Science Fiction

fantastyka, fantasy, science fiction
2011-11-15
Science Fiction z plusem
science fiction opowiadania

Okładka książki Wizje alternatywne Jacek Dukaj, Jacek Piekara, Jarosław Grzędowicz, Eugeniusz Dębski, Maja Lidia Kossakowska, Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Krzysztof Kochański, Jacek Sobota, Marek Oramus, Andrzej Zimniak, Andrzej Drzewiński, Jacek Inglot, Marek S. Huberath, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Mirosław Piotr Jabłoński
7,0
Wizje alternat... Jacek Dukaj, Jacek ...
Okładka książki Inne światy Jacek Dukaj, Anna Kańtoch, Robert J. Szmidt, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Remigiusz Mróz
6,7
Inne światy Jacek Dukaj, Anna K...
Okładka książki Ojciec Jacek Dukaj, Wit Szostak, Michał Witkowski, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Ziemowit Szczerek, Andrzej Muszyński, Michał Cichy, Wojciech Engelking
6,7
Ojciec Jacek Dukaj, Wit Sz...

Na półkach: , , , , ,

Trudno było mi uznać tę książkę za świetną rozrywkę w najczęściej przyjmowanym znaczeniu tego słowa. Głównie dlatego, że tekstów stricte rozrywkowych właściwie w niej nie ma. Większość opowiadań nie ma żadnych elementów humoru czy przygody, a nawet jeśli coś takiego da się odszukać, to wyłącznie wmontowane w ciężkie, poważne i niełatwe dla czytelnika teksty. W czasie...

SCIENCE CZY FICTION?

Oto przed Wami zbiór składający się z 11 opowiadań i jednej mini powieści. Dwunastu autorów, dwanaście spojrzeń na zagadnienia futurologiczne i dwanaście przykładów tego, czym jest współczesna
polska literatura SF.

Science Fiction to gatunek , który w naszym kraju cieszy się dużą i niesłabnącą popularnością. To właśnie on królował w Polsce spośród...

Zbiór ogólnie oceniam jako dobry, ale jak to zbiór, ma swoje mocne i słabe strony. Pierwsze trzy opowiadania oceniam bardzo wysoko - książki niestety nie mam pod ręką i nie mogę wymienić autorów. Potem lekko poziom podupada, ale dalej jest to przyjemna lektura.
Niestety, jednego opowiadania nie byłem w stanie dokończyć (o Wawelu i walki dnia z nocą) - niby ma w sobie...

Część opowiadań rzeczywiście hard SF, aż ciężkie do przeczytania, tak obce od naszego opisane w niej światy. Parę nieznanych mi, ciekawych pomysłów.

Antologia, jak to antologia - zawiera w sobie lepsze i słabsze opowiadania. Moi faworyci: "Królestwo myśli", "Smutek parseków", "Godzina nadawania" i - tytułowe - "Science fiction". Kolejność przypadkowa.

Jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza) antologia SF w historii polskiej literatury. I nie przesadzam tu ani trochę. Tu nie ma słabych tekstów - a taki Jakub Nowak wraz z Jackiem Dukajem wyrywają mózg z korzeniami. Poza tym brawa dla Zbierzchowkiego, Cetnarowskiego i Majki

Przeczytalem,ale tylko czesc pana Dukaja a zarazem bylo to pierwsze to co od niego poznalem.Napewno nie jest to na jeden wieczor,zwlaszcza jesli nie ma sie przygotowania z zakresu przynajmniej fizyki.Wtedy lepiej sie ja rozumie.jednak wciagla mnie na tyke ze chcialbym ja znow za jakis czas przeczytac.

Powinno być ciekawe biorąc pod uwagę opis i autora.

2012

Na półkach: , , , ,

Do Science Fiction wzdychałam już od czasu premiery. Pokaźne tomisko, wydane przez Powergraph, (który zdążył przyzwyczaić mnie do świetnej jakości swoich książek) zapewne długo byłoby poza moim zasięgiem, gdyby nie Targi Książki w Krakowie i Fenrir. I tak dziewiątego listopada 2012 roku zaczęłam przygodę z podobno umierającą polską s-f. I nie dość, że z marszu zostałam...

Antologia pod redakcją Michała Cetnarowskiego to swoiste „Sprawdzam!” dla polskiej SF. Rozwiewa wątpliwości czy rzeczywiście nie mamy odpowiedzi na wyśmienitych, zachodnich twórców tej tematyki. I choć nie wytoczono najcięższych dział, odpowiedź jest jednoznaczna: mamy. Cieszy ogromna różnorodność tekstów, przekrój tematów i stylistyk.

Z historii rozgrywających się w...

• Fantastyka
  • Science Fiction