Kameleon

Okładka książki Kameleon
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Seria: Science Fiction z plusem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Science Fiction z plusem
Powergraph
2015-05-22
2015-05-22
kolonizacja kosmosu

więcej Więcej

O ile nie przepadam za średniowiecznymi klimatami, tym razem poczynania mieszkańców planety nawet mnie wciągnęły. Dobre połączenie sci fi i fantasty. Zakończenie bardzo satysfakcjonujące.

Ta książka, wespół z Kosikowym "Marsem", była jednym z moich pierwszych podrygów "dorosłej" literatury. Z perspektywy czasu, muszę przyznać że miałem cholernego farta, bo twórczość Pana Rafała na stałe wrzuciła mnie w nurt science-fiction. Bardzo przyjemna książka z ciekawą fabułą i fajnymi bohaterami. Prawdopodobnie nie skłoni nikogo do analizy ludzkiej natury, ale jest...

Zdecydowanie przeszkadzała mi obszerność opisów wydarzeń na planecie, jak i książki w ogóle. Książka jako całość - to znaczy jej koncept, który rozwiązuje się gdzieś pod koniec, był dość dobry, ale ilość dialogów, przydługich opisów zbrojeń i tym podobnych, sprawia, że nie czuję wystarczającej kompensacji czasu, który włożyłem w ich czytanie. Dużo bardziej strawne byłoby...

Coś niesamowitego

Bardzo oryginalna pozycja z mocno filozoficznym "drugim dnem". Pomimo, że ciężko się "zaprzyjaźnić" z czymkolwiek co w niej jest na końcu czeka na czytelnika ogromy szok i uczucie spełnienia.

Książka traktuje o tematach poważnych w sposób dość przystępny. Większą jej część stanowi obraz życia średniowiecznego państwa na zupełnie innej planecie. To jak ono się tam znalazło i co się z nim dzieje, jest stopniowo odkrywane przez załogę statku ziemskiego. Ta stopniowość sprawia, że napięcie rośnie, a moment kulminacyjny zbliża się wielkimi krokami.

Historia jest po...

Trafiłem na książkę przez przypadek i nie żałuję. Wprawdzie jest to wariacja na temat "Solaris", ale unikatowa. Ciężko ostatnio upolować klasyczne science-fiction na dobry poziomie, dlatego polecam fanom inteligentnej fabuły.

To i "Mars" to najlepsze książki Kosika jak dla mnie. Przy czym "Mars" z jakiegoś powodu łatwiej mi się czytało.

Początkowo mnie wymęczyła, ale dobrze że się zawzięłam. Warto było! Bohaterowie może nudni i nijacy, coś tam nie gra z narracją, ale pomysłowość fabuły niweluje te braki. Całkiem dobra powieść.

Dobra powieść SF. Dla mnie na minus było bardzo obszerne opisywanie akcji rozgrywającej się na planecie LR. Podążanie narracji za psychopatycznym bohaterem Noanem, który z rolnika awansuje na głównego astronoma Akademii Nauk. Czy też śledzenie potyczek zbrojnych między państwami i skokowego rozwoju nauki i technologii. Moim zdaniem te opisy były zbyt rozwleczone i mocno...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Fantastyka