Niespokojne lata

Okładka książki Niespokojne lata Wiktoria Gische
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Niespokojne lata
Wiktoria Gische Wydawnictwo: MANDO Cykl: Kamienica pod Irysami (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Kamienica pod Irysami (tom 1)
MANDO
2020-04-15
2020-04-15
I wojna światowa konwenans Kraków literatura obyczajowa miłość odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje damsko-męskie uczucie

Minusy:
-Książka do połowy mniej więcej jest nudnawa, za długie opisy, brak akcji i emocji. Do 140 strony usnęłam 4 razy jak po nią sięgałam.
- Akcja dzieje się na przestrzeni lat, więc powinien być jakiś wyznacznik czasowy bardziej konkretny, typu data lub miesiąc. Bardzo mi to utrudniało czytanie.
Jest Boże Narodzenie, za chwilę wiosna, ciepło , znowu śnieg i nagle nie wiem kiedy minęły dwa lata dosłownie na przestrzeni kilku stron.

Plusy:
Od połowy książki dopiero zaczyna się coś dziać, akcja, emocje bohaterów, ich życie, bez zbędnych opisów.
Im bliżej zakończenia tym książka ciekawsza, co powoduje , że po przeczytaniu ostatniej strony chcesz sięgnąć po 2 część.

Minusy:
Jest Boże Narodzenie, za chwilę wiosna, ciepło , znowu śnieg i nagle nie...

Kilka razy chciałam porzucić tą książkę...dobrze, że tego nie zrobiłam. Dzięki temu dostałam zakończenie kipiące od emocji...I nadzieję na interesujący ciąg dalszy.

Trochę się rozczarowałam tą powieścią.
Bohaterka Eleonora, to tzw panienka z dobrego domu. Majętni rodzice zapewniają jej wszystko to, czego oczekuje dziewczyna o tym statusie społecznym i w jej wieku. Dlatego nie brakuje jej ani pięknych strojow, ani nie cierpi na brak towarzystwa, bo stanowi dobrą partię. Nora jednak szuka czegoś innego, choć ojciec nie patrzy na to przychylnym okiem, to bierze lekcje z anatomii, bo jej marzeniem jest studiowanie na uniwersytecie. W dobie, gdzie dla młodych kobiet szczytem jest panienie publiczne papierosów oraz spacer z sympatią za rekę na ulicy, to marzenia bohaterki mocno wykraczają za przyjęte normy.
Gdyby autorka bardziej się skupiła na walce Eleonory o parwa kobiet, to za pewne powieść nabrałaby koloru. Szkoda , ze nie ma tu równego tempa akcji i dodane zostały elementy, które tak naprawdę nic nie dają w ogólnym odbiorze, jak chocby te nieszczęsne seanse spirytystyczne.
Część poświecona już czasom z I wojny światowej jest ciekawa i wciągająca, podobnie jak wiece sufrażystek. Zobaczymy co autorka wymysli w kolejnej części.

Trochę się rozczarowałam tą powieścią.

Kolejna powieść historyczna na mojej półce. Akcja tej 3 tomowej serii 'Kamienicy pod irysami' rozgrywa się w arystokratycznym Krakowie na początku XXw.

Siostry Eleonora i Stefania, oraz ich przyjaciółka Rozalia to panienki z dobrego domu. Wychowywane na dobre żony marzą o czymś więcej. Nie w głowie im ślub, chcą się kształcić, pracować i coraz bardziej interesują się nowym ruchem feminizmem.
Bohaterki mierzą się ze swoimi marzeniami, uczuciami, wojną, a czasem ze złamanym sercem.

Seria pełna wzruszeń

Kraków, początek XX wieku i Eleonora która chce odmienić życie kobiet. Nie zabraknie tez miłości i wspaniałych bali. Jest i wielka wojna która wiele zmieni.

Ciekawa historia bohaterów, którzy swoje plany musieli zweryfikować w zetknięciu z I wojną światową.
Na uwagę zasługuje obraz epoki: mocno sfabularyzowany, jednak pełen historycznych i zgodnych z faktami odniesień.
Sięgnę po część drugą.

Sięgnę po część drugą.

Kraków z 1910 roku pochłonął mnie w zupełności.

Pierwszy tom " Kamienicy Pod Irysami " już za mną, teraz jestem już w połowie drugiej części.
Wciągnęłam się bardzo. Za każdym razem gdy muszę odłożyć książkę już myślę o chwili kiedy znów do niej usiądę.

Czasy , w których kobiety musiały walczyć o swoje prawa i główne bohaterki , które są bardzo postępowe, ciekawe świata i znudzone tym czego oczekuje się od młodych dam .
Eleonora , Stefania i Rozalia chcą zmiany , dostępu do wiedzy , nie boją się wyzwań i tego co powiedzą na ich temat inni .

Kiedy wydaje im się, że znalazły w życiu szczęście i miłość wybucha wojna, która nie oszczędza ich bliskich ... .
Przyszłość staje się niepewna , a one każda na swój sposób włącza się w walkę z wrogiem.

Klimat tamtych czasów urzekł mnie od początku. Wystawne przyjęcia , organizowane z wielką starannością, wyszukane stroje , drewniane tramwaje, pierwsze automobile.
Wyjątkowe sklepy i kawiarnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Spacery i przypadkowe spotkania na ulicy , wielkie przygotowania i magia świąt Bożego Narodzenia .
Autorka ma dar i do pięknego kreowania tła do losów bohaterów i do opisów wojennej rzeczywistości.

Kraków z 1910 roku pochłonął mnie w zupełności.

