rozwińzwiń

Wykop

Okładka książki Wykop Andriej Płatonow
Okładka książki Wykop
Andriej Płatonow Wydawnictwo: Miasto Książek literatura piękna
156 str. 2 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Котлован
Wydawnictwo:
Miasto Książek
Data wydania:
2022-08-08
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
156
Czas czytania
2 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379542338
Tłumacz:
Andrzej Drawicz
Tagi:
Rosja komunizm Płatonow wykop propaganda system
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
194 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1082
191

Na półkach: ,

Absurd i groteska to jedne z moich ulubionych gatunków literackich, zaś czasy sowieckie do wybuchu II Wojny Światowej jakoś dziwnie mnie jednocześnie przerażają - co naturalne - i fascynują, a przecież jestem zagorzałym antykomunista. Jest jednak cos w życiu tamtych ludzi i w tamtych czasach frapującego, dziwnego, zajmującego, zdumiewającego. error to była jedna strona medalu, ale był równocześnie Jesienin, Majakowski, Eisenstein, Wiertow, Kuleszow, Bułhakow, Pasternak, Szostakowicz, Prokofiew... Był - zbliżając się do sedna - Zamiatin i był Płatonow. Obaj stworzyli książki, które na dwa różne sposoby godziły w system. "Wykop" Płatonowa to groteska ukazująca sowieckie realia w bardzo krzywym zwierciadle. Absurdy gonią się wzajemnie, groteska potęguje się, język służy temu na równi z sama fabułą, której nonsensowność sięga nawet pułapu fantastyki. Język Płatonowa podkreśla również mechanizacje społeczeństwa sowieckiego. Dla mnie palce lizać i... paznokcie obgryzać.

Absurd i groteska to jedne z moich ulubionych gatunków literackich, zaś czasy sowieckie do wybuchu II Wojny Światowej jakoś dziwnie mnie jednocześnie przerażają - co naturalne - i fascynują, a przecież jestem zagorzałym antykomunista. Jest jednak cos w życiu tamtych ludzi i w tamtych czasach frapującego, dziwnego, zajmującego, zdumiewającego. error to była jedna strona...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12
12

Na półkach:

To jest tak porażająca książka, Platonow jest wyjątkowy, wstęp przed Czewengur , zamilknię , mam łzy w oczach.





bo mam łzy z tym

To jest tak porażająca książka, Platonow jest wyjątkowy, wstęp przed Czewengur , zamilknię , mam łzy w oczach.





bo mam łzy z tym

Pokaż mimo to

avatar
177
173

Na półkach:

Głównym celem chłopów zamieszkujących teren kołchozu jest budowanie podwalin pod tzw. miasto przyszłości, dające nowy początek budowanej cywilizacji, czyli wykopu. Z czasem jest to ich cel życia. Dla tego poświęcają czas i nie mają nic poza tym. Władzę nad tym osiedlem ma przejąć lokalny proletariat. W przerwach między kolejnymi pracami wypełniają sobie czas marzeniami o szczęśliwej przyszłości kolejnych pokoleń, którą teraz przyszło im budować. Czynią to nawet za cenę poświęcenia własnego zdrowia. Pytanie tylko, czy uda im się osiągnąć coś więcej poza tymi fundamentami? Czy pozwoli im na to z góry totalitaryzm i narzucone reguły, gdzie steruje się masą pozbawioną możliwości wyjścia poza schematy?

