Czas ognistych kwiatów

Okładka książki Czas ognistych kwiatów
Sarah Lark Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Saga ognistych kwiatów (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Saga ognistych kwiatów (tom 1)
Die Zeit der Feuerblüten
Sonia Draga
2019-02-27
2019-02-27
Data 1. wydania:
2013-08-01
Anna Makowiecka-Siudut
Anna Makowiecka-Siudut literatura historyczna Nowa Zelandia

Rozwlekłe romansidło. Wymieniają sie partnerami niczym w Modzie na sukces.

Rozwlekłe romansidło. Wymieniają sie partnerami niczym w Modzie na sukces.

Bardzo ciekawa, wciągająca książka i do tego wiele wątków jest opartych na faktach, jak również wiele postaci występujących w książce faktycznie żyło i przemierzało ocean w poszukiwaniu nowego życia.
Bardzo interesująca powieść opisującą początki życia pierwszych osadników w Nowej Zelandii i ich ,,współżycia" z Maorysami. Do tego gruba - ma 700 stron!

Ciekawa, dobrze się czytało, choć perypetie bohaterów niekiedy trąciły banałem.

Ciekawa, dobrze się czytało, choć perypetie bohaterów niekiedy trąciły banałem.

Z jednej strony to ciekawa historia, z drugiej denerwują mnie bardzo płytko zarysowani bohaterowie, albo dobrzy, albo źli...

Pierwsze spotkanie z autorką uważam za całkiem udane.
Choć objętościowo książka jest całkiem pokaźna, to jednak uporałam się z nią dosyć szybko.
Pierwszy tom sagi przedstawia czytelnikowi XIX Nową Zelandię, a właściwie grupę chłopów wraz ze swoimi rodzinami, którzy skuszeni wizją lepszego życia, decydują się na porzucenie Meklemburgii i wyruszenie w daleką podróż.
Już opis samych przygotowań do wyjazdu pokazuje, jak bardzo nie byli świadomi tego, dokąd się udają. Wielotygodniowy rejs statkiem był wyczerpujący dla pasażerów, którzy nie byli odpowiednio przygotowani na warunki pogodowe. Również warunki zakwaterowania znacznie odbiegały od ich przyzwyczajeń, co po dotarciu do celu spowodowało dodatkowe niesnaski.
A na miejscu, no cóż można się domyślić nie było fanfar, ani komitetu powitalnego. Za to rozpoczęło się żmudne przystosowywanie do nowej rzeczywistości.
Autorka ciekawie pokazała środowisko Maorysów. Zetknięcie Europejczyków z tak odmienną kulturą musiało zaowocować konfliktami. Ale to nie jedyna płaszczyzna konfliktu. Obecny jest bowiem podział na środowisko kobiece i męskie. I tu panie zostają pozostawione same sobie, z całym życiowym bagażem. A panowie no cóż im więcej było wolno.
Jestem bardzo ciekawa kolejnych części, bo zżyłam się z Idą Cat, Karlem i innymi mieszkańcami ziemi nowozelandzkiej.

Pierwsze spotkanie z autorką uważam za całkiem udane.
Już...

ciekawa przygody pierwszych Europejczyków w Nowej Zelandii; przyjemnie się czyta w sobotnie popołudnie :)

Powieść czyta się świetnie, losy bohaterów są bardzo zajmujące, ale....
Gdyby to była moja pierwsza pozycja tej autorki, zapewne oceniłabym ją bardzo wysoko. Po kilku przeczytanych powieściach, utarty schemat zaczyna po prostu nudzić. Te same informacje o kulturze Maorysów, początkach osadnictwa w Nowej Zelandii. Nawet losy bohaterek są podobne do tych z poprzednich powieści. Jeśli jednak ktoś nie czytał serii "Kauri" czy "Sagi nowozelandzkiej", to myślę, że 1 tom "Sagi ognistych kwiatów" może się bardzo podobać.

Powieść czyta się świetnie, losy bohaterów są bardzo zajmujące, ale....

Sarah Lark odkryła przede mną Nową Zelandię, świat osadników i Maorysów - zachwyciłam się! Wspaniała historia o tym jak uprzedzenia i zamknięcie się na odmienność prowadzą do upadku, a otwartość i chęć wzajemnego zrozumienia i uczenia się od siebie przynoszą korzyści obu stronom.

Cudowna. Mimo ogromnej objętości dosłownie ją pochłonęłam. Niecierpliwie biorę się za drugi tom :)

Świetna. Monumentalna opowieść o osadnikach niemieckich w nowej Zelandii, w ich nowym świecie. Mnóstwo interesujących szczegółów z życia Maorysów. Tragiczne i szczęśliwe losy bohaterów przeplatające się że sobą. Warto przeczytać