„Niespokojne lata” to pierwszy tom serii „Kamienica pod Irysami”.
W pierwszym tomie poznajemy losy Eleonory, dziewczyny ambitnej i odważnej, która mimo ograniczających kobiety konwenansów, postanawia walczyć o swoją edukację i niezależność. W międzyczasie poznajemy innych bohaterów, jak np. Stefanię, Rozalię czy hrabię Juliana Michałowskiego oraz ich rodziny. Tym młodym ludziom przyszło żyć, rozwijać się i kochać w bardzo niespokojnych czasach bowiem kiedyś odległe widmo wojny stało się nagle rzeczywistością. Czy bohaterowie przeżyją ten trudny czas, pozostając wiernymi sobie i swoim przekonaniom? Czy będą jeszcze potrafili się beztrosko śmiać i pozwalać na snucie marzeń?

W opisie książki przeczytałam, że obecne są w niej „bale, hazard, opium, seanse spirytystyczne i wiece sufrażystek. I wielka wojna, która zmienia wszystko”. Zapowiadało się bardzo ciekawie. No cóż, raczej nieczęsto spotykam się z taką obfitością tematów, które mnie samą fascynują. Niestety, trochę się zawiodłam. Bale mnie nie interesują, ponieważ tak naprawdę pokazują, jak pozerską postawę prezentowały wyższe sfery. Liczyłam za to na mocne, szczegółowe opisy tych seansów spirytystycznych, na opisy wizji podarowanych przez „zieloną wróżkę” czy choćby na szerszy opis walk kobiet o swoje prawa. Tego niestety było w tej książce jak na lekarstwo. Zaledwie pobieżnie muśnięto te tematy, delikatnie tylko o nich wspominając. To mnie rozczarowało. Szkoda, bo to dodałoby atrakcyjności tej powieści. Młodzi ludzie przecież balansowali w tamtych czasach na cienkiej linie między twardymi konwenansami a rozluźnieniem krawatów i gorsetów, by w końcu móc oddychać pełną piersią.
Nie rozczarowałam się za to opisami z frontu wojennego. To były naprawdę dobre, dosadne i do bólu obrazowe opisy. To wielki plus tej książki i kieruje ukłon w stronę autorki za to, że z taką niedelikatnością postanowiła przekazać piekło żołnierzy walczących o wolność ojczyzny.
Kolejnym plusem książki jest przyjemne potraktowanie wątku rozwijających się uczuć między Eleonorą a Julianem, między Stefanią a Mikołajem. Wątek ten autorka poprowadziła spokojnie, nie zdominował on w ogóle fabuły, był takim przyjemnym przerywnikiem między ważniejszymi tematami.
Muszę również wspomnieć o dobrym stylu, jakim posługuje się autorka. Lekki może nie jest, ale za to poprawny, nie odczuwa się znużenia, nie ma długich zdań, opisów jest akurat tyle, ile trzeba by nakierować wyobraźnię czytelnika.
Zakończenie pierwszego tomu również przypadło mi do gustu. Nie ma happy endu, ale daje nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone. W każdej kwestii. Zabieram się za tom drugi, a tymczasem wystawiam ocenę 7/10.

„Niespokojne lata” to pierwszy tom serii „Kamienica pod Irysami”.

W książce poznajemy trzy młode kobiety, które w drugiej dekadzie XX wieku starają się walczyć o swoją emancypację, o marzenia. Jest im tym trudniej, bowiem w momencie, kiedy wszystko wydaje się iść po ich myślach wybucha Wojna Światowa, skutecznie niwecząc ich plany. Dziewczęta próbują odnaleźć się w nowych okolicznościach, podejmują nowe role, tak bardzo niepasujące do ich wysokiego statusu społecznego no i ... płci. Czy sobie poradzą? Czy Wielka Wojna zniszczy ich marzenia o niezależności? Wszak siła jest kobietą...

Fabuła w książce rozwija się bardzo powoli. Początkowo autorka wprowadza nas w obyczajowość lat '20 XX wieku. Towarzystwo, bale, absynt, opium.. dekadentyzm.. I w tym wszystkim dorastające panny i oczywiście kawalerowie. Tą część czytało mi się z zaciekawieniem, ale jednak nie była zbyt porywająca. Za to ta druga część książki... po wybuchu wojny... to już jest coś, co zasługuje na wielkie uznanie dla autorki i przeczytanie kolejnych książek z serii ❤️

"My, kobiety, chcemy całego życia!".
Eleonora jest młoda i ambitną kobietą. Pragnie się uczyć i zostać pielęgniarką. Większość sojego czasu spędza u wuja na czytaniu książek bądź na długich dyskusjach. Jest zdecydowanym przeciwieństwem swojej siostry Stefci a także matki Tekli Schramm. Nie wyobraża sobie aby mogła stać się uległa żona, za której życie odpowiedzialny jest mąż a jej rola ograniczać miała by się jedynie do roli matki. Che walczyć o prawa kobiet i dlatego włącza się w ruch sufrażystek. Kiedy spotyka młodego hrabiego Juliana stara się nie dac zwariować porywom serca. Jednak czy to się uda? Między dwojgiem ludzi rodzi się uczucie. Niestety spokojne życie przerywa widmo wojny.
Barwna, porywająca powieść o poszukiwaniu szczęścia i spełnienia w świecie jasno określonych zasad. Wiktoria Gische przenosi nas do pięknego Krakowa początku XX wieku. Autorka bardzo umiejętnie wplotla w powieść autentyczne postacie historyczne. Czyta się ją lekko i przyjemnie, bez pośpiechu dzięki czemu można wczuć się w ówczesny urokliwy klimat epoki.

"My, kobiety, chcemy całego życia!".