Stramer

Nominacja w plebiscycie 2019

Okładka książki Prezent dla dwojga Janek Koza, Mikołaj Łoziński
5,7
Prezent dla dw... Janek Koza, Mikołaj...
Okładka książki 20 rzeczy o Warszawie Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Maciej Sieńczyk, Mikołaj Łoziński
5,0
20 rzeczy o Wa... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Prawdziwa bajka Marta Ignerska, Mikołaj Łoziński
6,9
Prawdziwa bajka Marta Ignerska, Mik...
Okładka książki Bluszcz, nr 2 (41) / luty 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Łukasz Drewniak, Katarzyna Enerlich, Remigiusz Grzela, Zuzanna Głowacka, Ignacy Karpowicz, Etgar Keret, Szymon Kloska, Juliusz Machulski, Zbigniew Mentzel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Mikołaj Łoziński
7,5
Bluszcz, nr 2 ... Joanna Bator, Rafał...

Oficjalne recenzje i

Może wojny nie będzie?

[ 16 ] Link do recenzji

Bardzo wciągająca powieść obyczajowa o miedzywojniu. Opowiadania losy rodziny, pewnie jednej z wielu z przybliżonymi doświadczeniami. Opowiada o rodzicielstwie i miłości rodzeństwa. Do czego ludzie są zdolni kiedy są pełni nadzieji jak również jej pozbawieni. Godna polecenia.
A cytat "Polityka yo kurwa-złodziej", zawsze aktualny, zostanie ze mną na zawsze.

Sposób narracji, styl i język od razu przypadły mi do gustu i natychmiast zagłębiłam się w świat Stramerów. Przywiązałam się do nich, obserwowałam świat z perspektywy każdego członka rodziny. To jedna z najlepszych polskich książek, jaką ostatnio przeczytałam.

Długo się zastanawiałam, co powiedzieć na temat tej książki, i w sumie dalej nie jestem pewna.

Łoziński to z pewnością bardzo dobry narrator - idzie się za Stramerami jak za żywymi ludźmi, ogląda się ich życie tak, jakby było prawdziwe. Miałam podczas lektury karkołomne trochę skojarzenie z Virginią Woolf - styl zupełnie nie ten, scenografia inna, ale oko kamery tak samo...

Po przeczytaniu uczucia mam mocno mieszane. Język ładny, dobrze się czyta, jednak fabuła nierówna. Raz książka wciąga i budzi refleksje, raz nudzi niepomiernie. Nie wiem czemu tak?

Przywiązanie do rodziny Stramerów rośnie wraz z kolejnymi napotykanymi ich wydarzeniami. Może właśnie dzięki wytworzonej z czasem więzi potrafiła mnie tak niesamowicie wzruszyć.

Ważna ze względu na temat. Warto przeczytać również dla śladów Tarnowa i ważnych miejsc dla osób z korzeniami w tym mieście, sentymentalnie.

Najlepsza polska powieść współczesnego autora, jaką czytałam w ostatnich latach. Rozpisana z rozmachem saga rodzinna, której nie brakuje zarówno humoru, jak i dramatyzmu. Do tego wielka historia w tle i opis świata, który nieodwołalnie przeminął. Dodatkowa gwiazdka za wątek Ludwika Wittgensteina. Ogromna erudycja autora i nie mniejszy talent literacki. Brawo!

Powieść „Stramer” Mikołaja Łozińskiego była dla mnie przede wszystkim opowieścią o miłości i rodzinie. Wkraczamy w życie Stramerów w chwili, gdy najstarsze dzieci wyfruwają z rodzinnego gniazda. I do końca powieści obserwujemy pustoszejące łóżka wspólnej sypialni .
Zapadła mi szczególnie w pamięci postać Rywki Stramer, żony i matki szóstki dzieci.
Kobieta, która ma swoje...

Wciągająca historia rodziny tarnowskich Żydów, historia świata, który zginął wraz z II wojną światową.

Doskonała. Takie właśnie książki chcę czytać. Wspaniały język, wciągająca narracja, ciepło, miłość, zwykłość dnia codziennego skontrastowana ze zmianami społecznymi i historycznymi dziejącymi się gdzieś w tle, by coraz bardziej wkraczać w życie bohaterów. Autor unika taniego sentymentalizmu, dramatyzmu, epatowania okrucieństwem, a przez to wszelkie dziejące się zło poraża...

Dyskusje

1 343