Kobieta, która chciała zostać królową

Wojtek Wojtek
18.04.2019
Okładka książki Pani Anglików Elizabeth Chadwick

Matylda Dobra. Cesarzowa Matylda. Matylda, bezdzietna wdowa. Słowa rozbrzmiewały w jej głowie niczym szmer kroków w podziemiach. Gdyby została, musiałaby dodać do listy tytułów Matyldy mniszkę, lecz nie zamierzała odciąć się od świata w klasztorze. Miała dwadzieścia trzy lata, była młoda, pełna wigoru i siły, a w Normandii i Anglii czekało ją nowe życie; w tej drugiej przyszła na świat, ale ledwie ją pamiętała.

Powieści historyczne cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Trudno się temu dziwić, wszak historia zawiera doskonałe scenariusze na niejeden dobry film lub książkę. Autorzy chętnie sięgają do historii i przenoszą ją na karty swoich powieści. Ożywają w nich dawni – może nieco już zapomniani – królowie, rycerze po raz kolejny toczą bitwy i wojny. Czytelnik może przenieść się w czasie i wziąć udział w wydarzeniach sprzed setek lat.

Do takich właśnie książek można zaliczyć nowość od wydawnictwa Prószyński i S-ka, zatytułowaną „Pani Anglików. Piękno. Władza. Obowiązek. Pożądanie”. Jej autorką jest Elizabeth Chadwick. Brytyjska pisarka prowadzi własne badania historyczne, które wykorzystuje w swojej twórczości literackiej. Polski czytelnik znać ją może choćby z trylogii o Eleonorze Akwitańskiej.

Tym razem Chadwick przenosi nas do XII wieku. Akcja powieści rozpoczyna się w Niemczech, w lecie 1125 roku. Poznajemy Matyldę – cesarzową, której mąż właśnie zmarł. Ponieważ kobieta jest córką króla Anglii Henryka I, wraca ze Świętego Cesarstwa na dwór ojca. Ten, chcąc zabezpieczyć przyszłość dynastii (nie może się bowiem doczekać męskiego potomka), wydaje ją powtórnie za mąż.

Matylda z oburzeniem reaguje na wieść, że ma wyjść za Godfryda z Andegawenii, który jest od niej dużo młodszy. Jednak zgadza się na małżeństwo pod naciskiem ojca. Związek okazuje się trudny.

Tymczasem Henryk – przeczuwając własną śmierć – skłania możnych do złożenia przysięgi wierności Matyldzie i jej synowi. Jednak gdy król umiera, szybko okazuje się, że złożony hołd niczego nie rozwiązał. Wkrótce wybucha walka o tron.

„Pani Anglików” to powieść historyczna, w której główną rolę odgrywają kobiety. Chociaż żyją w świecie zdominowanym przez mężczyzn, to jednak zawzięcie walczą o swoją pozycję. Obok głównej bohaterki, Matyldy, sporo miejsca w książce zajmuje postać Adelajdy – drugiej żony Henryka I. Kobiety dobrze się rozumieją, są dla siebie prawdziwym oparciem. Jest tak nawet wówczas, gdy los stawia je po przeciwnej stronie politycznej barykady.

Jak zakończy się walka o władzę? Kto zdobędzie upragniony tron Anglików? Czy w męskim świecie średniowiecza jest miejsce dla silnych kobiet?

Książka jest całkiem zgrabnie napisana. Polecam przede wszystkim miłośnikom powieści historycznych, w których główne role odgrywają kobiety.

Wojciech Sobański