Zbuntowana królowa

2016-09-21
2016-09-21
Aleksandra Górska
Aleksandra Górska

Przepiękna i bardzo wciągająca .

Przepiękna i bardzo wciągająca .

Nieznana mi dotąd historia sprawiła że książkę tę czytałam z dużym zaciekawieniem. Wciągająca, wzruszająca powieść. Polecam.

Powieść napisana tak emocjonująco, że ignorowałam wiedzę historyczną i do końca trzymałam kciuki za zwycięstwo przegranych...

Michelle Moran jest pisarką, którą odkryłam kilka lat temu za sprawą ,,Córki Kleopatry”, jednak dopiero w ciągu ostatnich miesięcy miałam okazję lepiej poznać jej twórczość za sprawą książek o egipskich królowych, a teraz także ,,Zbuntowanej królowej”, historii rani Lakszmi, żony indyjskiego radży, która po śmierci męża próbowała walczyć z brytyjskim kolonializmem.

Sita to młoda Hinduska, której matka umiera przy porodzie drugiej córki. Ponieważ posiadanie dwóch córek nie jest dla Hindusa powodem do dumy, a problemem, pojawia się propozycja, by dziewczynka została oddana do świątyni jako prostytutka. Ojciec Sity, pragnąć ocalić ją przed takim losem, postanawia wyszkolić ją i w przyszłości sprowadzić do pałacu radży jako strażniczkę i damę dworu jego żony. Na dworze Sita znajduje przyjaźń i uczy się, że ona też ma wpływ na swój los, a zarazem zostaje wciągnięta w konflikt z Kahini – kuzynką władcy, urodzoną intrygantką. Jednocześnie coraz mocniej zaznaczają się w Indiach wpływy Brytyjczyków, pragnących podporządkować sobie ludność miejscową.

Moran wprowadza tu podobny wątek jak w ,,Nefertiti”, gdzie narratorką nie była tytułowa bohaterka, ale jej młodsza siostra. Tutaj poznajemy historię rani Lakszmi z perspektywy jej fikcyjnej strażniczki. Nie znaczy to jednak, że sama rani pozostaje w tle. Przeciwnie, jest ona bardzo wyrazistą postacią. To kobieta silna, zdecydowana i walcząca o swoje, ale też świadoma pozycji kobiety w tamtym okresie. Zabiega o uznanie męża, tolerując nawet jego zdrady, ale nie dlatego, że dzięki temu może żyć wygodnie, ale ponieważ wie, że nie ma innego wyjścia i dzięki temu sama będzie mogła układać sobie życie. Jednocześnie jest świadoma, że jej inteligencja i możliwości wykraczają poza tradycyjną rolę kobiety i gdy sytuacja staje się trudna, staje na czele armii i próbuje udowodnić, że ona też może być przywódcą. W książkach Moran podoba mi się to, że są bardzo prokobiece, ale nie ma w nich agresywnego ,,feminazizmu”, pokazywania tylko jednej wizji kobiecości jako wartościowej. Jej rani Lakszmi jest jednocześnie silną i niezależną królową, ale też kobietą świadomą swoich ograniczeń i kochającą matką, nie jest też kryształowa. Podobnie ukazana jest Sita. To bohaterka, która nie chciała być wojowniczką, dołączyła do gwardii, aby uchronić się przed losem prostytutki, a wychowała się na wsi, gdzie różnice między płciami były akcentowane dużo bardziej niż w pałacu. Tam dziewczyna odkrywa swoją siłę, uczy się stawiać na swoim, a jednocześnie pozostaje sobą – kocha swoją rodzinę i to ta miłość determinuje jej działania.

,,Zbuntowana królowa” to też opowieść o upadku niepodległości Indii i ludziach, którzy do końca próbują walczyć o swój kraj. Autorka ogromnie poruszająco przedstawiła reakcje bohaterów, którzy muszą sobie uświadomić, że świat, który znali, się kończy i że z warstwy uprzywilejowanej stają się ofiarami. Czuć tu ogromne emocje, smutek, beznadzieję, ale też wiarę, że można się starać, by było lepiej. Jednak Moran nie próbuje nas przekonać, że wystarczą nasze własne starania, by wszystko ułożyło się dobrze. Jej Sita walczy o siebie i szuka szczęście, ale jednocześnie jest bezradna, gdy nie może pomóc swoim bliskim. To historia słodko-gorzka, pokazująca blaski i cienie życia. Bardzo podobało mi się też to, że różnice kulturowe nie były pokazane z idealizowaniem żadnej ze stron. Autorka krytykuje działania Brytyjczyków, ale pokazuje też, że kultura hinduska nie była doskonała, co widać na przykładzie losów wiejskiej rodziny Sity, gdzie wdowy są lekceważone, a córki traktowane z pogardą, a nawet uśmiercane przez własnych rodziców.

Bardzo polecam ,,Zbuntowaną królową” wszystkim fanom powieści historycznych o silnych kobietach, a Michelle Moran dołącza do grona moich ulubionych autorek.

,, (…) możemy pomóc utorować drogę tym, którzy nas otaczają, ale nie możemy wybrać jej kierunku.”

Sita to...

Klimat kolonialnych Indii... Cóż można powiedzieć więcej aby zarekomendować książkę? Dawno nie spotkałam się z tak interesującym tematem. Duży plus - Moran wskazuje na zbrodnie Brytyjczyków, pokazując jak zachłanni wtedy się stali.

