Kameleon

Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Seria: Science Fiction z plusem fantastyka, fantasy, science fiction
Powergraph
Nagroda Zajdla - zwycięzca
fantastyka, fantasy, science fiction
Science Fiction z plusem
Nagroda Zajdla - zwycięzca

To i "Mars" to najlepsze książki Kosika jak dla mnie. Przy czym "Mars" z jakiegoś powodu łatwiej mi się czytało.

Początkowo mnie wymęczyła, ale dobrze że się zawzięłam. Warto było! Bohaterowie może nudni i nijacy, coś tam nie gra z narracją, ale pomysłowość fabuły niweluje te braki. Całkiem dobra powieść.

Dobra powieść SF. Dla mnie na minus było bardzo obszerne opisywanie akcji rozgrywającej się na planecie LR. Podążanie narracji za psychopatycznym bohaterem Noanem, który z rolnika awansuje na głównego astronoma Akademii Nauk. Czy też śledzenie potyczek zbrojnych między państwami i skokowego rozwoju nauki i technologii. Moim zdaniem te opisy były zbyt rozwleczone i mocno...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowieść o ekspedycji naukowej, szukającej ewentualnego życia na planecie podobnej do naszej. Potem mamy już tylko powieść przygodową z bonusem, z cyklu " byli sobie wynalazcy". Czasem autor, odskoczy na chwilę i przeniesienie nas " w kosmos". To wszystko niby na końcu się spina, jednak dla mnie to groch z kapustą.

Nie będę ukrywał, że początek książki nie zrobił na mnie dobrego wrażenia i chwilami miałem ochotę odłożyć książkę na bok. Przede wszystkim dlatego, że liczyłem na książkę mocno osadzoną w klimatach science-fiction, a tymczasem akcja bardzo szybko przenosi się na planetę i koncentruje wokół młodego chłopaka Noana, zafascynowanego obserwacją nieba. Dlatego na początku fabuła...

Książka dobra byłoby 10 gwiazdek gdyby nie to co zrobił noan pod koniec i los tedrunela i evoli

Wprawdzie spodziewając się rasowego sf początkowo można odczuć zawód, bo większość akcji dzieje się w społeczeństwie o rozwoju średniowiecznym, a pierwszy przedstawiony bohater powoduje raczej naszą antypatię, to im dalej tym lepiej. Zaś końcówka to już nie tylko sf pełną gębą, ale i majstersztyk.

To już kolejna książka która potwierdza, że styl pisania Pana Kosika bardzo mi odpowiada. Fabuła zawiera wiele filozoficznych przemyśleń, na temat istnienia i nieistnienia, a mimo tego nie traci na wartkości. Pomysły, koncepty i założenia są ogromnie interesujące i wciągające, natomiast konkluzje zostawia nas, czytelników, z wielką filozoficzną zagwozdką. To coś więcej niż...

To tak jakby dwie historie, jedna z pozoru całkiem normalna z wątkiem wojennym i politycznym, jednak z niejasną tajemnicą. Druga na początku rzuca coraz więcej pytań prowadząc do rozwiązania które zwala z nóg. Do tego jeszcze ostatni rozdział, który wydaje mi się być bardzo rozbudowanym epilogiem, stawia jeszcze jedną kropkę zamykającą kolejną tajemnicę. Kosik jest dla mnie...

Z pozoru można przewidzieć co się stanie już od samego początku. Z pozoru. Im dalej w las... tym więcej niespodzianek. Ostatecznie wszystko kończy się inaczej niż się w ogóle podejrzewało. Wspaniale! Kocham to!
Połączenie średniowiecznego świata ludzi z tajemniczą umiejętność z kosmiczną misją (ratunkową?). Polecam !

Dyskusje

• Fantastyka