Różany eter

powieść historyczna
Lira
2019-04-24
2019-04-24
debiut literacki kryminał kryminał retro literatura polska niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy powieść kryminalna seryjny zabójca śledztwo zagadka kryminalna
Inne

Książka nie przypadła mi do gustu. Nadmiar patetyzmu i przewidywalna fabuła (:

Książka nie przypadła mi do gustu. Nadmiar patetyzmu i przewidywalna fabuła (:

Spodobał mi się zamysł tej powieści, żeby bohaterkami uczynić młode kobiety, które jako pierwsze podejmują studia medyczne na uczelni w bliżej niezidentyfikowanym niemieckim mieście nad Odrą. Do tego autorka obiecuje tajemnicę związaną z pochodzeniem głównej bohaterki. Pomyślałam więc, że będzie to coś, co lubię. Jednakże chęć połączenia powieści obyczajowej o sytuacji prekursorek medycyny z mroczną powieścią gotycką i kryminałem oraz romansem dało męczącą papkę, którą można przeczytać, ale nie trzeba.
Miałam wrażenie, że Julia Gambrot ślizga się po temacie i żadnego wątku nie traktuje dość wnikliwie. Studiujące dziewczęta przedstawione są jako grupka nieco naiwnych dziewoi, które bardziej od wymagających przecież studiów zainteresowane są romansami. Celuje w tym zwłaszcza Róża, która jak pensjonarka zakochuje się w bracie przyjaciółki, ale jednocześnie czuje drżenie serca w stosunku do zauroczonego nią doktora Kadera, ale w końcu decyduje się związać z tym pierwszym, mimo że cierpi on na chorobę psychiczną, ale przecież ona go wyleczy swoją dobrocią, cierpliwością i stworzeniem mu cudownego domu. Jej koleżanka, przyszła pani doktor, usuwa ciążę w jakiejś zakazanej spelunce i z tego powodu o mało nie umiera. Wszystkie panny traktują studia jak efektowny dodatek do życia, które przecież musi się jakoś ułożyć.
Męczyło mnie też śledzenie wątku związanego z pochodzeniem głównej bohaterki. Może taka historia obroniłaby się w powieści z epoki, ale tu trąci lekko naftaliną. Siostra bliźniaczka, o której istnieniu Róża nie ma pojęcia, wychowanie w sierocińcu u zakonnic, tajemniczy obraz i maska pośmiertna matki, upiorna postać w kapturze i w masce, ukrywająca się w klasztornej celi milcząca kobieta... Nakładanie się na siebie tych pomysłów tworzy wrażenie chaosu, a ponieważ autorka niektóre tropy porzuca, albo o nich zapomina, więc czułam się kompletnie skołowana. Za dużo tu również zbiegów okoliczności, powodujących, że wydarzenia wydają się być nieprawdopodobne. Finałowa scena ślubna jest zaś kulminacją tych nieprawdopodobnych pomysłów autorki i zamiast wzruszać raczej śmieszy.
Domyślam się, że kolejne części będą zawierały rozwinięcie zaczętych wątków, ale ja raczej już podziękuję.

Opowieść bardzo mi się podobała. Ciekawa fabuła. Zastanawiające jest dlaczego autorka nie ulokowała fabuły w konkretnym mieście skoro przytacza inne nazwy miast np. Karpacz, Jelenia Góra, Trzebinia itp a miejscowośc głównych bohaterów nazywa "naszym miastem". Po za tym wszystko jak najbardziej na plus.

Bohaterkami są jedne z pierwszych, wykształconych, kobiet lekarek. Chociaż myślę, ze w rzeczywistości nie miały tak łatwo przebić się do męskiego świata jak to widzimy w książce, i że medycyna jest bardziej ciekawym tłem niż pełnoprawnym bohaterem, to tematyka i przygody pięknych studentek mogą wciągnąć. Jest tajemnica, są trupy, jest miłość i przyjaźń.
Porządna literatura kobieca. Tym bardziej, że to debiut.

Porządna literatura...

Doskonała książka. Mnogość wątków i tajemnic czekających na rozwiązanie sprawia, że nie sposób czuć znużenia czytając tę powieść. Wciąga od pierwszej strony. Mamy tu świetne połączenie powieści obyczajowej z elementami powieści gotyckiej. Nie brakuje też wątków kryminalnych. Nomenklatura medyczna stosowana przez autorkę do opisu schorzeń i procedur medycznych z którymi styka się główna bohaterka również nadaje powieści swoistego kolorytu.