Powieść oczami Woszczewa ukazuje absurdy sowieckiej socjalistycznej rzeczywistości, świata i egzystencji, który stanowi mieszankę kilku warstw społecznych. Mieszkańcy wytworzyli sobie swoją własną utopię owładniętą ideologiami. Autor w bardzo realistyczny sposób oddaje połączenie mowy partyjnej, chłopskiej oraz na pozór bezsensownie brzmiącej gawędy. W czasie budowania nowej epoki w ZSRR w 1930 rok przymusowo wcielano chłopów do kołchozów – te właśnie okrutne realia Płatow stara się za pomocą sarkazmu, naturalizmu ukazanego nadzwyczaj dokładnie pokazać. Czyni z prozy tragikomiczną historię pełną farsy czy ironii, krytykując wprost sowiecki ustrój, w którym wszyscy idiocieją i są wyzyskiwani. Ich osobowość ulega więc całkowitej degradacji i wypatrzeniu. Muszą przecież mieścić się w narzuconych z góry ramach, a realizujący te założenia chłopi muszą ślepo wypełniać te założenia.

Historia osadzona w tamtejszych realiach opowiada więc o totalitaryzmie, a także kolektywizacji oraz zbrodniczym reżimie, jakiego dopuszczano się w tym czasie. To początki budowania nowej ojczyzny radzieckiej z planami narodowymi wobec gospodarki tak absurdalnymi, że nie miały one szans na powodzenie. Wtedy istniała tylko propaganda czy kult ludzi pracy, którzy w czynach robotniczych starali się wyrażać swój entuzjazm. "Wykop" w sposób niezwykły oddaje partyjność i ideologię, w której przyszło żyć obywatelom ówczesnego Związku Radzieckiego. W całej tej beznadziei pozostała im tylko agitacja, mimo że wiedzieli, iż wszystko jest z góry sterowane. Znajdowali się więc niejako w sytuacji bez wyjścia, gdyż nie mieli wpływu na rzeczywistość, w której przyszło im funkcjonować. Nie mogli przecież jej samodzielnie kształtować, gdyż nie pozawalano im wyrażać samodzielnych myśli. Za pewnik musieli przyjmować tylko to, co nakazało im kierownictwo, a przeciwnicy niepoddający się reżimowi byli natychmiast likwidowani. Uznawano ich za wrogów systemu, tym samym unicestwiając jakikolwiek przejaw rozsądki w społeczeństwie wiejskim.

Czytelnika z pewnością przytłoczy brak zaangażowania emocjonalnego bohaterów. Wszystko tam jest płytkie, a rozmowy pozbawione sensu. Język zaś daleki od literackiego, pięknego dialogu. Brak w nim spójności. W usta bohaterów autor wkłada słowa zupełnie nieprzystające do ich położenia i klasy społecznej. I tak np. możemy przeczytać o dziecku ogarniętym nienawiścią czy przesiąkniętym propagandą albo o zwierzętach pracujących do granic wyczerpania w imię idei. Brak w tym wszystkim logiki, spójności, ale nie oznacza to, że książka jest bezsensowna. Wręcz przeciwnie, jej konstrukcja doskonale odzwierciedla tamtejsze czasy.

Obraz ludzi żyjących w kołchozach zakrawa na groteskowe sytuacje, bezmyślny bełkot będący pozornym przejawem normalnego życia w ponurej wsi. Proletariusze próbują jednak za wszelką cenę za pomocą haseł udowodnić, iż tak jak jest, jest dobrze. Według ich przekonania, życie w sowieckim ustroju – mimo trudności – z pewnością lepiej wygląda niż w kapitalizmie.

Książka zatem to nic innego jak negacja ustroju sowieckiego i z pewnością nie każdemu się spodoba. Niemniej, jednak ma w sobie coś z uniwersalnej historii opowiedzianej oczami tamtejszych żyjących. Autor czyni to jednak w sposób satyryczny, wręcz karykaturalny, momentami wręcz przygnębiający. Duży nacisk kładzie na przeżycia wewnętrzne, które dopiero po jakimś czasie zwykły, niezaznajomiony z ówczesną historią czytelnik jest w stanie zrozumieć. Postaci występujący na kartach "Wykopu" rozmawiają o śmierci i są przekonani o beznadziejności swojej sytuacji, dlatego też starają się poszukiwać w swoich historia sensu życia. Tę publikację trzeba przeczytać, chociażby dlatego, aby przekonać się na własne oczy, co się działo w tamtych czasach.

