Wierzyliśmy jak nikt

2020-04-15
2020-04-15
2018-06-07
Sebastian Musielak
AIDS elita artystyczna epidemia literatura amerykańska powieść obyczajowa rozrachunek z przeszłością środowisko artystyczne walka z chorobą zaginięcie życie prywatne sztuka
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 8 (68) / 2023 Wiktoria Amelina, Krystyna Dąbrowska, Kamil Fejfer, Maria Hawranek, Urszula Jabłońska, Leszek Kassijan-Wicherek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Maciej Moskwa, Szymon Opryszek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Redakcja magazynu Pismo, Małgorzata Sokorska, Marcelina Szumer-Brysz, Anne Weber
Pismo. Magazyn... Wiktoria Amelina, K...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...

Wyróżniona opinia i

Wierzyliśmy jak nikt

przeczytanych książek 1966 napisanych opinii 1030

Bardzo żałuję że nie podzielam zachwytów. Taki nośny i ważny społecznie temat a tak nużąco przedstawiony, w dodatku mam wrażenie, że może nastawiać negatywnie do bohaterów, chyba wbrew intencjom autorki. Ponadto narracja w moim odczuciu pisana pod nagrody, czyli byzaimponować recenzentom, niepotrzebnie utrudniając odbiór "szaraczkom".

To jest Powieść przez duże P. Początkowo podchodziłem do niej sceptycznie, ale ten sceptycyzm malał z każdą przeczytaną stroną. Yale Tishman słowami autorki opowiadał swoją historię, a ja coraz bardziej się z nim zaprzyjaźniałem. Historia dzieje się w dwóch liniach czasowych, a historia Fiony, mimo że mniej wciągająca, jest dobrym dopełnieniem historii głównej.
Książka jest jednocześnie smutna i radosna. Jednocześnie podniosła, jak i prosta. Jest pouczająca, ale nic nie narzuca i nie jest nachalna. Opowiedziana w piękny sposób i mimo, że fikcyjna, była warta przeczytania.

Książka...

Czytałam i czytałam i nie chciałam, żeby się skończyła.
Piękna i warta przeczytania.
Historia przepleciona fikcją a jednak prawdziwa, aż czasami sprawiająca ból. Stawiam na półce- moje ulubione...

Czytałam i czytałam i nie chciałam, żeby się skończyła.
Piękna i warta przeczytania.

To przepiękna i poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni, sztuce, bólu, bezsilności, pamięci o tych, którzy odeszli, nadziei, ale też powolnej jej utracie. Są tu dwie linie czasowe, jedna to perspektywa lat 80. zeszłego wieku w Ameryce, druga to lata współczesne. Mimo tego historia nie jest chaotyczna, wszystko jest spójne i przemyślane. Bohaterowie zostali starannie wykreowani, każdy z nich miał swoje zadanie. Nie mogę powiedzieć, że czytało mi się tę książkę szybko i przyjemnie, nie znajdziecie tu zwrotów akcji, pościgów i wybuchów. Zmusza natomiast do refleksji i uderza prawdą. Nie jest to łatwa pozycja ze względu na pióro autorki, jak i tematykę, ale na pewno ważna i warta przeczytania.

Na początku chciałam przerwać czytanie, pierwsze rozdziały mnie nudziły-kontynuowałam, ponieważ chciałam dać szansę tej historii, a raczej- wielu różnym, połączonym ze sobą historiom. Samo zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji i epidemii AIDS w latach 80-tych, pokazanie środowiska gejowskiego i jego problemów - bardzo ciekawe i wciągające. Wątki z poszukiwaniem córki, sektą, detektywem czy historia Nory intrygujące, jednak dla mnie znacznie odbiegające od sedna i rozpraszające uwagę od głównego tematu, który został niewyczerpany i pozostawił niedosyt. Niektóre opisy się dłużyły i nie zachęcały do dokładnego czytania. W posłowiu autorka pisała, że chciała przypomnieć o historiach tamtych czasów- to jej sie udało, chętnie zaczęłam grzebać w temacie i dowiadywać się więcej na własną rękę. Po przeczytaniu książki pozostał smutek i przygnębienie.

Ciężar tematu uwiera jak kamień w bucie, wywala ze strefy komfortu, nie pozwala być obojętnym. Mniej wrażliwych uczy empatii, pokazuje, że różnorodność to nie zbrodnia i jak wiele jeszcze przed nami pracy żeby zrozumieć innych.
I to tyle dobrego z książki.
Bohaterowie, klimat, dialogi, sytuacje, przemyślenia.. wypadają papierowo, jednowymiarowo.
Historia poprowadzona w dwóch wymiarach czasowych, zamiast wciągać i budować napięcie, ukazała tylko rozwarstwienie nie do przeskoczenia.
Lepiej czytało się części poświęcone współczesności chociaż to taki wybór jak między czymś szorstkim a mniej szorstkim czyli żaden.
Mam problem z tą powieścią, zbyt duże oczekiwania ale sam sobie to zrobiłem nakręcając się na tą pozycję.

I to tyle dobrego z książki.
Historia poprowadzona w...

Pozycja polecana przez wile osób, z komentarzem na odwrocie "Porywająca opowieść...Nie oderwiecie się od tej książki". Mnie nie porwała,byłam bliska przerwania lektury, bo pierwszy rozdział tak mnie znudził. Dałam szansę i dobrnęłam do końca, cały czas licząc, że czymś szczególnie mnie ujmie. Miłości z tego nie będzie. Sama narracja bardzo w porządku, pięknie napisane, ale zdecydowanie można się od niej oderwać,nie jest to książka na dwa wieczory. Jakaś refleksja,ale smutna pozostanie.

To był zakup w ciemno. Nie ukrywam, że po pierwszych przeczytanych stronach zaczęły nachodzić mnie myśli czy to na pewno jest książka, którą chciałabym przeczytać - tematyka kompletnie mnie zaskoczyła i to tak konkretnie. Po raz pierwszy spotkałam się z tego typu powieścią. Nie jest to łatwa książka, jednak myślę, że warta przeczytania. Dość dramatyczna, ale jednocześnie ciekawa.

Pod względem warsztatu pisarskiego powieść jest wyjątkowa(nie mówię o języku) – niesztampowe analogie oraz metafory, poza tym pojawiały się zdania, dla których według mnie warto przebrnąć przez tę książkę. Niestety "przebrnąć", bo są to miłe niespodzianki ukryte pod raczej nudną opowieścią. Lubię brać się za grube książki, ale ich grubość ma tylko sens, jeśli każda strona jest dobrze wykorzystana. Tu zmagałam się czasem z wrażeniem powtarzalności pewnych scen.
Po rozdziałach osadzonych we współczesności ślizgałam się, żeby jak najszybciej wrócić do tych z przeszłości, choć trochę ciekawszych. To powinny być dwie osobne książki. Nie przeszkadza mi prowadzenie narracji z dwóch osi czasu, ale tylko jeśli nie dokucza mi potem niedosyt. Tutaj go czuję, zarówno tematu relacji matki z córką, sekty czy ucieczki, jak i AIDS, społeczności gejowskiej w innych czasach.
Oczywiście autorkę należy pochwalić za kreację świata. Od razu poczułam się jak w Chicago tamtych czasów. Ponadto widać, że wiele czasu poświęciła na reasearch. I zakończenie było dla mnie naprawdę dobre, mocne.

Boże mój co to jest za wspaniała książka.

Boże mój co to jest za wspaniała książka.