Beatrycze i Wergili

2010-01-01
978-83-7659-150-6
Andrzej Szulc
literatura kanadyjska sztuka

Są takie książki które z racji autora, tematyki czy formy opierają się każdej krytyce. Zmuszają czytelnika zaś do rozpływania się w komplementach. "W i B" jest właśnie taką książką.
Niemniej powieśc mnie nie przekonała.

Powieśc składa się z:
- zupełnie niepotrzebnego i nic nie wnoszącego wstępu opisującego życie bohatera "przed"
- nie tyle niepotrzebnego a nawet szkodliwego opisu próby publikacji przez bohatera materiałów o "H". A szkodliwego bo zdradzającego calość późniejszej fabuły. Co więcej nawet autor to napisał w ramach autospoileru.
- drugiego wstępu z życiem bahatera "tuż przed"; to nawet ok, oczekiwałoby się czegoś takiego
- części głównej "nieoczywistej", gdy jeszcze mamy pewne wątpliwości; jest to wartościowa części książki choć jeszcze nie niosąca największej dozy "Mądrości"
- części głownej "oczywistej"; nie ma już wątpliwości ale tracimy nieco uroku, nachalnie walimy morałami biegnąc już do końca powieści
- rozwiązania gdzie definitywnie ujawniamy wszelkie niewiadome; trochę szkoda że autor zdecydował się na taki krok
- nie pasującego do niczego "sensacyjnego" zakończenia; po co?
- epilogu, czyli co było "po": nic nie wnosi, podsumowuje to co nie wymaga podsumowania, zamyka; zbyteczne
- tzw. "gier": na 4 stronach robią więcej roboty niż cała reszta dotychczas

Mogłoby się wydawać, że to jakaś cegła, nieprawdaż? Ale nie...
To raptem 220 stron ogromnej czcionki, małego formatu i sporych marginesów. Zastanawiacie się jak się top wszystko zmieściło? No cóż, poupychano.
Najwyraźniej autorowi brakło pomysłów jak część głowną (tą nieoczywistą) rozbudować by była strawna i ciekawa. Ewentualnie taka nietrafiona nieco koncepcja.

Niemniej powieśc mnie nie przekonała.

Powieśc składa się z:
- nie tyle niepotrzebnego a nawet...

Cudowna. Przesmutna.

Cudowna. Przesmutna.

Książka jest napisana z pewną dokładnością, którą jedni odbiorą jako wrażliwość autora, a inni jako nadmierne rozwklekanie i filozofowanie. Zdaje się, że ja zostałam gdzieś po środku. Z pewnością warto przeczytać książkę dla samego finału, gdzie autor daje mnóstwo narzędzi pomagających rozwiązać zagadkę użytej przez siebie symboliki. Podjęta tematyka jest niełatwa, jednak książka łączy z lekkość i subtelność z olbrzymim bólem i ciężarem, którego nie wypowiada wprost - imponujące i ciekawe połączenie.

Nietypowe podejście, do bardzo trudnego tematu, w niezwykle ciekawej formie. Przepełniona symboliką, książka wręcz unika mówienia wprost, o swojej problematyce. Jednak w ten sposób autor bez wątpienia osiągnął cel, który postawił bohaterowi książki, opowiedział o obszernie opisywanych wydarzeniach w niespotykany dotąd sposób, nie ujmując ich znaczeniu przez użycie fikcji.

DOJMUJĄCE
Takie określenie pojawia się w mojej głowie po przewróceniu ostatniej kartki..

DOJMUJĄCE
Takie określenie pojawia się w mojej głowie po przewróceniu ostatniej kartki..

Powieść nierówna. Zniechęcający początek i niezłe rozwinięcie, które pozwala bez zmęczenia doczytać do końca. Mimo że nie jest to wybitna pozycja (i obok takiej nawet nie leżała),to zapada w pamięć. Martel potrafi budować atmosferę. Wystarczy napisać, że całość rozpoczyna się otrzymaniem listu z niedokończonym scenopisem sztuki. Jej autorem okazuje się człowiek niezwykle tajemniczy...

