Czyż nie dobija się koni?

Horace McCoy Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
They Shoot Horses, Don't They?
2019-02-18
1977-01-01
Lesław Haliński
Zysk i S-ka
bezrobocie egzystencjalizm głód literatura amerykańska odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje międzyludzkie rozpacz samotność strach wielki kryzys
They Shoot Horses, Don't They?
literatura piękna
2019-02-18
Lesław Haliński

Bardzo smutna książka

Dobra, konkretna literatura. Dużo dziur do załatania przez czytelnika, jednak lektura przebiega swobodnie wśród tych niedopowiedzeń i nie zostawia z poczuciem niedosytu. Bardzo ludzka i przejmująco smutna historia. Nie jestem fanką powieści egzystencjonalnych ale ta do mnie trafiła.

Niezwykle unikalna, krótka powieść, którą lubię określać mianem tanecznego battle royale. Jej tłem jest trwający tygodniami organizowany w czasie amerykańskiego kryzysu maraton taneczny, w którym udział biorą dziesiątki par łasych na nagrodę pieniężną, niezwykle istotną w okresie szalejącego bezrobocia. Para głównych bohaterów – Robert i Gloria – to osoby łaknące...

Może świat to nie jest miejsce dla każdego, może bagaż doświadczeń, tych złych szczególnie powoduje, że każdy dzień znosimy z bólem i wstrętem - krótka opowieść o chęci albo raczej niechęci do życia. Warto przeczytać!

Niedługa, poruszająca opowieść. Czytałam ją będąc w niezłej kondycji emocjonalnej, mimo to zapadła w pamięć.
Książkę zamyka tytuł, który paradoksalnie dopiero wtedy użyty otwiera czytelnika na tę rozprawę.

Niewielka pozycja, ale mocno mną tąpnęła. Nie wiem czy w czasie jej powstania trwał już dyskurs o eutanazji. W każdym razie mnie rzuciła w te rejony. Kiedy cierpi ciało to miłosierdzie. A co kiedy cierpi dusza? Gdzie jest granica?

Spodziewałam się skrajnych emocji po przeczytani, a książka zostawiła uczucia nie wiem nawet jak to nazwać, ale chyba pustki. Po przemyśleniu jej już po kilku godzinach, stwierdzam, że jest przygnębiającą i w taki sposób pokazuje tez naszą egzystencje. Raczej lepiej jej nie czytać, gdy mamy paskudny nastrój. Polecam tez sobie uzupełnić książkę filmem, który jest świetny,...

Zawiodła mnie. I zarazem zniesmaczyła.
Zbyt brutalna, zbyt wulgarna. A postawa Glorii, zadziała na mnie wręcz odpychająco.
Aczkolwiek idea maratonu tanecznego, doprawdy mnie zachwyciła.

Do sięgnięcia po tę powieść skłonił mnie fakt, że mam zamiar obejrzeć ekranizację a zawsze najpierw czytam adaptowany pierwowzór. Zielonego pojęcia nie miałem o fabule a konie w tytule zasugerowały mi coś na kształt westernu. Zamiast tego dostajemy smutną i gorzką historię dwojga ludzi, którzy rozpaczliwie szukają swojej drogi, sensu życia oraz na to życie pomysłu, wszystko...

Rozumiem jej kultowość, ale dla mnie forma była dość nużąca. Czytasz, żeby tylko dość do końca, który już znasz. Okrutny wyścig ludzi poniekąd zmuszonych do tego przez los powinien szokować, ale nudził. Każda kolejna scena maratonu przypominała poprzednią i następną. Pewnie był to celowy zabieg, ale zmęczyła mnie ta książka, mimo, że taka krótka. Kilka dobrych cytatów, nic...

Dyskusje

• 2019