Stramer

powieść historyczna
Wydawnictwo Literackie
2019-10-16
2019-10-16
antysemityzm literatura polska międzywojnie poszukiwanie szczęścia przemoc relacje rodzinne rodzina terror uczucie zagłada zdrada życie codzienne
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (42) / czerwiec 2021 Joanna Bator, Krystyna Dąbrowska, Barbara Falender, Piotr Fortuna, Urszula Jabłońska, Igor Jarek, Anna Kiedrzynek, Marta Kiela-Czernik, Karolina Lewestam, Michał Lubina, Natalia Malek, Jędrzej Malko, Peter Mickwitz, Ania Morawiec, Magdalena Nowicka-Franczak, Mateusz Roesler, Jadwiga Sawicka, Judyta Sosna, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Mikołaj Łoziński
Ocena 6,8
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kryst...
Okładka książki Prezent dla dwojga Janek Koza, Mikołaj Łoziński
Ocena 5,7
Prezent dla dw... Janek Koza, Mikołaj...
Okładka książki 20 rzeczy o Warszawie Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Maciej Sieńczyk, Mikołaj Łoziński
Ocena 5,3
20 rzeczy o Wa... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Prawdziwa bajka Marta Ignerska, Mikołaj Łoziński
Ocena 6,9
Prawdziwa bajka Marta Ignerska, Mik...

Oficjalne recenzje i

Może wojny nie będzie?

Link do recenzji

1916 14 296

Napisana jak szkolne wypracowanie piątkowego ucznia - poprawnie i bez polotu. Właściwie do końca czekałam, aż wzbudzi we mnie jakieś emocje. Bohaterowie przedstawieni tak nijako, że mi się mylili. Do tego przaśny humor. Podejrzewam, że za tydzień zapomnę o tej książce.

10 za wrażliwość Hrabala, za "jest dobrze, ale nie beznadziejnie" i za wszystko inne też

"Stramer" Mikołaj Łoziński
Spotykamy się w Tarnowie gdzie poznajemy Nathana Stramera, jego żonę Rywkę i ich sześcioro dzieci: najstarszy Rudek, Salek, Hesio,Nusek i dziewczyny Rena i Wala. To opowieść rodu,( nie saga bo na sagę trzeba kilka pokoleń), pozwala nam obserwować jak dzieci dorastają, podejmują życiowe decyzje, zakładają rodziny, dochowują się potomstwa, czy ponoszą konsekwencje swoich wyborów życiowych. Troskliwa i kochająca mama Rywka, która pierze fioletowe dolary, dbająca o to aby dzieci miały co jeść,marzy o tym aby dzieci wyrosły na dobrych , pięknych ludzi, aby wiodło im się w życiu. Tata Nathan natomiast to marzyciel który z chęci dorobienia się,( i zaimponowania starszemu bratu Benowi który mieszka w Ameryce) za dolary które przysyła w listach brat popełnia nieudane interesy (jak np. świece za pół ceny, tylko że bez knotów), popada w apatię,,katar żołądka,, jak tłumaczy Rywka dzieciom.
Rodzina która staje w obliczu koszmaru drugiej wojny światowej i czającej się w kącie zagłady. Książka, w której możemy śledzić życie żydowskiej rodziny wciągniętej w wir historycznych wydarzeń. Książka, która nie może skończyć się dobrze,od samego początku podświadomie zdajemy sobie z tego sprawę, więc zakończenie tej historii rodzinnej nie rozczarowuje, raczej daje nadzieję że częśći rodziny udaje się przetrwać, przeżyć.
Książka płynie spokojnie, trochę leniwie i statecznie jak ( wymarzone przez Rywkę morze, gdzie miał ją zabrać Nathan)a czasami naznaczone większymi groźnymi falami.
Książka bardzo dobrze się czyta, przystępny język i znakomita fabuła gwarantują nie zmarnowanie czasu poświęconego rodzinie Stramer.
Polecam

"Stramer" Mikołaj Łoziński

Bardzo dobra powieść. Nie wyczułam fałszu w ani jednym zdaniu, porywa - wciąga do ostatniego słowa.

Wyśmienita powieść o kochającej się rodzinie, smutkach i radościach, sprawach jakże aktualnych i w obecnych czasach! Dodatkowo ciekawe spostrzeżenia, ale i gry słów - co znaczą chociażby w tej rodzinie skróty: PKP oraz RKM, to już trzeba przeczytać samemu. Polecam!

Kolejny polski autor, którego "się czyta". Jest w tym fabuła, jest w tym historia, są emocje
Piękny czysty język
Świeże popatrzenie na historię rodzinną
wielka historia w tle
wyśmienita książka, oby takich więcej nad Wisłą

Piękny czysty język
Świeże popatrzenie na historię rodzinną
wielka historia w tle
wyśmienita książka, oby takich więcej nad Wisłą

Miejscami nieco mi się dłużyła ale och jej jakie to było dobre. A ostatnie dwie strony złamały mi serce.

Dałbym 7, ale że jestem z Tarnowa, to musiało być 8. Wspaniały klimat miasta wielokulturowego, którego już nie ma. Zapraszam przy okazji na spacer po Tarnowie miejscami z książki. Dom Stramerów na ulicy Goldhammera stoi nadal, podobnie jak kawiarnia starego Nathana - tutaj czeka niespodzianka na murach starej kamienicy.
Jest dom dentysty na Bernardyńskiej, gdzie doszło do spektakularnej ucieczki, jest też kamienica wiceburmistrza, czy nauczyciela religii mojżeszowej na Wałowej.

Jest dom dentysty na Bernardyńskiej, gdzie doszło do...

Książka z potencjałem, ale w moim odczuciu niewykorzystanym. Tą historią można byłoby mocno zagrać na emocjach, a przynajmniej sprawić, aby czytelnik taki jak ja - coś poczuł. Owszem, tkwił we mnie smutek, bo doskonale wiedziałam, jak to się skończy, ale przez ponad połowę nudziłam się, czekając na coś, co mnie chociaż odrobinę poruszy, a przez drugą połowę wyczekiwałam końca. Jest zbyt długo, dość mocno nużąco, a miejscami chaotycznie. Niemniej nie żałuję chwil spędzonych ze Stramerami, chociaż nie jest to najlepszy tytuł w tym gatunku, jaki dane mi było przeczytać.

Saga rodzinna, która pozostawia po sobie obrazy, słodkie chwile i gorzką prawdę o ludzkim losie.

Rodzina Stramerów urzekła mnie zróżnicowaniem charakterów, rytmu w jakim funkcjonuje dom z szóstką dzieci, żartów, dowcipów i familijnej dynamiki.

Tarnów okresu międzywojnia przedstawiony jest tu epicko i już zawsze będzie mi się kojarzył z nieudanymi biznesami Nathana, przebojowością Rudka, ciągłym niedorastaniem mu do pięt Nuska, Salkiem, Reną, Welą i Rywką, matką na wzór wszystkich matek kochających swoje niesforne dzieci.

Ileż istnień Hitler stracił w imię swojej głupoty, tego nie zrekompensuje nikt, ale dzięki takim książkom choć na chwilę możemy połączyć się z duchami wszystkich, którzy polegli w nierównej, niepotrzebnej nikomu walce.

Video

Video