Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia

Miljenko Jergović Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury Seria: Biblioteka Europy Środka publicystyka literacka, eseje
Muškat, limun i kurkuma
Biblioteka Europy Środka
eseje literatura chorwacka
Inne

Na półkach: , , , ,

Mimo że, jak sam skromnie o sobie mówi: '(..) pisarzem jestem od czasu do czasu. W większości jestem czytelnikiem.' - nie przesadzają ci, którzy twierdzą, że Jergović, po Krležy i Andriću, jest najważniejszym bałkańskim pisarzem. Aby przybliżyć autora tym, którzy go jeszcze nie znają, dodam od siebie, że Miljenko Jergović to taka chorwacka Olga Tokarczuk.

Jego wrażliwość,...

Część tego zbioru sprawiła, że zatęskniłem za czasami studenckimi, za slawistyką, za Jugosławią. Część pozwoliła odkryć chorwacko-bośniackie spojrzenie na literaturę i kulturę polską i szerzej, środkowoeuropejską. Jergović eseista jest równie doskonały jak Jergović prozaik. A do tego to piękne wydanie tej książki...

Dyskusje

• 2018