Jeffrey Eugenides Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Data 1. wydania:
2002-01-01
Witold Kurylak
Sonia Draga
dziewczyna kazirodztwo literatura amerykańska namiętność powieść obyczajowa pożądanie Pulitzer rodzina saga seks uczucie Nagroda Pulitzera
literatura piękna
2015-09-23
Witold Kurylak
Inne

Fabuła "Middlesex" sunie na kilku płaszczyznach i każda jest na swój sposób fascynująca. Po pierwsze problem asymilacji obcokrajowców, którzy przybywali do Stanów na początku 20 w. po traumatycznych przeżyciach w rodzinnych miejscach. Po drugie sama historia USA, wszystkie zawieruchy związane z kryzysami ekonomicznymi, konfliktami zbrojnymi, rasizmem, walką o prawa...

Świetna

Książka rewelacyjna, choć miałam do niej 3 podejścia, ale jak już przebrnęłam przez początek i niemalże rozrysowałam sobie drzewo genealogiczne rodziny, to resztę przeczytałam błyskawicznie. Niesamowita historia mężczyzny - hermafrodyty - wychowywanego jako dziewczynka/kobieta. Powieść o budzącej się tożsamości, odkrywaniu siebie, przypisanych rolach społecznych, rodzinie ...

Czułem się jakbym sam emigrował do US i próbował odnaleźć się w amerykańskiej rzeczywistości. Trudna tematyka przedstawiona w przystępny sposób. Z reguły nie czytam aż tak długich książek, ale od tej nie mogłem się oderwać.

Książka ciekawa ale nierówna. Są dobre, wciągające fragmenty a potem nic nie wynoszące opisy czy opowieści. Taki zamysł artystyczny widać.

Wspaniała powieść, która z niezwykłą lekkością prowadzi nas przez kawał historii Stanów Zjednoczonych i pewnej niezwykle barwnej rodziny emigrantów. Wszystko wkoło bardzo aktualnego i ważnego tematu jakim jest tożsamość płciowa.
Absolutny "must have", każdej domowej biblioteczki.

Świetna książka, która porusza bardzo delikatny temat tożsamości płciowej, w tle historia USA, przemian społecznych, kulturowych. Bardzo w swej linii narracyjnej przypomina Forrest Gump'a, jedna z tych pozycji, ktorą świetnie się czyta, dodatkowo uczy masę rzeczy.

Czytałam długo. Ale chyba nikt nie opisywał tak ilustracyjnie codziennego życia osoby o niecodziennej sytuacji. Zdecydowanie warta swojej sławy powieść.

Z początku nieco męcząca, ale tylko dlatego, że niewiele wiedziałam o tej książce wchodząc w nią. Nie spodziewałam się wielopokoleniowej, historycznej opowieści.
To, że się nie spodziewałam, chyba spowodowało to, że w końcu ją podniosłam - gdybym wiedziała, zastanawiałabym się o wiele dłużej. A po co! Historia wciąga niesamowicie, jest wielowątkowa i nie napisana jak...

Książka warta przeczytania. Jest naprawdę świetnie napisana, bardzo dobrze się czyta, wciąga. Polecam

Dyskusje

2 753