Bożogrobie

2018-06-06
Data 1. wydania:
2017-09-05
Małgorzata Strzelec
fantastyka fantasy dla młodzieży literatura australijska niebezpieczeństwo podstęp zabójca zdrada zemsta
Inne

Okładka książki Aurora. Przebudzenie. Amie Kaufman, Jay Kristoff
Ocena 7,5
Aurora. Przebu... Amie Kaufman, Jay K...
Okładka książki Auroras End Amie Kaufman, Jay Kristoff
Ocena 8,5
Auroras End Amie Kaufman, Jay K...

Na półkach: , , , , , , ,

Ciężko mi jakoś racjonalnie ocenić tę książkę. Końcówka super, ale pierwsza połowa jakoś mnie nie namawiała do czytania. Męczyłam się kilka tygodni i zmuszałam do łapania, było warto i później jest już wciągająca. Bohaterka dalej fajna, tajemnice i intrygi z niespodziankami. Dużo się działo i zmieniało, bardzo podobała mi się końcówka. Brakowało mi trochę rozwinięcia wątku z mapą i pociągnięcia tematu ksiązki z pierwszego tomu. Mam nadzieję, że ostatnia część będzie bardziej równa w moich oczach.

Poziom serii z drugim tomem podniósł się o jedno oczko z neutralnej 7 na dobrą 8. Jay w drugim tomie bardziej skupił się na akcji, scenach walki, procesie dążenia do zemsty, a mniej na melodramacie dziewczyny w wieku licealnym. Pojawia się sporo scen walk, wiele osób - również tych bliskich Mii - umiera, przez co czuć wspominany efekt zemsty, parcia do celu po trupach (choć to niejednokrotnie mylne wrażenie) i dość zgrabnie zaplanowaną intrygę po każdej ze stron „konfliktu”. Sama historia zaskakuje, wprowadzając kilkukrotnie twisty fabularne, które wywracają nasz odbiór calej historii o 180 stopni. Nawet w ogólnym odbiorze przypisy, które tak utrudniały przyswajanie historii 1 tomu, tutaj dają radę i dostarczają ciekawych informacji bez infantylnych żarcików ze strony narratora. O ile po pierwszej części byłem nastawiony neutralnie do kontynuacji, tak po drugim tomie czekam z niecierpliwością jakim finałem zakończy się tom 3.

Po fantastycznej pierwszej części bałem się, że ta nie wciągnie mnie aż tak bardzo ponieważ w pierwszej części pokochałem Czerwony Kościół i lekcje, które musiała przeżyć Mia.

Tak bardzo się myliłem..

Druga część jest jeszcze lepsza niż pierwsza! Zmieniamy główne miejsce akcji z Czerwonego Kościoła na szkołę dla Gladiati, do tego usytuowaną w znanym nam już miejscu. Dostajemy znów ogrom ciekawych postaci z Furianem i Sidem na czele. Do tego wydarzenia, które obserwujemy mają niesamowity rozmach, a nieraz zdarza nam się też trafić na jakiś spisek.

Jestem oczarowany tą serią i już nie mogę się doczekać ostateniej części. Szczerze polecam!

Narrator nadal wymiata i jest jedyny w swoim rodzaju!

Tak bardzo się myliłem..

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza genialna — dwie linie czasowe powoli odkrywające historie, druga, najdłuższa, to niestety straszna nuda, mało wnoszące wypełnienie, można by to było skrócić przynajmniej o polowe bez straty dla fabuły. Trzecia część powoli przywraca dynamikę całej historii, a finał wynagradza tę trochę męczącą przeprawę.

Ogólnie polecam, bo polubiłem tego małego pomrocza i brutalny świat stworzony przez Kristoffa.

Ogólnie polecam, bo...

Sam styl pisania autora oraz świat, który wykreował - brutalny, w większości okrutny, a nawet jeśli są momenty "łagodniejsze", to z pewnością dążą do porażki. To wszystko mnie intryguje, jednak ten tom nieznośnie mnie męczył. Ciężko było mi przebrnąć przez całość, czego bardzo żałuję. Pomimo tego, sięgnę po kolejny tom i zobaczę, jak to się skończy.

Genialna.
Naprawdę nie wiem jakim cudem Kristoff zdołał wymyślić te spiski, postacie,historie, zwroty akcji z mnóstwem krwi i to tak, że się wszystko ładnie kupy trzyma.

Na zęby paszczy to był cyrk istny.

Niech arcymrok Wam sprzyja o Córki i zsyła łaski od Bogini Morderstwa.

uwielbiam i kropka. 🙏🏻❤️

Genialna.

