Rumo i cuda w ciemnościach

Okładka książki Rumo i cuda w ciemnościach Walter Moers
Okładka książki Rumo i cuda w ciemnościach
Walter Moers Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Camonia (tom 3) fantasy, science fiction
Camonia (tom 3)
Rumo & Die Wunder im Dunkeln
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-10-24
2008-10-24
Katarzyna Bena
moers rumo cuda ciemność

Wyobraźnia Waltera Moersa zdaje się nie mieć granic. Rumo jest książką nieco bardziej "standardową" niż Miasto Śniących Książek, jednak nadal jest wyjątkowa, dzięki niesamowitemu światu zasiedlonemu przez najdziwniejsze istoty. Narracja jest wartka, tłumacz także odwalił kawał dobrej roboty, dzięki czemu książkę czyta się lekko i przyjemnie. Ciekawie wykorzystane są znane, tradycyjne motywy literackie, chociażby trzech wiedźm z Makbeta lub historii Orfeusza i Eurydyki.

Rumo i cuda w ciemnościach, to wielowarstwowa opowieść o poświęceniu, bohaterstwie, miłości i zaufaniu. Uwielbiam twórczość Moersa i każda książka wydaje się być niesamowitą, wyjątkową przygodą, na którą w życiu bym nie wpadła. I jakakolwiek następna historia zaskakuje mnie na nowo i pozwala przepaść w zupełnie inny wymiar. Na pewno się nie zawiedziecie, tylko dajcie się ponieść wyobraźni. :)

Niesamowita była to podróż, niesamowita i niezapomniana. Pan Moers potrafi wyczarować naprawdę niezwykły świat, w którym na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo i przygoda. Wraz z Rumo- wolpertingiem, który nie miał łatwego dorastania podążamy za Srebrną Nicią, najpierw do cudownego miasta Wolpertingu, a następnie poprzez zabójczo groźny Las Nurneński, aż do owianego tajemnicą Podświata, gdzie okrucieństwo i mord to codzienność. Czy naszemu dzielnemu bohaterowi uda sie uwolnić miłość swego życia i przyjaciół ze szponów maniakalnego króla i niezwyciężonego Generała TikTaka musicie przekonać sie sami. Na pewno nie pożałujecie, bo nikt tak nie buduje napięcia jak pan Moers! Polecam!

"Rumo..." nie jest pierwszym moim spotkaniem z niemieckim autorem Walterem Moersem (czy aby na pewno tak to się odmienia?),ale wcześniejszą książkę bałam się dla Was zrecenzować. Tak, przyznaję się bez bicia, że kiedy lektura przewyższa moje oczekiwania albo nie daj Boże jest książką z kanonu klasyki, o której chyba już napisano wszystko, co tylko można napisać wtedy ogarnia mnie przerażenie, a klawiatura komputera wręcz parzy. Bo przecież nie da się oddać słowami tej mieszaniny euforii i smutku, której doświadcza czytelnik po skończeniu lektury, która zabrała go w tak niezwykłą i ekscytującą podróż. I jeszcze została napisana TAKIM językiem! I na temat, której pisało już tylu krytyków!

Dobra, kończę już ten bełkot mając nadzieję, że łapiecie o co mi biega, bo "Rumo..." jest jedną z takich książek. Nie wiem co Walter bierze jak pisze i raczej nie chciałabym tego próbować, ale niech nie przestaje, bo jest geniuszem. Druga książka i drugi zachwyt: nad literackim kunsztem (to słowotwórstwo i te opisy!) oraz wyobraźnią (cóż za niesamowity świat i jego bohaterowie!) autora, którego pokochałam. Tego wręcz nie da się opisać, tego trzeba spróbować! Ale żeby nie zostawiać Was tak zupełnie z niczym postaram się w krótkich słowach nakreślić Wam fabułę.

Nadświat i Podświat, to dwa miejsca, w których rozgrywa się akcja w magicznej Camonii, a Rumo to Wolperting, czyli nieumiejący z natury pływać pies (jak na prawdziwego Wolpertinga przystało),ale za to najznamienitszy wojownik. Śledzimy jego losy od maleńkości, kiedy to został uprowadzony przez okrutne Cyklopy mieszkające na Czarcich Skałach po jego heroiczną wyprawę ratunkową do Hellu - najmroczniejszego miasta Podświata, gdzie udał się z odsieczą swej ukochanej Rali. Na swojej drodze spotkał szereg istot: zarówno tych, które chciały go zabić, jak i tych, które niosły mu pomoc, ale chyba najbardziej niezwykły to jest ten cały stworzony przez autora świat i jego magiczne, a czasem wręcz makabryczne opisy.

