Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię

Okładka książki Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię
David Foster Wallace Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
literatura piękna
A Supposedly Fun Thing I’ll Never Do Again
W.A.B.
2016-09-28
2016-09-28
Jolanta Kozak
Jolanta Kozak

Nie ma co ukrywać, porzuciłam po przebrnięciu przez dwa eseje. Słowa, słowa, słowa. Naukowe, wydumane, przelewające się przez kartkę, a meritum nie widać. A już stwierdzenie, że autorzy fikcji literackiej podglądają życie oglądając telewizję, to kuriozum. Co wspólnego ma telewizja z życiem? Przecież są tacy, którzy twierdzą, że nawet programy informacyjne są propagandowe,...

Czytałam tę książkę na raty, bardzo na raty bo niemal przez rok, ale coś mnie do niej ciągnęło, może to styl Wallace, może to nieśpiesznie płynące przemyślenia.
Trudno jest polecać tę książkę, niektóre teksty są przestarzałe, inne błyskotliwe, co czyni ją oryginalnym zbiorem myśli i esejów, jednak pewnie nie dla wszystkich, gdyż zwyczajnie może książka ta wydać się nużąca.

Bardzo błyskotliwa, pełna celnych obserwacji książka. Nikt tak doskonale nie opisuje natury ludzkiej jak David Foster Wallace.

Pełne polotu,humoru, błyskotliwe relacje reporterskie z turnieju tenisowego, targów rolnych stanu Illinois, rejsu wycieczkowym liniowcem - w delegacji, czyli "na statku służbowo". Ale także wnikliwe rozważania o filmach Davida Lyncha i ,przede wszystkim, o tym jak amerykańska telewizja kształtuje, czyli ogłupia, swoich odbiorców i jak
destrukcyjną rolę w kulturze może...

Rzekomo fajna książka, nie polecam nikomu, no może wrogom.

Zgadzam się, że niektóre eseje potrafią być nużące. Obok kilkunastu czy kilkudziesięciu stron potrafiących wycieńczyć przeintelektualizowaniem; pozostałe kilkaset stron to oryginalne (jak na lata '90) spostrzeżenia dotyczące amerykańskiego stylu życia, porywające dwa teksty o tenisie, zaskakująco interesujący esej o Lynch'u czy demaskujące (przynajmniej dla mnie) tytułowe...

Strzępki informacji o legendzie Davida Fostera Wallace'a docierały do mnie od lat: często cytowany w książkach innych autorów i memach jawił się jako pisarz trudny, przez co na dość długo zaszufladkowałem go w kategorii "nie dla mnie". Decyzja, aby pewnego dnia wyjść ze strefy komfortu i zmierzyć się z podobno najbardziej przystępną pozycją w dorobku DFW, okazała się jednym...

Bardzo się z tym męczyłam. Może to też kwestia złego tłumaczenia. Szczególnie część o tenisie była koszmarem - tłumacz nie ma zielonego pojęcia na temat zasad gry oraz słownictwa związanego z tenisem. To była mordęga przez to przejść.

Kto nie był nigdy w stanie Illinois i pewnie nigdy tam nie pojedzie, niech przeczyta esej otwierający ten tom. Nie byłem, pewnie nigdy tam nie pojadę, ale czuję, że czuję ducha tego miejsca. Wallace sięga istoty rolniczego Illinois, czułego nerwu tego niezwykłego miejsca na Ziemi. Nie mogę przestać myśleć o Illinois. W innych esejach zdarza się trochę nazbyt nadęty ton...

Po prostu nie.

• Literatura amerykańska
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • Ebook
  • 2018

David Foster Wallace Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię Zobacz więcej