Świat jest pełen chętnych suk

Okładka książki Świat jest pełen chętnych suk Jacek Piekara
Okładka książki Świat jest pełen chętnych suk
Jacek Piekara Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Deszcze niespokojne Rafał Chojnacki, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Szymon Kazimierski, Maja Lidia Kossakowska, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Roś, Paweł Siedlar, Mateusz Spychała, Szczepan Twardoch, Marcin Wroński
Deszcze niespo... Rafał Chojnacki, Eu...
Okładka książki Księga strachu Ewa Białołęcka, Jakub Ćwiek, Maciej Guzek, Witold Jabłoński, Aleksandra Janusz, Mariusz Kaszyński, Kazimierz Kyrcz jr, Dariusz Łowczynowski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Łukasz Radecki, Iwona Surmik
Księga strachu Ewa Białołęcka, Jak...
Okładka książki A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz Cyran, Cezary Frąc, Anna Kańtoch, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Eva Mroczek, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski
A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...

Opowiadania bardzo nierówne, no ale co tam!
Pierwsza część ociera się miejscami o horror, ale to typowe średniaczki. Zaskakująco pro kobiece, jak na wybrany tytuł zbioru.
Druga część całkiem miałka. Ciekawa koncepcja sojuszu Polski z Niemcami podczas drugiej wojny światowej, ale nie było to jakoś super wciągające. Bardziej na gdybanie.
Trzecia część podnosi wartość zbioru za sprawą opowiadania o żołnierzach. Przypomina trochę "Solaris".
Czwarta część, na którą składają się trzy ostatnie opowiadania to istny majstersztyk. Aż szkoda, że Piekara nie rozwija dalej koncepcji niektórych opowiadań (Ech... Necrosis <3). Planeta Masek powinna być w ogóle flagą owego zbioru, ale rozumiem, że marketing robi swoje. Genialna koncepcja i ciekawy świat przedstawiony. Te trzy opowiadania ratują cały cykl, a samodzielnie zasługiwałby co najmniej na 9/10.

Polecić z czystym sumieniem mogę jedynie trzy ostatnie opowiadania. Reszta... No meh.

Opowiadania bardzo nierówne, no ale co tam!
Trzecia część podnosi wartość zbioru...

Pana Piekary już nie cenię, bo patrzę na niego głównie poprzez pryzmat jego wypowiedzi i poglądów, ale ten zbiór akurat muszę docenić. Tutaj Piekara trafił w sedno, trafił we mnie i moje gusta a już opowiadania z Planety Masek - rewelacja. Piekara niechaj więcej pisze (tak jak w tej antologii) a mniej gada i będzie wspaniale.

Pisarz skompromitowany i tyle, zupełnie nie warto

Pisarz skompromitowany i tyle, zupełnie nie warto

Świetny zbiór, z paroma jedynie (Wśród ludzi, Dom na Krawędzi Ciemności, Zawsze pan Dawn) przeciętnymi momentami. Na uwagę zdecydowanie zasługują trzy opowiadania z Planety Masek. Oryginalny pomysł, ciekawy główny bohater, aż się prosi o co najmniej powieść z tego świata. Swoją drogą ciekawe czy w obecnych czasach przeszłaby książka o takim tytule i okładce, przypuszczam, że wątpię. ;)

Papier wszystko przyjmie... Może 2 opowiadania były takie quasi porno i miały związek z tytułem, a reszta to tak wrzucił Piekara co tam akurat tam miał w szafie. Nie polecam.

Zapomniałem, że czytałem chore ilosci fantasy za dzieciaka, pora je pododawac... Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Opowiadania jak dla mnie nie równe. Rewelacyjna planeta masek, fajne opowiadanie otwierające tom oraz 3 zbiór historii. Reszta taka hmm jakaś nijaka. Odnoszę wrażenie, że zebranie wszystkich głównych bohaterów z tego tomu tworzy protoplastę Mordimera.

Cześć książki opowiadająca o "Planecie masek" jest świetna. Chętnie bym przeczytał całą książkę osadzoną w tym świecie.

dla mnie tytuł zbioru jest bardzo krzywdzący dla zbioru ;) Kilka pierwszych opowiadań traktuje wprost o relacjach damsko-męskich, niemniej reszta opowiadań (w tym prawdziwe "perełki") są baaardzo luźno powiązane. Może to taki znak czasów, że tytuł "click-baitowy". Bardzo polecam ze względu na znakomite pomysły i plot-twisty ;)

Teksty zawarte w tym tomie podobają mi się bardziej od najbardziej znanego cyklu opowiadań Jacka Piekary – tego o inkwizytorze Mordimerze. Nie bardzo ujmował mnie tamten chłodny, monotonny świat, którym rządzi zdegenerowana religia.

Na szczęście tutaj autor pokazuje się zupełnie z innej strony. I daje się poznać jako pisarz niebywale wszechstronny, skaczący po konwencjach i gatunkach fantastycznych: historia alternatywna, fantasy, science fiction(świetny cykl „Planeta masek”) czy fantastyka bliskiego zasięgu. Wszystko to bardzo dobrze się czyta i bawi. Takiego Jacka Piekarę czytałbym najchętniej.

• Przeczytane - 2019

Dodaj cytat z książki Świat jest pełen chętnych suk