Polecam z całego mojego chomiczego serducha <3

kronikachomik.blogspot.com

Świetna powieść przygodowa z niezwykłymi bohaterami. Nie powiedziała bym by pan Moers był mistrzem słowa, ale jego historia wciąga i sprawia że chce się nie raz wracać do wymyślonego przez niego świata. Zanim bohater zdobędzie to czego pragnie, czytelnik poznaje historie wielu postaci, co bardzo mi się podoba, bo mam słabość do powieści szkatułkowych. Ilustracje autora są wyraziste, trochę twardę i toporne, ale świetnie pasują do opowieści.

„ Wyobraźcie sobie szafę! Tak, wielką szafę z wieloma szufladami, która skrywa wszystkie cuda i tajemnice Camonii, wszystkie bez wyjątku, posegregowane alfabetycznie. Szafę, która unosi się w absolutnych ciemnościach. Potraficie sobie to wyobrazić? Dobrze! Teraz spójrzcie, jak otwiera się jedna z tych szuflad. Ta z literą R.R jak Rumo. A teraz zajrzyjcie do środka! Zajrzyjcie głęboko do środka! Zanim zamkną się ponownie”.
Ależ oczywiście, że otworzyłam drzwi tej szafy i wlazłam do środka, zanurzając się w jej bezgranicznej ciemności. Dałam się po niej poprowadzić wolpertingowi o imieniu jak gra w karty. Wraz z Rumo przeżyłam w Camonii nieprawdopodobne historie, a było ich wiele, oj wiele. Bo każda postać, z którą się spotkałam, opowiadała mi swoją. Historie te utkały niesamowity arras przedstawiający walki z cyklopami, Szmejka, Storra Żniwiarza, blutszingi, cudowne miasto Wolperting, mroczny i piekielny Podśwat. Patrząc na ten niesamowity gobelin przetykany neologizmami, fantastycznymi postaciami, krwawymi historiami, zanurzymy się w głąb (dosłownie i w przenośni),pochłonie nas ciemność, mrok, zło i szaleństwo w najczystszej postaci. Bo właśnie tam prowadzi naszego bohatera Srebra Nić, która rozświetla największe mroki. Zapraszam Was w opowieść o największym Camońskim bohaterze-Rumo- dzielnym wolperttingu, który wszedł w ciemność za głosem serca.
„Zamknęła się szuflada z literą R., ponieważ istnieją istnieją cuda, które mogą wydarzyć się tylko w ciemnościach”.

Kolejny popis niesamowitej, nieskończonej, szalonej wyobraźni autora. Nic, tylko czytać, zachwycać się i bić pokłony. Śmiem twierdzić, że książka jest wręcz lepsza od "Miasta śniących książek", a nie sądziłam, że autor mógł napisać lepszą powieść.

Moim zdaniem książka przebiła wszystkie inne powieści fantastyczne jakie przyszło mi czytać do tej pory. Tolkien i Pratchett pisali świetne książki, ale Moers wynosi fantastykę na nowy poziom. Fabuła może trochę oklepana, ale sam świat, różnorodność postaci i otoczenia są ogromną rekompensatą. Jak dla mnie ta pozycja jest numerem 1.

Powtarzający się we wszystkich książkach Waltera Moersa świat Camonii wraz z całą dziwacznością i specyficznym humorem jego mitologii znużył mnie. Taki sposób pisania czyli żartobliwa mistyfikacja jest świetnym pomysłem, ale gdy rozrasta się do wielu stron opasłych tomów, to staje się atrakcją wyłącznie dla fanów.
Raczej nigdy nie wrócę do tej książki, choć nie doczytałam do końca, pozostawiła po sobie poczucie straty czasu.

Raczej nigdy nie wrócę do tej książki, choć nie doczytałam...

Kolejna przeczytana lektura pióra Waltera Moers kolejnym arcydziełem!

Autor urzekł mnie przede wszystkim bogatą nad wyraz mową pełną przepychu i rozmachu, którą posługuje się w sposób niekonwencjonalny, zaskakujący na każdym kroku. Piękny język i operowanie (nierzadko trudnym) słowem z takąż łatwością i lekkością stanowią wspaniałą oprawę równie niezwykłych i zdumiewających zdarzeń, owoców aż nazbyt bujnej wyobraźni niemieckiego pisarza.

