Zgiełk czasu

Data 1. wydania:
2016-01-28
Dominika Lewandowska-Rodak
Świat Książki
Dymitr Szostakowicz kompozytor literatura angielska muzyka relacje rodzinne rodzina stalinizm szantaż terror twórczość uczucie życie codzienne
The Noise of Time
literatura piękna
Dominika Lewandowska-Rodak
Inne

Oficjalne recenzje i

Hałas dziejów, co zagłusza każdą muzykę

[ 19 ] Link do recenzji

Drugi po Orwellu, zrozumiał czym był/jest system sowiecki! A Szostakowicza warto słuchać - rewelacyjna muzyka filmowa!

Po co to powstało? Ni to oryginalne, ni to potrzebne.

95/52/2020

Poważna, ale nie bardzo ciężka i nie gruba pozycja o rosyjskim kompozytorze i jego walce z reżimem, któremu się poddaje a równocześnie swoje myśli. Bardzo dobrze przedstawione realia i bezsensowność życia w komunistycznej Rosji.

Czytam pozytywne opinie innych użytkowników LubimyCzytać o utworze Juliana Barnesa i jest mi wstyd, bo albo "Zgiełk czasu" wybitnie nie wpasował się w mój gust, albo zwyczajnie jest dla mnie za inteligentny, bo nic z niego nie zrozumiałam. Ogólny zarys fabuły znam, choć samej fabuły według mnie tam były znikome ilości, raczej mnóstwo przemyśleń bohatera. One mnie znudziły,...

2046

Jest zgiełk w tym wszystkim, makro-zachwyt. Język przede wszystkim. Tak czuć. Tak myśleć. Tak mówić.

Ta książka naprawdę porusza, i to nie tylko wyobraźnię.
Literatura przez naprawdę duże "L".
Przeraża i poraża...

Apogeum stalinowskiego terroru - rok 1937. Dymitr Szostakowicz, wybitny rosyjski kompozytor, czeka z przygotowaną walizką na aresztowanie przez NKWD. Życie przesuwa mu się przed oczami - ostatni moment , by wykonać rachunek sumienia. Tym jest "Zgiełk czasu" - rachunkiem sumienia, szczerym i uczciwym postawieniem "za" i "przeciw" w życiu artysty. Artysta wobec totalitaryzmu,...

Opowiesc o zyciu Dimitra Szostkakowicza, o jego relacji z wladza radziecka, o lęku, o pasji komponowania. I o sensie życia uczciwego, ironii i prawdzie. Smutna ksiazka i smutne zycie kompozytora.

Skromna objętościowo (auto) biografia rosyjskiego kompozytora, naznaczonego stalinowskim reżimem to pozycja warta uwagi, aczkoliwek zalecam czytanie na raty. Ostatecznie pozycja jest w moim guście, ale męczyłam ją dosyć długo, zawarty w tej powieści ładunek emocjonalny jest dosyć ciężki. Barnes w dobrym stylu.

Dyskusje

• 2018