Dom dzienny, dom nocny

Okładka książki Dom dzienny, dom nocny
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2020-10-14
1998-01-01
Dolny Śląsk literatura polska poszukiwanie szczęścia realizm magiczny samotność sen średniowiecze świętość
Inne

Okładka książki Pokaz prozy Stanisław Barańczak, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Włodzimierz Kowalewski, Antoni Libera, Bronisław Maj, Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Olga Tokarczuk, Janusz Weiss, Adam Zagajewski
Ocena 6,6
Pokaz prozy Stanisław Barańczak...
Okładka książki Opowieści wigilijne Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk
Ocena 6,1
Opowieści wigi... Jerzy Pilch, Andrze...

Kocham jej książki, są pisane pięknym językiem i naładowane emocjami

Kocham jej książki, są pisane pięknym językiem i naładowane emocjami

Niesamowity splot wydarzeń, osób, miejsc i czasów. Trochę tajemniczy i dziwny obraz codzienności, takiej zwykłej, z wszystkimi troskami, obawami i przemyśleniami. To jedna z tych książek, która co chwilę mówi - "stop, zatrzymaj się na chwilę i zastanów się, smakuj to zdanie, zrozum je i odnieś do siebie, porównaj". Tu nic się nie kończy, nic nie wyjaśnia. Czytelnik ma pełną swobodę by dopełnić losy osób, wymyślić co się stało z domami stojącymi w wodzie lub kometą mknącą po niebie.

Odrobinę zawyżona ocena, głównie ze względu na część książki o Kummernis i Paschalisie. Wstawki z przepisów na dania z trujących grzybów - urocze. Jednak nie wszystkie wątki podobały mi się tak samo.

Pani Tokarczuk w najlepszym, lekko mrocznym stylu. Kto czyta książki tej autorki, na pewno się nie zawiedzie.

Niepodrabialny styl Noblistki, metafizyczny, wielowarstwowy, na pograniczu jawy i snu, jest w tym realizm ale też magia.

Oderwana od czasu, umiejscowiona w przestrzeni powieść z wątkami autobiograficznymi. Fascynująca gra słów, intrygujące postacie, nagle urwane opowieści...

Na półkach: , , , , , ,

WYZWANIE CZYTELNICZE X 2021
Książka napisana przez laureata/laureatkę Nagrody Nobla

Dla mnie ta książka to takie studium geograficzno - historyczno - społeczne.
Nieco dzienna i nieco nocna lektura.
Czytałam i nie mogłam oderwać się od tych melancholią i snem podszytych kartek.
Wieloaspektowa. Sentencjonalna.
Niby zwykła, ale jakby działa się w innym wymiarze.

PS
Niekoniecznie jestem fanką zapamiętywania, zgłębiania i analizowania snów. Po prostu nie przywiązuję do nich wagi. Widać, jeszcze się do nich nie obudziłam. 😉

I na początku, gdy o tych snach było jakby więcej i dosadniej, to może, nie, że zwątpiłam, ale miałam tak samo podniesione oczy do góry 🙄 jak u Marii Konwickiej w „Byli sobie raz”.
Jak dla mnie, sama istota śnienia traktowana jest zbyt serio i z namaszczeniem, i to mnie uwierało. Bo na przykład w „Fimie”, jego brązowy notesik do zapisywania snów, czekający co noc pod stertą gazet na podłodze wcale mi nie przeszkadzał i nie drażnił.
Ale, co kto lubi. 😊
Mimo, że te sny mi trochę doskwierały, bardzo polecam książkę, uważam, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. 😊

WYZWANIE CZYTELNICZE X 2021
Książka napisana przez laureata/laureatkę Nagrody Nobla

Dla mnie ta książka to takie studium geograficzno - historyczno - społeczne.
Nieco dzienna i nieco nocna lektura.
Czytałam i nie mogłam oderwać się od tych melancholią i snem podszytych kartek.
Wieloaspektowa. Sentencjonalna.
Niby zwykła, ale jakby działa się w innym wymiarze.

PS...

1968

Uduchowiona, magiczna, metafizyczna. Trudno się od niej oderwać.
Warto.

Uduchowiona, magiczna, metafizyczna. Trudno się od niej oderwać.
Warto.

Nie jest to moja pierwsza styczność z prozą Olgi Tokarczuk. Wcześniej sięgałem po pozycje najbardziej sztandarowe sposród jej twórczości- Biegunów, Prawiek i inne czasy, Prowadź swój pług przez kości umarłych. W każdej z nich dostrzegałem kunszt i literacki warsztat na najwyższym poziomie, lecz śmiem twierdzić, że dopiero Dom dzienny, dom nocny to dla mnie absolutny strzał w dzisiątkę i coś na kształt objawienia.

Mam poczucie, że dopiero obcując z którąś z kolei powieścią Tokarczuk mogłem połączyć w jedną sieć te wszystkie cechy, które wyróżniają jej styl i znaleźć dla siebie miejsce w jej filozoficznym modelu widzenia świata. Jest to cenna lekcja, aby nieraz postrzegać literaturę danego pisarza nie w sposób jednostkowy, acz jako pewne kontinuum, w którym podział na poszczególne dzieła jest konieczny, acz nie do końca naturalny.

Ta opowieść jest mocno surrealistyczna, namalowana bardzo dużym bogactwem barw snów, alternatywnych spojrzeń na rzeczywistość, prowokujących pytań i dziwactw, które każą nam wyjść poza utarty schemat postrzegania świata. Tak rozumiem całe credo twórczości Tokarczuk.

Niektórzy mogą zarzucić, że brak tu spójności i fabularnej myśli przewodniej, lecz dla mnie formuła skrawka i krótkich notatek niekoniecznie ściśle powiązanych ze sobą zupełnie odpowiada.

Nietuzinkowe, inne, unikalne, dziwaczne, stymulujące.
Tak, tak i jeszcze raz tak.

ksiazka ta ma wiele watkow i porisza wiele historii, kazda siega innego czasu, innego miejsca oraz klimatu. Tak naprawde nie do konca potrafie powiedziec o czym opowiada ta ksiazka ale z pewnoscia przekazuje nam wiele wartosci. Jedna z nich to takie wlasnie branie zycia z dystansem i zwracanie uwagi na kazdy szczegol otaczajacego cie swiata, doceniane kazdej, nawet najmniej waznej chwili. ksiazkq ta idealnie opisuje jakim trzeba byc obserwatorem swojego zycia i miec oczy dookola glowy, aby dojrzec realia swiata, ktorych nie da sie oszukac. Ksiazka swietna, polecam z calego serca!