Głównym celem chłopów zamieszkujących teren kołchozu jest budowanie podwalin pod tzw. miasto przyszłości, dające nowy początek budowanej cywilizacji, czyli wykopu. Z czasem jest to ich cel życia. Dla tego poświęcają czas i nie mają nic poza tym. Władzę nad tym osiedlem ma przejąć lokalny proletariat. W przerwach między kolejnymi pracami wypełniają sobie czas marzeniami o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
313
231

Na półkach: ,

WYKOP” - ANDRIEJA PŁATONOWA to smutna i przygnębiająca powieść z okresu industrializacja wsi i absurdów sowieckiej Rosji, oraz cierpienie milionów udręczonych obywateli ZSRR.

WYKOP” - ANDRIEJA PŁATONOWA to smutna i przygnębiająca powieść z okresu industrializacja wsi i absurdów sowieckiej Rosji, oraz cierpienie milionów udręczonych obywateli ZSRR.

Pokaż mimo to

avatar
55
14

Na półkach:

Ta książka ukazała się dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci autora, została napisaną w 1930 roku. Przedmowa wyjaśnia, że pisarz uważany był przez Stalina za zdrajcę, więc jego twórczość była zakazana. Cóż takiego pisał? W „Wykopie” opisał rzeczywistość, którą widział, a prawda w czasach zniewolenia jest zawsze niewygodna.
Fabuła jest teoretycznie prosta. Woszczew, pracownik zakładu mechanicznego, zostaje zwolniony z pracy, bo zbyt często bywa zamyślony. Zastanawia się nad istotą szczęścia, prawdą, sensem życia społecznego. Przypadkowo dołącza do brygady budowlanej i zaczyna z nimi pracować na terenie wykopu. Tam poznaje inżyniera Pruszewskiego, kopacza Czyklina, towarzysza Safronowa, inwalidę Żaczewa, donosiciela Kozłowa, sierotkę Nastię oraz inne charakterystyczne postaci. Po pewnym czasie śmierć zaczyna zbierać żniwo…
„Wykop” to książka, która porusza problem kułaków i kołchozów. Stalin rozkazał przymusowo łączyć gospodarstwa chłopskie w przedsiębiorstwa zwane właśnie kołchozami, a bogatych chłopów nazywał kułakami. Setki tysięcy przeciwników kołchozów władza zamordowała, a najtragiczniejszym efektem tej polityki był tzw. Wielki Głód na Ukrainie, który pochłonął wiele milionów ofiar.
Cenię powieść Andrieja Płatonowa nie tylko za prawdę historyczną, ale również za oryginalny styl. Książka jest napisana w sposób bardzo abstrakcyjny, bo używa nowomowy partyjnej i języka gwarowego. Całość czyta się bardzo szybko, akcja jest intrygująca. Polecam wszystkim pełnoletnim czytelnikom.

Ta książka ukazała się dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci autora, została napisaną w 1930 roku. Przedmowa wyjaśnia, że pisarz uważany był przez Stalina za zdrajcę, więc jego twórczość była zakazana. Cóż takiego pisał? W „Wykopie” opisał rzeczywistość, którą widział, a prawda w czasach zniewolenia jest zawsze niewygodna.
Fabuła jest teoretycznie prosta. Woszczew, pracownik...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1026
978

