Dół

Andriej Płatonow Wydawnictwo: Czarne Seria: Klasyka [Czarne] literatura piękna
Котлован
Adam Pomorski
Czarne
ironia klasyka literatury literatura rosyjska manipulacja populizm przemoc robotnik strach totalitaryzm władza ZSRR życie codzienne
Котлован
literatura piękna
Adam Pomorski
Klasyka [Czarne]
Inne

Oficjalne recenzje i

Świat wypruty z wszelkich ludzkich uczuć

[ 6 ] Link do recenzji

Wybitna powieść, która wrzuca nas na skute mrozem odmęty wschodu i mówi IDI I SMOTRI, towarzyszu. W minimalistyczny sposób rozkłada na czynniki pierwsze społeczeństwo, propagandę i strukturę państwa, nie oszczędzając niczego w swojej ocenie. Nastia to bardzo ciekawa postać, enigmatyczna i w gruncie rzeczy uniwersalna. Akurat w trakcie lektury pracowałem nad przedstawieniem...

Antyutopia o totalitaryzmie, mimo że jest to powieść dość krótka (ok 160str) to niełatwa w odbiorze, wiele scen, postaci symbolicznych. Wstęp Stasiuka i posłowie tłumaczą trochę zaułki wspomnianej symboliki. Książka do stopniowego odkrywania, poprzedziła Mistrza i Małgorzatę w rosyjskiej literaturze, co już jest mocną rekomendacją.

Wymagająca lektura z uwagi na charakter powiastki - komunistyczna antyutopia z dużą ilością groteski, absurdu, specyficznym prowadzeniu dialogów (korzystanie z elementów nowomowy), mnogością dziwnych zdarzeń. Książka nie ma głównego bohatera, a przynajmniej nie jest nim człowiek. Na centralnym miejscu stoi idea, wobec której ludzie się wyłącznie podporządkują i są jedynie...

Gdybym na literackich Mistrzostwach Świata był selekcjonerem drużyny "Powieści, bez których trudno zrozumieć XX wiek", "Dół" byłby jedną z tych, od których rozpoczynałbym ustalanie składu.

Koniecznie!

Wybitna

W Dole miało być pięknie. A tu nie ma żadnej, absolutnie, totalnie żadnej nadziei. Czytałem ponad trzy tygodnie. Książka to przecież króciutka, bo licząca raptem 180 stron. Wydawałoby się: na jeden wieczór, ewentualnie na dwa, jeśli zdarzy się przysnąć. Czemu zatem tak?

Zanim odpowiem na to pytanie, krótko nakreślę fabułę. Oto robotnicy zaczynają kopać fundamenty pod dom...

Na półkach: , , , ,

Bez wątpienia największe dzieło Płatonowa,po powieści "Dżan"."Dół" bardziej znany w Polsce pod tytułem "Wykop" w tłumaczeniu Andrzeja Drawicza ,jest gorzką satyrą ,piętnującą nieudolność budowniczych
ZSRR.Ostra krytyka systemu ,a może nawet nie systemu (bo Płatonow osobiście popierał ideologię) ile krytyka metod wprowadzania w życie ideologii,krytyka...

Przeczytałem kilka tysięcy książek, ale takiego popieprzonego wspaniale stylu jeszcze nie widziałem. Uwaga dla przyszłych Czytelników: czytać należy po rozdziale dziennie, przedawkowanie grozi zwątpieniem neuronów.

W tej klasycznej powieści nie ma nawet cienia radości, szczęścia, ludzkich uczuć, niczego co wydaje się przyrodzone rodzajowi ludzkiemu. Stąd już tylko krok do stwierdzenia, że komunizm jest absolutnie odczłowieczonym systemem. Rządy, moralność, w szczególności powinności pracy są wyjęte z życia człowieka. Jeśli coś jest poza życiem - jest śmiercią.

Nie dający się czytać absurdalny, przepoetyzowany, turpistyczny bełkot. Dla wielbicieli eksperymentów formalnych. Nie podzielam zachwytów.

Dyskusje

• Rosja