walce z jednym, innym Ksenomorfem. Trzecia część Obcego, mimo że jest solidnym filmem, odstaje od dwóch poprzednich. Paradoksalnie książka wypada lepiej na tle swoich poprzedników - nie wiem czy styl autora trochę ewoluował, czy też sam scenariusz był bardziej rozbudowany, ale mamy dużo (mimo skromnej objętości, ok. 260 stron) opisów postaci, ich przemyśleń - są lepiej nakreśleni. Przez pierwsze pół książki można poczuć, że faktycznie czytamy horror, w drugiej połowie pojawia się parę zgrzytów i atmosfera siada. Mimo wszystko przyjemne czytadło, dla fanów pozycja obowiązkowa.

Brakowało mi w tej części budowania napięcia. Czegoś, co dawało by poczucie zagorzenia. Czujnik pokazujący, że obcy jest blisko? A zamiast tego obcy pojawia się i znika w niemal losowych momentach. I wprowadzanie większości więźniów wygląda sztucznie.

Mimo 3 tomu i utartych schematów, ja nadal bawię się rewelacyjnie. Końcówki się nie spodziewałam !

Ocalali członkowie misji na Acheronie są w drodze na Ziemię. Wszystko miało być już dobrze, wracali do domu. Jednak nikt nie przewidział, że na statku nie będą jednak sami. W związku z tym konieczne jest lądowanie awaryjne na Fiorinie.
Myślałam, że poprzednia część była napisana po mistrzowsku, ale jak bardzo się myliłam.
Autor sprawił, że książka jest zdecydowanie bardziej ciekawsza niż film. Pamiętam, że tę część filmu ciut męczyłam, a książka wkręciła mnie niesamowicie.
Foster świetnie oddał klimat filmu, a także bardzo dobrze opisał świat, w którym rozgrywa się akcja, a momentami wręcz go wzbogacił, co wyszło bardzo na plus. Bardzo podobało mi się też stopniowe budowanie napięcia, którego punkt przegięcia był w połowie książki, dzięki czemu otrzymaliśmy równowagę w tym. Do połowy czujemy przyjemną niepewność, ale nie trwa ona zbyt długo. Potem możemy czytać o porywających wydarzeniach, które są równią pochyłą do głównej akcji.
Tym razem zaszła jednak jedna ważna zmiana w książce, a mianowicie bardzo polubiłam Ripley. Tak jakby autor potrzebował trzech książek żeby poczuć tę postać. Szczególnie było to widać na ostatnich stronach książki.
Zdecydowanie wam polecam, zarówno dla fanów S-fi, jak i dla tych, którzy wolą trochę inne klimaty, a po książki z tego gatunku sięgają raczej okazjonalnie.

Autor sprawił, że książka jest zdecydowanie...

I pyk! Trzecie „rande wu” z ksenomorfem za mną.
Kolejna super część gdzie akcja dzieje się w kosmosie. Tym razem Ripley ląduje w szalupie ratunkowej na planecie, na której jest 25-ciu przestępców i… ktoś jeszcze :) Zapewne wiecie o kim mowa.
Znów jest dużo akcji, wyścig z czasem by upolować tę bestię zanim ona upoluje naszych bohaterów. Jest dużo krwi i rozerwanych ciał, ale … jakimś dziwnym trafem Obcy omija porucznik Ripley, nie chce jej zabić … Dlaczego?

Przypominam, że książka jest oparta na filmie (co rzadko się zdarza).
Oczywiście polecam i oceniam 10/10.
Wyd.Vesper - 👏👌

I pyk! Trzecie „rande wu” z ksenomorfem za mną.

Obcy (prawie) bez obcego. Trzecia część zdecydowanie słabsza od poprzednich dwóch. Mało obcego w całej książce: POJAWIA SIĘ I ZNIKA. Mnogość nijakich bohaterów- może prócz naczelnika Andrewsa oraz Dilliona. Spora część książki przegadana nieciekawymi dialogami ukazującymi życie więźniów na Furii. Natomiast końcówka (ostatnie 50-60str) toczy się w sposób chaotyczny. Nie wiadomo kto, co i gdzie ma robić.
Jako, że jest to zbeletryzowany scenariusz to ciężko oczekiwać mocnej i dopracowanej pozycji. Trochę słabo.