rozwińzwiń

2003-02-01

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Historia dosyć ciekawa, aczkolwiek powinna się ukazać raczej jako małe opowiadanie.

Krótka powieść, która w wyjątkowy sposób opowiada o całej palecie uczuć i o tym co w jaki sposób mijający czas potrafi je zmienić lub wręcz odwrotnie - umocnić. "Żar" czyta się z zapartym tchem. Dawno nie czytałem takiej książki. Bardzo polecam!

Emerytowany generał Henryk dostaje list od przyjaciela, którego nie widział 41 lat. Tyle lat temu Kondrad – opuszcza przyjaciela w pośpiechu zaraz po polowaniu, bez wyjaśnień i wyjeżdża.
Teraz pisze list, że jest w okolicy i odwiedzi Henryka. Sama historia banalna – przyjaciele, dezercja, zdrada, poróżnieni przez kobietę. Całą historię poznajemy podczas spotkania dwóch przyjaciół .. a właściwie jest to monolog Henryka.
Książka jest niewielka ale za to czyta się bardzo uważnie bo każde zdanie, każde słowo ma sens i jest pełna emocji. Styl absolutnie zachwycający. Jeśli ktoś jest fanem dobrej literatury to będzie tu ukontentowany.
Gdzieś ktoś polecał książkę i dopiero później zapoznałam się z ciekawą biografią pisarza.
Polecam – genialne.

Znakomite! Audiobooka dostałem od O-ra, na którym nie wywarła wrażenia.... Być może trzeba być, niemłodym, by tak rzec, żeby tu dostrzec piękno i głębię. Czytajcie i smakujcie!

Dawno już czegoś takiego nie czytałam, ale też od dawna się czegoś takiego (prawie) nie pisze. Mała książeczka, 140 stron, to niemal wyłącznie monolog starca, Henryka, wypowiadany do dawnego przyjaciela po kilkudziesięciu latach rozstania. Monolog o przyjaźni, zaufaniu, miłości i zdradzie, o starzeniu się, o czasie, który od niechcenia porządkuje rzeczy i ich hierarchię. Gęste, bez podziału na wiele akapitów, jak się teraz zaleca adeptom „pisania kreatywnego”, a pomimo tego albo właśnie dlatego, czyta się jednym tchem. Po razy kolejny nachodzi mnie refleksja, że najlepszymi psychologami są dobrzy pisarze. Ci pierwsi to Flaubert, Tołstoj czy Steinbeck (postać Lizy z „Na wschód od Edenu”, jedna z moich ulubionych w literaturze). No i węgierski pisarz Sándor Márai, jak się okazuje.

W większości przypadków opisy (streszczenia) reklamowe tej książki skupiają się na prostym odwołaniu do przedstawianych w niej zdarzeń, tj. zdrady małżeńskiej czy "miłosnego trójkąta". Z jednej strony zabieg ten (jako odwołanie do sensacji) ma zachęcić Czytelników do zakupu, z drugiej zaś odbiera książce to, czym jest, czyli prawdziwym literackim dziełem. Bowiem idzie w niej o coś więcej. A to, o czym mówi opis, jest niemal nieistotne.

"Żar" ma pewną głębię, mroczność, niepokój. To cechy typowe dla Dostojewskiego, ale o ile u Dostojewskiego możliwe jest zidentyfikowanie postaci i moralne określenie ich postępowania oraz osobowości, o tyle Marai pokazuje człowieka jako jednostkę istniejącą poza tym schematem. Rozmytą, niejasną, niemożliwą do poznania.

W trakcie lektury dociera do czytelnika ponura idea: nawet poświęcenie życia poszukiwaniu prawdy o takich uniwersalnych wartościach jak miłość czy przyjaźń, może zakończyć się fiaskiem, bo przecież obiekt uosabiający te dążenia jest tylko człowiekiem, który pozostaje niezależny od naszej woli. I jak to ma miejsce w przypadku bohaterów "Żaru", może nigdy nie odpowiedzieć nam na zasadnicze pytania, może nigdy nie wyjawić prawdy o swoich zamiarach, i w końcu - na zawsze pozostać niedosięgniętą, widzianą z oddali postacią (wydającą się jednocześnie najbliższą osobą).

Ulubiony cytat: "Na klamkach czuło się drżenie czyjejś ręki, żar dawno minionej chwili, kiedy ręka ociągała się z naciśnięciem klamki. Każdy dom, w którym namiętność dotknęła ludzi z całą swoją mocą, wypełnia się tą mroczną treścią."

W sumie jest to zapis wieczornego spotkania dwóch starych przyjaciół, w większości nawet nie rozmowy, a monologu jednego z nich (generała). Ale to nie jest nudne, ale naprawdę ciekawe! W dodatku przez większość wieczoru wspominają jeden dzień z przeszłości, sprzed 41 laty. We wspomnienia wplecione są pewne prawdy życiowe, do których doszedł bohater mający ponad 70 lat, który przeżył dwie wojny i wielkie przemiany kulturowe, choć jak sam mówi, żył głównie w tym domu, w lesie, na uboczu wielkiej historii. Pięknie napisana książka.

Książka napisana pięknym językiem, dzieli się z nami wieloma mądrościami, które przekazuje pod postacią rozmowy, doświadczonych życiem bohaterów. Wydaje mi się, że to jedna z tych książek, do których warto wracać by z nowym doświadczeniem życiowym spojrzeć na nią jeszcze raz.

Książka wybitna. Proza piękna, zawierająca w swej treści wiele z mądrości i doświadczenia autora. Ale lektura niełatwa. Bo to nie opowiadanie historii jest w niej najważniejsze. Fabuła staje się jedynie przyczynkiem do snucia refleksji nad daremnością starań o poznanie faktów z przeszłości, nad pozornością spotkania i rozmowy ( bo gospodarz nie oczekuje na dialog ze swoim gościem, on chce jedynie być wysłuchanym),nad sztucznością i nieadekwatnością ludzkich reakcji.

Zacząłem czytać bodaj w 2016 i jakoś nie skończyłem, aż do dzisiaj. Wydaje mi się, że po takim czasie powinienem był przeczytać od początku, dlatego zostawiam bez oceny.

2 105
    2 081