2041

Na półkach: , , , , ,

Biorąc do ręki książkę Michelle Moran jestem przekonana, że spotkam w powieści silne kobiety umiejscowione w ciekawych miejscach na świecie z barwnie opisanym tłem historycznym.
Tak było i tym razem. Polubiłam bohaterki, zachwyciłam się Indiami po raz kolejny. Oczywiście polecam.

Zgodnie z wyzwaniem na czerwiec odbyłam cudowną podróż do Indii. Autorka przedstawia barwnie epokę kolonializmu Anglii w Indiach. Życie jednej dziewczynki stało się podstawą do opowieści o kulturze, zwyczajach i dworze maharadży. Czytając poznamy też kobiety silne, zdolne przeciwstawić się władzy i zachłanności obcego państwa. W książce to kobiety podejmują walkę o kraj i wolność ludzi, to one biorą odpowiedzialność za naród.

Postać rani Lakszmi Bai, królowej, która zginęła z mieczem w ręce walcząc w powstaniu sipajów tak dalece pobudza moją wyobraźnię, że nie tylko chciałam o niej czytać, ale i pisać. To z jej powodu na trasie naszej kolejnej podróży do Indii znalazły się Dźhansi i Gwalior, miejsce, którym rządziła i miejsce, gdzie zginęła. Podobnie ciekawi mnie powstanie sipajów. W chwili wybuchu powstania Anglicy rządzili już Indiami od prawie stu lat, w 1857 roku ich rozkaz wydany walczącym dla nich żołnierzom indyjskim zwanymi sipajami doprowadził do buntu. Mieli oni przed użyciem naboju odbezpieczać go zębami. Anglicy nie licząc się z uczuciami religijnymi Indusów nasycili go tłuszczem zwierzęcym. Wołowego nie mogli dotknąć ustami hindusi, świńskiego muzułmanie. Ten brak szacunku dla nich zjednoczył przeciw sobie wśród sipajów hindusów i muzułmanów. Dziś ten zryw ku wolności Indii, odzyskanej dopiero 90 lat później, Indusi nazywają powstaniem, Anglicy rebelią poddanych. Smutne, że zabrakło jedności, że nieliczni w Indiach Anglicy mogli tłumić powstanie siłami Indusów. Nawet rani Lakszmi waha się. Jeśli opowie się przeciw Anglikom, a powstańcy przegrają, zginie i ona i jej adoptowany, nieuznany przez Anglików za dziedzica syn. Dopiero przyparta do muru świadomością, że mordy na Anglikach (w tym angielskich żonach i dzieciach z Dźhansi) wbrew faktom przypisano jej, staje do walki. Zanim zostaje symbolem bohaterstwa powstańców rani Lakszmi Bai lawiruje między swoimi, a okupantami Indii pragnąc ocalić życie syna.
"Zbuntowana królowa" to żywo napisane czytadło o tym czasie i o jego bohaterach. Jej autorka Michelle Moran ubarwia obrazy wieloma szczegółami z obyczajów Indii, stosuje przenośnie odnoszące się do indyjskich realiów ("biegłam, jakby mnie gonił demon Rawana"), jednak odkrywając kolejne błędy:
- o bogu bogów z panteonu wedyjskiego Indrze pisze jak o bogini, podobnie o bogu śmierci Jamie
- zmarłe niemowlę rani jest według niej spalane na stosie, mimo, że hindusi grzebią dzieci itd
zwątpiłam w prawdziwość tych szczegółów tworzących klimat książki, w której wychowana na syna rani pomaga kobietom zmuszonym do życia w roli albo żony albo prostytutki, czuć swoją niezależność.

"Fascynująca historia legendarnej królowej, gotowej żyć i umrzeć dla swojego kraju". Michelle Moran przenosi nas tym razem di świata Indii. I rzeczywiście historia przez nią utkana jest iście fascynująca! 😍
Świat ten, tak różny od wszystkiego co znamy pochłonął mnie całkowicie. Czułam się jak jedna z gwardzistek durgawasi - czyli jedna z 10 przybocznych królowej Rani Lakszmi. Durgawasi, członkinie Durga Dal były wojowniczkami szkolonymi od dziecka, żeby chronić królową, ale nie tylko. Spędzały z nią także czas, zabawiały, towarzyszyły we wszelkich aktywnościach.
Poznajemy królową, która jest mądra, lojalna i bez reszty oddana swojemu ludowi. Przeżywamy razem z nią smutki, straty i zdrady. Poznajemy indyjską kulturę, obyczaje, wierzenia i przesądy.
Ta książka jest po prostu świetna!

„Zbuntowana królowa” to moja pierwsza powieść Michelle Moran i jestem już pewna, że z tą autorką powinnam się mocno zaprzyjaźnić. Idealnie podpasował mi styl narracji, postaci ciekawe, a największy plus daję autorce za rewelacyjnie oddany klimat czasów i środowiska. Nie znam do końca kultury i historii Indii, aby oceniać przygotowanie merytoryczne, ale cała reszta bardzo mi odpowiada. Narracja co prawda toczy się wolno, wydarzeń niewiele, ale jest to bardziej powieść obyczajowo- społeczna niż przygodowa, zresztą przy takim stylu bardzo mi to odpowiadało. Skoro więc najsłabiej punktowana powieść Moran tak mi się spodobała, nie powinnam obawiać się o kolejne.