Księga jesiennych demonów

2003-10-14
Fabryka Słów
horror
2014-06-20

Opowiadania Grzędowicza trochę przypominają mi Stephena Kinga.Podobne klimaty.Demony,wilkołak,wiedźma,istoty z zaświatów,nieśmiertelność.Opowiadania mają swoje historie.Ale ocena dobra czy zła to już nasze zadanie.No i dobrze.

Bardzo dobra rzecz. Opowiadania zawarte w tej książce to nie są jakieś banalne historyjki, o których zapomina się zaraz po odłożeniu książki na półkę. Są one przemyślane, solidnie napisane oraz bardzo klimatyczne. Naprawdę warto.
Oceny opowiadań:

"Klub Absolutnej Karty Kredytowej" - 8/10
"Opowieść terapeuty" - 8/10
"Wiedźma i wilk" - 6/10
"Piorun" - 8/10
"Czarne motyle" -...

Ten zbiór opowiadań przeczytałam w 2014 roku, ale nadal pozostaje moim ulubionym spośród tych stworzonych przez Grzędowicza. Jest mrocznie, tajemniczo, niby obyczajowo, ale gdzieś kryją się jesienne demony...

Ciekawa książka

Jesienne demony chowają się na strychach, w komórkach pod schodami czy w opuszczonych jamach by wyjść, gdy tylko zaczną się długie noce i zimne dni. Po każdym z opowiadań nachodziła mnie refleksja, zadawałem sobie pytania, dlaczego? Jak? Po co? Myślałem "przecież mogło być inaczej", zawsze może być happy end. Jest. A może go nie ma. To zależy od czytelnika i jego odczuć....

Większa część książki stanowi wątek obyczajowy , opowieści zwykłych ludzi i ich problemów. Ta część mi się spodobała. Nie podszedł mi natomiast wątek grozy. Męczyły mnie opisy potworów i całkowita nierealność. Całościowo książka nie jest zła , zabieram się za następną pozycję Grzędowicza.

Cudo. Bardzo nietuzinkowa na pewno nie jest to klasyczna książka, bardzo unikatowa. Dla mnie dość osobista więc może jestem mało obiektywna. Nie każda historia wciąga jednakowo ale każda jest na swój sposób genialna i wybrzmiewa na końcu. Polecam nie czytać na szybko.

WoW! genialne.

Nie zapowoadało sie na początku, ze ten zbiór opowiadań bedzie taki wciągający. Dobrze podane elementy świata paranormalnego. Nawet fakt, ze są to opowiadania, zupelnie mi o dziwo nie przeszkadzał. Byly na tyle długie, ze nie odczuwalam niedosytu. Polecam!

Opowiadania niezłe, natomiast ciężko je sklasyfikować. Na pewno nie jest to horror. Nie jest to też fantastyka w stricte tego słowa znaczeniu, bo elementów fantastycznych jest tu tyle, co kot napłakał (z wyjątkiem może 2 opowiadań).

Generalnie odnoszę wrażenie, że każde opowiadanie autor zaczynał mocno, z ciekawym pomysłem, ale gdzieś w połowie brakowało mu weny i kończył...

Dyskusje

4 811