20 rzeczy o Warszawie

Okładka książki 20 rzeczy o Warszawie Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński, Maciej Sieńczyk
Okładka książki 20 rzeczy o Warszawie
Justyna BargielskaSylwia Chutnik Wydawnictwo: Muzeum Warszawy literatura piękna
Muzeum Warszawy
2017-01-01
2017-01-01
warszawa

Mocne rozczarowanie. 2 może 3 opowiadania naprawdę fajne i ciekawe (o Dworcu Centralnym i Powstańcu z jamnikiem zapadły mi mocno w pamięć),większość rozczarowująca i wręcz depresyjna. Dla mnie cała książka mało warszawska

Trudno ocenia się książkę, na którą składają się opowiadania pisane przez różnych autorów. Jestem zagorzałą fanką Jacka Dehnela, więc i tym razem tekstom tego pisarza poświęciłam najwięcej uwagi. Jak zwykle, świetnie napisane i wciągające w opowieść.
Poza p. Justyną Bargielską, pozostałe opowiadania też mi się dobrze czytało, ale miałam takie poczucie, że tej książki nic nie spaja: domyślam się, że idea była taka, żeby zainspirować się przedmiotami z wystawy muzealnej, ale brakowało mi wprowadzenia czy podsumowania, choćby o historii muzeum bądź historii pomysłu stworzenia takiego zbioru. Za mało mi było Warszawy w tych rzeczach o Warszawie.
Niestety, sam format książki bardzo nieporęczny, a kompensacja tekstu na stronie powodowała, że bez zakładki, którą "podkreślałam" daną linię tekstu, zlewały mi się linie. Bardzo ciekawe, pięknie wykonane zdjęcia, pomysł z możliwością ich "wycięcia" też intrygujący.
Opowiadania oceniam na od 5 do 8, samą książkę - na 3, choć papier i druk pięknie pachną :)
Z ciekawości sięgam właśnie po drugą część, która już ma dużo lepszą edycję, jeśli chodzi o wielkość mieszczącą się w torebce.

• Wyzwanie LC 2021
  • W kolejce