Historia Róży, która zdecydowała się studiować medycynę w XIX wieku kiedy nie było to tak popularne, bardzo dobrze napisana i ma w sobie pare ciekawostek z tego jak kiedyś leczyło się ludzi i jakie choroby ich dotykały do tego w tle morderstwo i duchy przeszłości. Świetna historia, bardzo dobra rozrywka

Młodziutka Róża Zimmermann może wreszcie zrealizować marzenie życia. Osierocona i wychowana w przyklasztornym sierocińcu zaczyna wymarzone studia medyczne. Razem z trzema koleżankami przekraczają progi uniwersytetu by wejść w świat, który dotychczas był zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Dla Róży, studia to nie tylko czas nauki ale także zawiązywania przyjaźni i pierwszych uczuć. Czas, który powinna wspominać z sentymentem stanie się także okresem próby i niepewności ponieważ w niedalekim sąsiedztwie klasztoru zaczyna dochodzić do dziwnych śmierci i wydaje się, że dziewczynę prześladuje dziwna postać w masce. Niebezpieczne sytuacje, w które wplątuje się dziewczyna staną się również ścieżką by dowiedzieć się więcej o swojej przeszłości i poznać swoje pochodzenie.

,,Różany eter" to powieść bardzo klimatyczna. Nastrój ,,la belle epoque" miesza się z coraz szybciej wkraczającą nowoczesnością. Wzajemnie przenikają się przestarzałe uprzedzenia z nowinkami technicznymi i medycznymi. To właśnie w takim świecie musi odnaleźć się Róża i jej koleżanki. Są podmuchem nowego myślenia, w świecie, który jeszcze próbuje się bronić i trwać przy swoich zasadach.

To barwna opowieść, łącząca w sobie różne style. Jest i powieść gotycka, trochę z kryminału, trochę z romansu oraz całkiem sporo powieści społeczno-obyczajowej próbującej przybliżyć najważniejsze przełomy w naukach medycznych. Autorka przemyca ogrom wiedzy naukowej ale robi to umiejętnie, wplatając je w fabułę i dostarczając bohaterom i czytelnikom mnóstwa emocji. Zaskakujące zwroty akcji, nieoczekiwane spotkania i przyjaźń, która może udźwignąć i pokonać wiele.

,,Różany eter" to powieść przy której nie sposób się nudzić. Czasem aż za dużo wszystkiego. Autorka wplotła w fabułę tyle zdarzeń i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, że w pewnym momencie można poczuć przesyt. Jednak można przymknąć na to oko, powołując się trochę na konwencję i historyczną stylizację. A ta bardzo przypomina powieść gotycką. Bo czyż można myśleć inaczej mając cmentarze, mroczne sale prosektoryjne, dziwne, prawie opuszczone domostwa, stare rody, które uparcie strzegą swoich tajemnic, mroczne cienie przemykające po zaułkach czy zdziwaczałe staruszki? No nie! Jest mrocznie, nastrojowo, pełno tu sekretów i tylko czyste serce bohaterki może być kluczem do rozwiązania. Gdy właśnie tak spojrzymy na powieść to bawimy się świetnie. Przeskakujemy od przygody do przygody, od tajemnicy do tajemnicy przy okazji jeszcze dowiadując się wielu ciekawostek z okresu, gdy medycyna się kształtowała. Dlatego polecam, szczególnie na styczniowe wieczory!

Książka ma mocny, mroczny i intrygujący początek. Jednak dalej raz jest lepiej, raz gorzej. Oczekiwałam solidnej, niespiesznie snutej i dobrze osadzonej historii pierwszych studentek medycyny, i tych cech częściowozabrakło. Fragmenty dotyczące studiów są ciekawe, podobnie jak te dotyczące zagadek z przeszłości głównej bohaterki. Jednak do całości wkrada się chaos, prowadzenie zbyt wielu wątków na raz, brak osadzenia w logice przyczynowej wtrętów pobocznych. Nie wszystko da się usprawiedliwić tym, że bohaterka jest przyszłą lekarką. Brak skupienia się na jednym wątku głównym miał zdynamizować, a popsuł efekt. Najgorsze jest banalne i infantylne zakończenie, jakby ucięte, ściągnięte z sufitu.
Mimo wszystko, na tle innych książek obyczajowo-historycznych Autorka wypada dobrze. Tych kilka powyższych potknięć wpływa na odbiór książki, ale nie burzy go całkowicie.

Nic specjalnego. Historia dość ciekawa i pomysł na fabułę całkiem dobry, ale mam wrażenie, że trochę zmarnowany. To było zbyt przewidywalne i przez to nie wzbudzało takich emocji. Sprawa morderstw była dla mnie oczywista już przy drugiej wzmiance o fabryce. Irytowała mnie infantylność głównej bohaterki, która posiadając umysł ścisły (skoro studiowała medycynę),nie potrafiła skojarzyć oczywistych faktów w sprawie Flory. No i te imiona: Róża, Flora, Lilia, Iris. Naprawdę? Brakuje tylko Gerbera, Goździka i Żonkila

Sięgając po ,,Różany eter" spodziewałam się banalnej lektury w stylu romansu z nutką kryminału, tymczasem jest to powieść wielowątkowa, o zaskakujących zwrotach akcji. Nie mogłam się od niej oderwać, więc ostrzegam nie zabieraj się za tą książkę jeżeli masz przed sobą na przykład egzamin, bo możesz nie znaleźć czasu na naukę mówiąc pół żartem pół serio. Polecam wszystkim kobietom i nie tylko!