Gnój

Okładka książki Wierzymy  w  wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Ocena 7,0
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...
Okładka książki Rzeczy dzieją się w Warszawie Błażej Brzostek, Aleksandra Cieślak, Wojciech Kuczok, Maciej Łubieński, Agata Passent, Monika Powalisz, Michał Walczak
Ocena 6,0
Rzeczy dzieją ... Błażej Brzostek, Al...
Okładka książki Twórczość nr 5 / 2019 Tomasz Bilski, Krzysztof Cieślik, Jerzy Kronhold, Wojciech Kuczok, Marek Łukaszewicz, Krzysztof Mrowcewicz, Anna Piwkowska, Redakcja miesięcznika Twórczość, Adam Wiedemann
Ocena 8,0
Twórczość nr 5... Tomasz Bilski, Krzy...

To było niesamowite doświadczenie zarówno ze względu na fabułę jak i warsztat pisarski. Zdania były trochę długie, ale jednocześnie tak przesiąknięte dosadnością oraz prawdą, że nie ma się do czego przyczepić. Miałam wrażenie jakby ktoś opowiadał tą historię, jakby to był potok słów naocznego światka tych wydarzeń, a nie wyrazy umieszczone na kartce papieru.
Autor rewelacyjnie ukazał polską mentalność od czasów dwudziestolecia międzywojennego do PRL-u. Trochę gubiłam się w tych retrospekcjach i wspomnieniach, które przeskakiwały co chwila z przeszłości w teraźniejszość, lecz kiedy już się przyzwyczaiłam, to nie mogłam się oderwać od historii rodziny K.
To nie tylko powieść o przemocy w rodzinie, ale przede wszystkim o tym jak przeszłość, dzieciństwo odciskuje piętno na psychice i dalszym życiu. Przepełniona jest wartościowymi refleksjami jak i prawdami życiowymi. Prawdę mówiąc, jeszcze nie spotkałam książki, której fragmentami pragnęłam cytować na co dzień. Teraz już tak.
Na koniec jeszcze napiszę, że sądziłam, iż tytuł powieści odnosi się po prostu do pejoratywnego określenia dziecka (gnojek) lub mężczyzny (gnój). Jakie było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że tytuł książki jest bardziej dosłowny niż myślałam...
Podsumowując gorąco polecam, choć nie jest to pozycja dla ludzi o delikatnych nerwach...

Autor...

Wyjątkowy język literacki. Czyta się bardzo przyjemnie, choć treść i przekaz niełatwe. Koniec końców jest to bardzo dobra pozycja dla osób ceniących sobie dobrą klasyczną, polska prozę.

Szybko się czyta

Szybko się czyta

uwielbiam

uwielbiam

Całkiem niezła książka, mocno angażująca emocjonalnie. Oprócz momentów ciężkich i bolesnych jest trochę groteski i humoru. Spodobał mi się styl autora, bogate słownictwo, niebanalne metafory. Na minus pierwszy rozdział, a właściwie jego umiejscowienie, nie znając późniejszych wydarzeń, czyta się to dość obojętnie.

Na początku czułam się wrzucona w niezbyt przychylną mi przestrzeń, ale im dalej, tym lepiej. Chyba nie jestem zwolenniczką formatu "jedno zdanie na jedną stronę", ale czuję się zdecydowanie kupiona przez ich skrócone, 4-5 wyrazowe odpowiedniki. Jakże dobitne i piękne.

Książka jest bardzo przygnębiająca, dająca do myślenia i po przeczytaniu mamy wrażenie, jakby ktoś kręcił dziurę w brzuchu. Jestem nią zachwycona, bo jest taka do głębi wchodząca w człowieka i mocno przekonująca, a zarazem bardzo niewygodna.

Nie wiem ile razy czytałam już tę książkę. I za każdym razem jest taka sama - mocna, straszna, bolesna, a w tym wszystkim przerażająco piękna i taka prawdziwa.

Prawdziwą miarą wartości książki jest to, jak długo zdoła ona przetrwać jako dzieło wzbudzające zainteresowanie, emocje i zrozumienie czytelników. Większość literatury-makulatury żyje parę lat, a potem jest już tylko znakiem i pomnikiem czasów, w jakich powstała.

"Gnój" Wojciecha Kuczoka byl kilkanaście lat temu wydarzeniem: powieść otrzymała nagrodę Nike i paszport "Polityki", dwa liczące się wyróżnienia. Przeczytałem ją wówczas i byłem powieścią jeśli nie zachwycony, to gleboko do niej przekonany.

Sięgnąłem po powieść Kuczoka ponownie, aby sprawdzić tę jej właśnie artystyczną żywotność, odporność na zapomnienie.

Z satysfakcją dla Autora stwierdzam, że z czasem powieść nabrala jakoby nowych znaczeń, nowego, bardziej uniwersalnego wymiaru. Kilkanaście lat temu wydawała mi sie po prostu dobrze napisaną powieścią obyczajową z dominującym tłem przemocy domowej. Oczywiście, nie jest to powieść domestic noir, ponieważ domestic noir jednym z rodzajów powieści kryminalnej, natomiast "Gnój" nie ma z kryminalną powiescią nic wspólnego.

Dzisiaj odczytuję "Gnój" nie jako obraz Śląska i portret degradacji, wynaturzenia więzów rodzinnych, lecz jako wielką metaforę naszego współczesnego społeczeństwa. Spójrzcie na powieść Kuczoka z tego punktu widzenia. Gorzkie, lecz bardzo pouczające doświadczenie.

Niezwykle bolesna, przygnębiająca, momentami wulgarna i co najgorsze potwornie prawdziwa opowieść o życiu w rodzinie od pokoleń dotkniętej przemocą. Znęcanie się nad słabszymi zatacza krąg w każdym pokoleniu i najróżniejszych formach: od fizycznego katowania skórzanym pasem po upokarzanie i wyzwiska. Każdy członek rodziny przeżywa swoje wewnętrzne traumy. Każdy wylewa jad na innych ludzi. Jednocześnie żaden z nich nie jest w stanie otwarcie powiedzieć co czuje i jakie motywacje pchają go do działania. Najsmutniejsze w książce jest to, że rozwiązanie ich problemów leży na wyciągnięcie ręki. Wystarczy mówić ale bohaterowie uparcie trwają przy przekonaniu, że żelazną ręką uda im się dokonać zmiany. Jeśli nie zadziała przy pierwszym uderzeniu, to może przy trzydziestym. I tak od dziesiątek lat.

Autor zwinnie wplata w usta bohaterów śląską gwarę. Jest zrozumiała i jednocześnie nienachalna ale oddaje klimat środowiska, w którym wychowuje się główny bohater. Podkreśla ona dodatkowo prostotę bohaterów i ich lakoniczność w przekazie.

Wprowadzenie do historii było momentami zagmatwane przez mnogość nazwisk i postaci ale im bardziej zagłębiało się w opowieść, tym płynniej się przez nią przechodziło.