Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia

Okładka książki Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Mag Cykl: Grisza (tom 0.5-2.5-2.6) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wojciech Szypuła

Oficjalne recenzje i

Baśnie z mroku i cierni

841 1 260

Zbiór te jest dodatkiem do świata griszów, baśniami, które mogliby opowiadać sobie mieszkańcy poszczególnych krajów. Jeśli znacie "Baśnie osobliwe" Rasoma Riggsa albo "Baśnie barda Beedle'a" J.K. Rowling, to jest to książka w podobnym stylu.
Leigh Bardugo zabiera nas do Nowoziemia, Ravki, Kerchu i Fjerdy, snując wokół nich tajemnicze i niejednokrotnie przerażające opowieści. Pojawiają się smaczki dla fanów baśni, ponieważ zebrane tu opowieści często krążą wokół znanych nam już motywów, ukazując je w zupełnie innej odsłonie.
Całość uzupełniają przepiękne ilustracje, które stopniowo pojawiają się na marginesach. Twarda ilustrowana oprawa również jest cudowna.
Po ostatniej opowieści czułam spory niedosyt. Szczerze polecam! :)

Takie rzeczy jednak nie są dla mnie. Pierwsza historia mi się podobała, druga była fajna a dalsze to już straciłam zainteresowanie. Nie lubię zbiorów krótkich historii a tym bardziej takich, które nie mają wiele wspólnego z główną historią. Gdybym celowo sięgała po bajki miałabym lepsze odczucia niż gdy je dostaję sięgając po dodatkowe historie ze świata Griszy. Szczególnie, że te bajki to przerobione stare bajki.

Wracamy do świata wykreowanego przez Leigh Bardugo. Czytając ten zbiór opowiadań bardzo podobały mi się pewne akcenty, które mogą przywoływać w pamięci dobrze przez nas znane nam z dzieciństwa bajki. Jedna z nich skojarzyła mi się na przykład z "Dziadkiem do orzechów", natomiast inna z "Małą syrenką", a nawet "Piękną i Bestią". Podobało mi się również to, że każda z nich niosła za sobą jakąś mądrość. Miała morał, czasami nie do końca oczywisty. Kto by się spodziewał, że potwór nie do końca jest potworem. Książkę czytałam z prawdziwą przyjemnością. Wszystkie historie miały miejsce w uniwersum Griszów. Pojawiły się tam miejsca, które doskonale znamy z poprzednich książek autorki, np. Fjerda czy Ketterdam. Z przyjemnością się czytało tą pozycję. Warto też dodać, że cała książka jest ozdobiona pięknymi ilustracjami, które są inspirowane poszczególnymi historiami. Czy dodaje to charakteru całej książce? Tak, zdecydowanie. Razem tworzą piękną całość, która oddziałuje nie tylko wyobraźnię czytelnika i zmusza go do pewnych przemyśleń, ale dodaje też pewną wartość wizualną. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać. Polecam tą pozycję wszystkim fanom Bardugo!

Autorka nawiązuje do historii już znanych, ale przedstawia je na Swój sposób. Książka ma niewiele wspólnego z Griszami, ale jest doskonałą rozrywką.
Mroczne i wciągające baśnie zachwycają, mam jednak ale do zakończeń, w których brakuje akcji.

Bardzo miły powrót do uniwersum Griszów choć z poprzednimi książkami łączy je tylko miejsce akcji. 6 ciekawych opowieści choć dla mnie o nieco różnym poziomie, gdzie najlepsza dla mnie była opowieść z Fjerdy o wodzie i ogniu a najsłabsza działa się w Kerchu i dotyczyła żołnierza.

Leigh Bardugo kolejny raz mnie nie zawiodła. Bardzo ciekawa książka z przepiękną oprawą graficzną.

"Język Cierni" był dla mnie bardzo miłą niespodzianką.
To cienka, w porównaniu do innych, książka ze świata Griszów, składająca się z kilku opowiadań, które jak m/w mówi w posłowiu Autorka - mogli usłyszeć opowiadane w dzieciństwie (lub raczej ku przestrodze) bohaterowie jej powieści.
Spodziewałam się książki z gatunku "cokolwiek, byle z bestsellerowego uniwersum to ludzie kupią", ale okazało się że opowiadania są wciągające i mają spektakularne, nieoczekiwane zakończenia. Śledząc fabułę układałam sobie w głowie co się wydarzy, jaki moim zdaniem będzie twist. Raczej nie udawało mi się zgadnąć, więc tym bardziej bawiłam się przednio :)
Szczególnie polubiłam przygody Nadii.

Bardzo polecam fanom serii Bardugo.
Szczególnie fajnie się książki słucha - narrator zwraca się momentami bezpośrednio do słuchacza jak gawędziarz opowiadający wieczorem przy ognisku. Ja słuchałam audiobooka i bardzo mi się podobało wykonanie, ale myślę że książka super się nadaje do czytania komuś - lub sobie nawzajem po kawałku - na głos.

"Język Cierni" był dla mnie bardzo miłą niespodzianką.

Język cierni to zbiór 6 baśni, każda z lekkomrocznym wątkiem. Nie jest to jednak książka do przeczytania od deski do deski, bo najnormalniej w świecie zamęczy czytelnika swoją zarówno treścią jak i formą.
Pierwsza baśń była przewidywalna jak bajeczka dla dzieci i na dodatek z happy endem. Druga ta o lisie była moją ulubioną. Trzecia mroczna, o porwaniach młodych dziewcząt, ale za cholerę nie pamiętam jak się skończyła. Kolejna o niebywałej przyjaźni pomiędzy ubogim chłopcem a bystrym strumykiem do tego z bardzo fajnym zakończeniem. Kolejna o żołnierzu była mało treściwa i mdła. Ostatnia o dwóch syrenach, nie wiem czy ją dokończyłam ...

Sześć baśni, każda opowiada inną historię. Luźno powiązane ze światem Griszów - nie trzeba w sumie znać uniwersum żeby zrozumieć opowieści.

Książka jest w pięknej szacie graficznej, każda strona rośnie wraz z opowieścią.

Nie znajdziemy tutaj świata widzianego przez różowe okulary, cukierkowego i z happy endem. Każda z historii ma pewien morał do przekazania i daje do myślenia.

Mimo że w baśniach pojawiają się wszystkim dobrze znane motywy, są one napisane w świeży i czarujący sposób. W zazwyczaj niespodziewanych zakończeniach odnajdujemy mnóstwo goryczy. Ogromny plus także za piękne ilustracje.

Leigh Bardugo Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia Zobacz więcej