Wykreowany świat i niecodzienni bohaterowie śmiało dorównują uniwersum i postaciom Tolkiena. Począwszy od Wolpertingów i Eydytów, poprzez Czarcie Skały i Hall Gaunabów, wreszcie skończywszy na Lesie Nurneńskim i Vrahokach. Wszystko odgrywa w historii niemałą rolę, a wplecione weń przesłania sprawiają, że pozornie prosta i optymistyczna opowieść zmienia się w mroczną przestrogę, smutną rzeczywistość, ironiczne zwierciadło nas i naszego świata. Muszę przyznać, że po przeczytaniu lektury zaczęło mnie nurtować wiele kontrowersyjnych pytań. Jeżeli zło też kocha, choć inaczej to okazuje, czy jest w pewnym sensie dobre? Czy to, co uważamy za słuszne, jest na pewno słuszne? Czy można uznać za tchórza kogoś, kto nie chce rozlewać krwi, choć zabijając, mógłby uratować życie? To tematy na osobne dyskusje, więc pozostawię pytania w formie retorycznej :)

Fabuła nie nudzi w żadnym fragmencie! Barwne opisy i przedstawianie sytuacji z różnych perspektyw uzupełniają sam już w sobie wspaniały zamysł. Podoba mi się zabieg, który zastosował Autor - najpierw ukazuje negatywne cechy postaci, by następnie zdezorientować nas przyczyną takiego, a nie innego zachowania. Moers manipuluje umysłem Czytelnika, jak mu się żywnie podoba i myślę, że wielu pozwala się nabrać na podobne kawały. Nie oceniajmy książki po okładce...

Napięcie trzyma przez wszystkie, prawie że siedemset stronic "Rumo...", pomimo przeważających opisów. Ale jakich opisów! Nastrój zbudowany profesjonalnie, z humorem lub ze szczerą rozpaczą, niekiedy z cichym, lecz wyczuwalnym jako przeszywający igiełkami lodu chłód nierównego i złowrogiego oddechu czającej się za nami bestii, śledzącej nas bezszelestnie, nie zdradzając swej tożsamości, po prostu wtapiając się w rzucany przez nas z tyłu cień. Autor zwodzi odbiorcę nie raz, nie raz też wymusza, nie wymusza niemy gwizd podziwu i szacunku dla jego bezgranicznej fantazji, niesamowitych zdolności i doskonałego warsztatu! Na dodatek dzieło zostało okraszone autorskimi ilustracjami-miniaturkami Moers'a, które pozwalają nam zobaczyć Camonię oczyma twórcy. Dla tych, których interesuje topografia, sporządził nawet pełne detali mapy, oddające charakter książki.

To wzruszająca opowieść o odwadze, wytrwałości, zaufaniu, rozstaniu, szczęściu i miłości. O wzajemnym wsparciu i przemianie duchowej. O tym, że prawdziwa władza nie zawsze należy do króla-pozoranta, a dojść można do niej chytrą usłużnością, przebiegłą dyplomacją i wyrachowaniem. O cienkiej granicy, która dzieli dobro od zła i jak łatwo ją pokonać w obie strony. O poświęceniu, bohaterstwie i niezłomności w walce. Każdy odnajdzie w "Rumo..." coś dla siebie. To lektura, o której przez długi czas się nie zapomina. Polecam wszystkim miłośnikom fantasy, pięknego języka, krańcowych uczuć, kontrastowych wrażeń, barwnych opisów i kontrowersyjnych wątków zawartych w nieustannie pędzącej do przodu akcji. I śmiałkom, których nie przeraża długość ;)

Każde życie jest jak... gra w karty. Choć mamy strategię, czasem nie dostajemy upragnionych asów. Wszystko zależy od szczęścia, którego poszukujemy. Niesprawiedliwy los wrzuca nas w wir wydarzeń bez ostrzeżenia, a my, nieprzygotowani, mamy wybór: ryzykować, trwać lub zrezygnować. Niektórzy stawiają cały swój dobytek i grają - nie zawsze według zasad Gry. Jesteśmy kowalami swojego życia - kształtujemy je własnymi decyzjami. "Rumo" pokazuje, że czasem warto zawalczyć.

Graj swoje życie sercem i rozsądkiem, a odnajdziesz własną Srebrną Nić!

Kolejna przeczytana lektura pióra Waltera Moers kolejnym arcydziełem!

• Literatura niemiecka

Walter Moers Rumo i cuda w ciemnościach Zobacz więcej