Zgubiona dusza

Olga TokarczukJoanna Concejo Wydawnictwo: Format Seria: Światowi Mistrzowie Dzieciom literatura piękna
Format
literatura piękna
Światowi Mistrzowie Dzieciom

6/10 - niezła. Jedna strona tekstu i czterdzieści kilka stron obrazków. Nobla się tym nie wygra, bo i do czytania za wiele nie ma, ale dziecka uwagę na kilka minut skupi, a może i zabieganym "zasobom ludzkim" chwilę refleksji przyniesie.

Hmmm... Krótszej książki to chyba w życiu nie czytałem. Recenzja więc też nie będzie długa. Opowiastka-przypowiastka o tym, że warto w życiu wyhamować, a nawet zatrzymać się, bo zbyt dużo nam umyka. Rysunki robią naprawdę świetne wrażenie (lepsze niż tekst). Całość jest niezwykle urokliwa.

Ile w tej książeczce Olgi Tokarczuk a ile Joanny Concejo? Śmiem twierdzić, że Joanna Concejo nawet z książki telefonicznej uczyniłaby fascynujące dzieło sztuki. W tym kontekście tekst Tokarczuk może wydać się jedynie pretekstowy. Niby na początku było słowo, ale kiedy Joanna Conceja wkracza do akcji na początku jest OBRAZ. Obraz, który znakomicie obywa się bez słów, nawet...

Na półkach: , , , , ,

Przepiękna książka będąca efektem współpracy dwóch wspaniałych artystek. Książka do kontemplacji. Wyjątkowe, głębokie ilustracje Joanny Concejo.

Bezretensjonalna, krótka powiastka o zabieganiu i zagubieniu duszy. Opakowana w w tak samo bezpretensjonalne, prosciutkie obrazki. Nb stron z obrazkami jest wiecej niz z tekstem i wiecej czasu pewno trzeba spedzic na ilustracjach. Moze jest ich tyle, żeby domyslac swoja historię rownolegle z tą opisaną przez autorke?

Najlepszy przykład na to że nie liczy się ilość słów a ich jakość. Tak nie wiele treści i całe mnóstwo prawdy i refleksji. Do tego piękna oprawa. Choć przyznam, byłam zaskoczona ilością tekstu, na początku nawet... zawiedziona... dopóki nie przeczytałam :) Dałam w prezencie siostrzeńcom.

Pięknie wydane opowiadanie, edytorski majstersztyk. Szkoda, że tak mało tekst (łącznie wyjdzie jedna strona), ale czasami w prostocie tkwi siła. Rysunki współgrają z tekstem Tokarczuk, ale mogłyby stanowić osobną historię. Jak dla mnie całość bardzo refleksyjna i nostalgiczna. Polecam przeczytać kilkakrotnie, żeby nie umknęło nic ważnego.

Nie wiem, czy to uczciwe, wrzucać zaliczenie tego tworu do "Przeczytanych". Niby przeczytałam, ale co - jedną stronę?
Miałam pewnie przeżyć, przemyśleć, przekminić - ale sorry, ja chciałam poczytać. A tego mi nie dano.
Obrazki do mnie nie mówią. Nie oceniam, zapominam.

Polecam :)

Nie jestem przekonany czy taki literacki okruszek był potrzebny. Nie przemówiły do mnie ani słowa ani obrazy. Chociaż wydane pięknie.

Dyskusje

• 2019