Hm nie jest tak ciężka w czytaniu jak podpowiadają komentarze. Pewnie zależy od osoby. Nie zmienia to faktu, że powieść jest nieco osobliwa i wywołuje niepokój.
Poza tym.. Mój Boże. Najpiękniejszy opis gruszki jaki widziałam.
Nawet zwykły przedmiot opisany w niezwykły sposób staje się pożądanym dziełem sztuki.

Poza tym.. Mój Boże. Najpiękniejszy opis gruszki jaki widziałam.

Chyba nie podejmę się oceny tej książki w formie ilości gwiazdek. Powieść jest bardzo trudna w odbiorze i czytając końcówkę, gdzie wszystko się trochę wyjaśnia i nabiera jednoznacznych określeń pomyślałam, że powinno się ją przeczytać dwa razy. Raz aby mieć ogląd co autor w niej porusza, a drugi raz aby ją zrozumieć.
Pierwsza połowa książki to przedstawienie głównego bohatera Henry`ego z licznymi filozoficznymi wstawkami i trzeba być bardzo skupionym, aby nie wypaść z rytmu, który narzucił autor. Potem, gdy niejako zawiązuje się akcja i możemy śledzić wątek, może jest prościej czytać, ale z kolei poziom absurdu i alegorii jest tak duży, że człowiek zaczyna się zastanawiać o czym tak naprawdę czyta. Bardzo przejmujące jest natomiast zakończenie, gdzie mamy przerażające sceny zabijania zwierząt, próbę morderstwa, narodziny syna Henry`ego, które notabene są opisane w bardzo zwierzęcy sposób.
Do końca chyba nie rozumiem tej alegorii Holocaustu, porównania cierpienia i zabijania zwierząt do eksterminacji Żydów. Natomiast to, co mogę stwierdzić na pewno to, to, że książka ma duży ładunek emocjonalny i jest na swój sposób ciekawa. Nie jest to lektura dla każdego i wiele osób pewnie po kilkudziesięciu stronach odłoży ją na bok. Ja jednak zachęcam do zapoznania się z całością, pozwoli Wam to spojrzeć na literaturę z innej strony.

Pierwsza połowa książki to przedstawienie głównego...

Nie wiem, kto podejmuje decyzje, w jakim dziale księgarni lub biblioteki wyląduje dana książka, ale jeśli popełni błąd, może skrzywdzić i pisarza, i czytelników. A i na nim będą psy wieszać... Tę książkę ktoś ustawił w fantastyce. Zapewne dlatego, że występują w niej gadające zwierzęta. Z tym, że niezupełnie. W powieści sporo miejsca zajmuje analiza fragmentów sztuki, w której występują oślica i wyjec. Ale pisanie sztuki to jeszcze nic fantastycznego. Różnica jest jak między bajkami Ezopa a jego beletryzowaną biografią.

Gdyby nie zawód wykonywany przez autora sztuki — taksydermista — oraz przewijający się ciągle w tle holokaust, książka byłaby nudną obyczajówką, jakich tysiące tłoczą się na półkach. Pierwszy element wprowadza odrobinę egzotyki, drugi — głębi. Jednak bez szaleństw. Odnoszę wrażenie, że Autor celuje w dzieło, które może stać się klasyką. Cóż, poczekam ze sto lat, dla mnie jego czas jeszcze nie nadszedł. Acz już nadaje się do męczenia dzieci na lekcjach polskiego i zadawania trudnych pytań o interpretację.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/03/beatrycze-i-wergili-o-pisaniu.html

Dość trudna książka, krótka, ale długo się czyta. Przejście przez pierwsze sto stron (a ma ich ok. 240) to męczarnia. Dość nietypowo zobrazowany Holokaust. Zakończenie szokuje, a ostatnie strony wręcz zmuszają do refleksji, do odpowiedzi na pytania, na które nie ma dobrej/właściwej odpowiedzi.

• Audiobooki