Na półkach: , , , ,

Ambitna, prawie awangardowa, powieść radziecka z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Okres powstania jest ważny, albowiem w „kraju Rad” nie można było wówczas pisać o pewnych rzeczach ani wprost, ani nawet za pomocą czytelnych aluzji. Pozostała zatem konwencja symboliczna z jednej strony, a absurdalna z drugiej.
Ale zawsze jest coś za coś. Dla dzisiejszego czytelnika, nie znającego historii ZSRR ani komunizmu nie będą czytelne ani symbolika, ani odniesienia do przodującego ustroju i realiów jego wprowadzania ani tym bardziej do języka. Pomieszanie partyjnej nowomowy,sformułowań z ideologicznych manifestów ze słownictwem potocznym, dalekim od literackiego nie ułatwia czytania, szczególnie nowym pokoleniom. Pozostaje nadzieja, że jednak rozpoznają cel i wydźwięk napisania tej krótkiej alegorycznej powieści.
Cóż, taki już los książek powstałych za głębokiej komuny, nawet obrosłych wówczas nimbem odważnych i nieprawomyślnych. Po latach, gdy o wszystkim można pisać wprost, a świadków tamtych wydarzeń nie ma już wśród żywych, niewiele z nich opiera się próbie czasu.
Czytałem w przekładzie Andrzeja Drawicza, który niespecjalnie mi się podobał, ale jak się okazuje powstały kolejne, ze zmianą tytułu włącznie. Może spróbuję kiedyś jeszcze raz?

Ambitna, prawie awangardowa, powieść radziecka z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Okres powstania jest ważny, albowiem w „kraju Rad” nie można było wówczas pisać o pewnych rzeczach ani wprost, ani nawet za pomocą czytelnych aluzji. Pozostała zatem konwencja symboliczna z jednej strony, a absurdalna z drugiej.
Ale zawsze jest coś za coś. Dla dzisiejszego czytelnika,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
393
245

Na półkach:

Przygnębiające i absurdalne obrazy komunizmu i pracy socjalistycznej. Czasem warto sobie przypomnieć

Przygnębiające i absurdalne obrazy komunizmu i pracy socjalistycznej. Czasem warto sobie przypomnieć

Pokaż mimo to

avatar
2306
98

Na półkach: ,

Ależ to była męka.

Ależ to była męka.

Pokaż mimo to

avatar
232
218

Na półkach: , ,

Groteskowa, ciekawa i zabawna pod względem językowym ksiązka opowiadająca o pierwszych latach budowy komunizmu ZSRR. Aż dziw bierze, że tak prześmiewcze dzieło udało się opublikować w komunistycznej Rosji, bo wydaje się ona idealną pozycją, która miałaby na celu podciąć skrzydła fanom Stalina w krajach zachodnich. Lekka lektura, choć momentami warto się zatrzymać nad sformułowaniami i wyrażeniami przeniesionymi z partyjnej nowomowy, czy raczej jej stylu, na karty tego dzieła. Mimo swej lekkości i pewnego braku powagi książka porusza jakże poważne tematu jak rozkułaczanie, śmierć z głodu, beznadziejne warunki sanitarne, pranie mózgu... Więc mimo swego językowego polotu zostawia też jakąś czarną plamę, uświadamiając nam, że w samym Sojuzie w 1930 roku byli ludzie, którzy widzieli w jakim kierunku to wszystko zmierza.

Groteskowa, ciekawa i zabawna pod względem językowym ksiązka opowiadająca o pierwszych latach budowy komunizmu ZSRR. Aż dziw bierze, że tak prześmiewcze dzieło udało się opublikować w komunistycznej Rosji, bo wydaje się ona idealną pozycją, która miałaby na celu podciąć skrzydła fanom Stalina w krajach zachodnich. Lekka lektura, choć momentami warto się zatrzymać nad...

więcej Pokaż mimo to

avatar
224
181

Na półkach:

Sowiecki egzystencjalizm. Dla wyrobionych koneserów.

Sowiecki egzystencjalizm. Dla wyrobionych koneserów.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    259
  • Chcę przeczytać
    234
  • Posiadam
    45
  • Literatura rosyjska
    14
  • Rosja
    8
  • Literatura rosyjska
    8
  • Studia
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2013
    3

Cytaty

Więcej
Andriej Płatonow Wykop Zobacz więcej
Andriej Płatonow Wykop Zobacz więcej
Andriej Płatonow Wykop Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także