rozwińzwiń

Kto winien?

Okładka książki Kto winien? Eliza Orzeszkowa
Okładka książki Kto winien?
Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Wolne Lektury literatura piękna
16 str. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2015-12-24
Data 1. wyd. pol.:
2015-12-24
Liczba stron:
16
Czas czytania
16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326505744
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3762
3704

Na półkach:

Kolejne dobre (choć z tych przeciętnych, nie wyróżniających się) opowiadanie. Skąd ta 8-ka - trochę na złość autorowi opisów na Wolnych lekturach propagujących czytelnictwo, klasykę literatury, a przy Orzeszkowej, wygląda na to, że ktoś robił to za karę. Naprawdę teksty jak poniżej przystają wydawcy? Wklejam kilka urywków opisów z wielu opowiadań a pod spodem opis do powyższego opowiadania, także "dobry".

"...Większość późnych opowiadań Orzeszkowej trudno uznać za udane. „xxx” należy do tych gorszych..."
"...Niestety, dla czytelnika niewiele z tego wszystkiego wynika...."
"... tak czy siak cała rzecz ma dziś wartość jedynie sentymentalną..."
[ta konstrukcja pojawia się wielokrotnie] "...ale też ma pokazywać dość banalną tezę, że ..."
"...Historyczny sztafaż, który miał uwiarygodnić moralne dylematy bohatera, jest dla czytelnika raczej ciężarem i przeszkodą, a styl stracił swoją lekkość i precyzję..."
"...Niestety, w opowiadaniu tym widać zgubny wpływ estetyki młodopolskiej. Precyzję opisów — z których Orzeszkowa była słynna — zastąpiło tandetne psychologizowanie i na siłę wyrażane emocje bohaterów, którzy cierpią i płaczą nieustanne...."

Czy takie teksty powinny pojawiać się w blurbach? Może bardziej neutralnie??? Co kilka dni wybieram do przeczytania jedno opowiadanie Orzeszkowej, i naprawdę mam już dość tych opisów. Co ciekawe wiele utworów już tam przeczytałam, a tylko przy Orzeszkowej takie marudzenie redaktora.

Za wyd. Matka czyta list od syna zesłanego na Sybir. Późne, bo już w niepodległej Polsce pisane opowiadanie podejmujące temat trudnych decyzji życiowych w czasach zaborów.
Niestety, w opowiadaniu tym widać zgubny wpływ estetyki młodopolskiej. Precyzję opisów — z których Orzeszkowa była słynna — zastąpiło tandetne psychologizowanie i na siłę wyrażane emocje bohaterów, którzy cierpią i płaczą nieustanne. Pomysł fabularny pokazania dwóch skrajnie odmiennych postaw światopoglądowych poprzez postacie brata i siostry również nie zachwyca oryginalnością. Eliza Orzeszkowa jest jedną z najważniejszych pisarek polskich epoki pozytywizmu. Jej utwory cechuje ogromne wyczucie problemów społecznych — w mowie pogrzebowej Józef Kotarbiński nazwał ją wręcz „czującym sercem epoki”.

Kolejne dobre (choć z tych przeciętnych, nie wyróżniających się) opowiadanie. Skąd ta 8-ka - trochę na złość autorowi opisów na Wolnych lekturach propagujących czytelnictwo, klasykę literatury, a przy Orzeszkowej, wygląda na to, że ktoś robił to za karę. Naprawdę teksty jak poniżej przystają wydawcy? Wklejam kilka urywków opisów z wielu opowiadań a pod spodem opis do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1129
915

Na półkach:

Pani Julia ma dużo zmartwień. Jej syn jest w więzieniu (w domyśle za "przestępstwa" działań na rzecz niepodległości Polski),jej córka prowadzi frywolne życie i nie martwi się losem brata. Po kolejnej scysji z córką, z żalu, wychodzi na ulicę. Tam, spotyka dawną znajomą. Nie spodziewa się że rozmowa przyniesie jej jeszcze większych zmartwień... Bardzo poruszająca nowela o cierpieniu duchowym i fizycznym, bardzo tragiczna, pobudzająca do refleksji. Przesłaniem autorki noweli jest wskazanie, że zło i cierpienie prowadzi do jeszcze większego cierpienia i zła. Ponadczasowa.

Pani Julia ma dużo zmartwień. Jej syn jest w więzieniu (w domyśle za "przestępstwa" działań na rzecz niepodległości Polski),jej córka prowadzi frywolne życie i nie martwi się losem brata. Po kolejnej scysji z córką, z żalu, wychodzi na ulicę. Tam, spotyka dawną znajomą. Nie spodziewa się że rozmowa przyniesie jej jeszcze większych zmartwień... Bardzo poruszająca nowela o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    4
  • 2021
    1
  • Literatura Polska
    1
  • Beletrystyka
    1
  • Opowiadania
    1
  • Ebooki
    1
  • Klasyka
    1
  • Obyczajowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kto winien?


Podobne książki

Przeczytaj także