Okładka książki Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko Mateusz Madejski
Mateusz Madejski Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
Znak Horyzont
2020-06-22
2020-06-22
literatura polska wspomnienia Holokaust

Bardzo ważna książka bo przedstawia nam los żydowskiej dziewczynki a przede wszystkim polskiej rodziny która się nią zaopiekowała narażając przy tym swoje życie. Opowieść o ludziach którzy są sprawiedliwymi wśród Narodów świata. Kolejny przykład tego że Polacy ratowali Żydów nawet pod groźbą śmierci z rąk Niemców. Powinniśmy być dumni z postawy naszych rodaków. Super książka.

Kolejna z książek mówiąca o bardzo ważnych rzeczach. Tym razem jest to forma wywiadu autora z jego babcią i z kilkoma innymi osobami związanymi z odnalezieniem żydowskiej dziewczynki. Wszystko opisane tak... normalnie i z zachowaniem wydźwięku zwykłej rozmowy, co uważam za duży plus.

Ta książka to wywiad, ale nie jest to tylko dialog dwojga ludzi, to raczej ,,prawda" wypowiedziana ustami naocznego świadka.
To również historia dorastającej dziewczyny, która zamiast zaznawać radości życia, wkraczając w dorosłość musi stawić czoło wojnie, śmierci, głodowi i zniewoleniu.
Oprócz wspomnień Zofii Hołub, jest tu wywiad ze Stanisławą Rostropowicz o dziewczynce Ince Kagan, Żydówce uratowanej z Holokaustu, przez młodą Zosię, która po latach odnalazła się jako Sabina Heller. Tak jedna historia połączyła ze sobą trzy kobiety.

Oprócz wspomnień Zofii Hołub, jest tu wywiad ze Stanisławą Rostropowicz o...

Wstrząsająca historia uratowania żydowskiej dziewczynki. Świadectwo, że życie i miłość muszą zawsze wygrać ze śmiercią i nienawiścią. Napisana nietypowo, bo w formie wywiadów z bohaterkami, ale nie burzy to spójności fabuły.

Piękna historia dająca do myślenia i pokazująca, że czasami warto wysłuchać historii naszych bliskich. 💌 Szybko się czyta, a jeszcze lepiej czerpie wiedzę i poznaje tą wyjątkową przeszłość naszych bohaterek. 💞📖

Książka - wywiad z kobietami, o ich życiu, przeżyciach z II Wojny Światowej. Ich losy niesamowicie się splatają. Tekst wciąga, nie pozwala przestać czytać, chce się poznać finał tej historii. Brak patosu jest dużym plusem tej opowieści.

Jest to książka, a raczej rozmowa dziennikarza M. Madejskiego ze swoją babcią Zofią oraz dwiema kobietami - Inki i Stanki, których losy się z nią splotły. Wszystkie kobiety łączy jedno - ciężkie czasy wojny.

Autor książki postanawia poznać całą historię swojej babci. A historia ta jest pełna emocji - pełna strachu, smutku, odwagi, niedowierzania i wiary, że będzie dobrze. Jednak autor postanowił przedstawić losy kobiet także przed i po wojnie. Daje to nam pełny obraz tego, jak wyglądało życie każdej z opisanych kobiet / dziewczynek.

Zofia, opowiada o swoim życiu przed wojną, o dobrych relacjach między Żydami, Polakami i Ukraińcami oraz o tym, jak wojna wszystko zmieniła. O strachu o własne życie, przerażeniu i ucieczce z miejsca zamieszkania. Trudne wybory i decyzje, uniknięcie transportu do Auschwitz to część ze wspomnień Zofii.

Jednak momentem zasługującym na pełne uznanie, było uratowanie małej, żydowskiej dziewczynki przez Zosię. I mimo strachu o siebie i własną rodzinę, nie pozwoliła, by mała Inka umarła z głodu i wycieńczenia. Okoliczności znalezienia dziewczynki i jest stan zdrowia są tak szokujące, że aż ciężko nam to sobie wyobrazić. Wojna na zawsze zmieniła życie ich wszystkich.

"Zosia z Wołynia" to niezwykła historia kobiet, które połączył holokaust.

Dwie Polki i żydówka o blond włosach w czasach holokaustu i banderowców na wschodnich kresach Rzeczpospolitej. Historia z natury ogromnie ciekawa, jednak opisana płasko, bez emocji. Być może dlatego, że jest to sprawozdanie z rozmów z tymi kobietami, bez polotu.

Historia Zofii Hołub, która w wieku 16 lat znalazła i uratowała 2 letnie żydowskie dziecko opowiedziana w formie wywiadu z Panią Zofią, oraz córką Państwa Roztropowiczów - Stanisławą, którzy przygarnęli małą niedożywioną 2 letnią Inkę (później Sabina Heller). Warto zapoznać się z nią, jako, że to są opowieści ostatnich świadków, tych jakże dla nas trudnych wydarzeń - ludobójstwa Ukraińskiego, wojny z Niemcami.

Książka to to swoisty pamiętnik ludzi, którzy pokazali, że w trudnych, wojennych czasach można zachować swoje człowieczeństwo. "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat." Polecam!

• Literatura faktu
  • Historyczne

Mateusz Madejski Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko Zobacz więcej