Na zęby paszczy to był cyrk istny.

Niech arcymrok Wam sprzyja o Córki i zsyła łaski od Bogini Morderstwa.

uwielbiam i kropka. 🙏🏻❤️

Ogromnie mnie ta książka sfrustrowała. Dostałem w końcu to przed czym się broniłem, czyli YA z durną bohaterką. Pierwsza część z tą całą szkołą, mimo wielu głupot, dała się jeszcze przełknąć, ale druga to słaba zrzynka ze Spartakus: Krew i piach. Na tyle bezczelna, że czytając widziałem twarze Kriksosa, Doctore, Varro itd. Kulminacja przychodzi jednak gdzieś w połowie książki, jest tam taki fragment w którym bohaterka, która ma swoje cele, jest w ukryciu, "incoguto" jak to mówią i po przypadkowym wspomnieniu swojej matki przez innego bohatera, dekonspiruje się, rzucając się na niego i krzycząc "odszczekaj to, odszczekaj to". Gdybym miał fizyczną wersję książki pieprznąłbym ją w kąt w tym momencie, telefonu było mi na szczęście szkoda. Poczułem się jakbym dostał z plaskacza. Autorze wiem, że nastolatkom brakuje doświadczenia i ich decyzje bez tego doświadczenia mogą być głupie, ale dlaczego postawiłeś za pewnik, że musi brakować im pokory i zdrowego rozsądku, ale za to powinni posiadać irracjonalne pokłady nieuzasadnionej pewności siebie. Czasem, żeby podjąć dobrą decyzję wystarczy inteligencja, nie potrzeba mądrości. Potem już nie mogłem brać tej książki na poważnie. Nie wiem w ogóle z czego wynika ta pewność siebie bohaterki, ponieważ ona nawet wojowniczką jest przeciętną, bez jej magicznych zdolności kuternoga jest od niej lepszy... Kristoff biedny, stary chłop, siedzi i myśli "co zrobiłbym w tej chwili, gdybym był nastolatką hmmm...... dobra na razie dam 4 strony o bzykaniu, bo wiadomo o czym myślą nastolatki, język zataczający kręgi po ciele itp., a potem doczytam Bravo Girl i zadecyduję co dalej z główną fabułą".

Doczytałam do połowy i koniec. Naprawdę nie mogłam już wytrzymać, co dziwne bo pierwszy tom mi się naprawdę bardzo podobał!

Brutalna. Śmiercionośna jak ostrze z grobowej kości. Gorąca jak piaski pustyni.

I jeden cel. Czy Mia dokona niemożliwego i zemści się na Duomo i Scaevie? Poświęciła wszystko z wyjątkiem duszy i nie cofnie się, mimo bólu i straty, cierpienia i łez.

Druga część Kronik Nibynocy zabiera nas na arenę, pośród gladiatii i krwi. Mia utkała plan, który może być zburzony przez prawie wszystko, od westchnienia towarzysza w celi po sam Czerwony Kościół. Jednak dziewczyna zrobi wszystko, żeby pomścić rodzinę. Ale na końcu drogi, ją i jej sprzymierzeńców czeka parę niespodzianek.

Niesamowita wycieczka na arenę niejednokrotnie przyspieszyła mój puls, walki, ich pomysłowość i oprawa zapierają dech, Barwne zmagania gladiatii, pokolorowane dodatkowo czerwienią, są głównym atutem tej książki. Mia jest bardziej zaciekła, bardziej wyszczekana... i bardziej wulgarna, ale czyta się ją jak Wiedźmina, nie razi to, a raczej dodaje humorystycznego posmaku.

Powieść trzyma w napięciu, jak ręka cięciwę łuku. Gladiatorskie postaci są intrygujące i zdążyłam je polubić, chyba najbardziej Pieśniarkę Mieczy - kapłankę morza, i Sidoniusa, byłego żołnierza o niewyparzonym języku.

Jednak jeden wybór - uczuciowy - nie spodobał mi się ani trochę. Wydaje się na siłę i wzięty prosto z kapelusza - ja nie zakochałabym się w zdrajcy, którego przeklinałam przez całe zwroty i który ukatrupił mojego przyjaciela - i to nie jednego.

Przygoda z Bożogrobiem to jednak w dalszym ciągu nieziemska zabawa, okrutna i krwawa, ale jestem prosta dziewczyna i chcę chleba i igrzysk. Tym bardziej, że te igrzyska są fikuśne, zabójczo napisane i niezwykle ciekawe.

Sanguii e Gloria.

Brutalna. Śmiercionośna jak ostrze z grobowej kości. Gorąca jak piaski pustyni.