Dziewczyna z Dzielnicy Cudów

Okładka książki Dziewczyna z Dzielnicy Cudów Aneta Jadowska Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Dziewczyna z Dzielnicy Cudów
Aneta Jadowska Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Cykl o Nikicie (tom 1) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Cykl o Nikicie (tom 1)
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2016-09-14
2016-09-14
Jadowska urban fantasy wars nikita
Inne

Oficjalne recenzje i

Alternatywne miasta i płatna zabójczyni ze spapraną psychiką

Link do recenzji

503 175 39

2056 ocen

Wars i Sawa, Zakon Cieni i Nikita. Dla mnie to nowa seria, ponieważ zaczęłam od przygód Dory Wilk. Tam Nikita przedstawiona jest pobieżnie i znacznie inaczej. Dopiero po przeczytaniu "Dziewczyny z dzielnicy cudów" lepiej poznaję bohaterkę, która wiele już w życiu przeszła i nie może nikomu ufać, nawet najbliższym. Polecam!

Niektórzy poznali Nikitę w jednej z części heksalogii, inni zaczęli przygodę właśnie od tej książki. Według mnie nie ma złej drogi, ja czytałam zaraz po premierach,więc tak jak wychodziły. Dlatego na początku miałam negatywny stosunek do Nikity. Z perspektywy książek o Dorze nie jest to miła postać. Jednak zagłębiając się w tę serię,zaczynamy postrzegać bohaterkę inaczej. Poznając jej bagaż doświadczeń i przeżyć nie oceniam jej już tak surowo, a wręcz ją rozumiem i usprawiedliwiam. Z czasem ją polubiłam i dziś jest dla mnie znakomitą postacią,która chętnie bym poznała i chyba bliżej mi do niej niż do Dory, której optymizm i otwartość na ludzi ciut przytłacza. Nikita nie miała łatwego życia, jest zamknięta w sobie, ale stara się odnaleźć równowagę w życiu i swoją drogę. Dostając Robina za partnera delikatnie wystawia głowę ze swej skorupy i zauważa bliskich wokół siebie. Z ciekawości i ostrożności zagłębia się w jego przeszłość by zrozumieć dlaczego została na niego skazana. Ich współpraca może przynieść niezwykle rezultaty zarówno zawodowe, jak i prywatne. Oboje mają bowiem przeszłość do odkrycia i uporządkowania.
Sama fabuła skupiająca się na intrydze, w którą zaangażowane zostało wiele osób, jest wyciągniętą rodem z najlepszych powieści sensacyjnych, a tajemniczy Zakon Cienia aż prosi się o dokładniejsze zbadanie.
Dodatkowym smaczkiem stają się Wars i Sawa ze swoją niebezpieczna naturą oraz elementy mitologii nordyckiej.

Jakiś czas temu skończyłam czytać Heksalogia o Dorze Wilk policjantki za dnia a po zmroku po drugiej stronie bramy w alternatywnym mieście Torunia Czyli Thornu wiedźmy rozwiązującej zagadki alternatywnego świata. Wreszcie zabrałam się do przeczytania historii przyjaciółki Dory z młodości-Nikity,która pod warstwą twardej i nieczułej skrywa schowane przed całym światem tajemnice odnośne jej samej jak i jej przeszłości.W końcu trafiła kosa na kamień.Poznaje Robina zagubionego i tajemniczego mężczyznę.Staje się on jej partnerem,a mam wrażenie,że kimś więcej na poziomie więzi emocjonalnej.Jego zachowanie i podejście do życia sprawia,że ta tajemnicza kobieta jaką jest główna bohaterka zaczyna opuszczać swoje mury.Stają się sejfami dla siebie nawzajem.Trzymają zamknięte swoje sekrety pod kluczem i nie mają zamiaru nikomu ich ujawniać oraz starają się sobie nawzajem pomóc za wszelką cenę.I niedługo dowiadują się,że mają więcej wspólnego niż im się wydawało.
Wykreowane alternatywne miasta w heksalogii należą do tych przyjemnych,które nie chce się opuszczać.Lecz Wars alternatywna Warszawa jest szalona i niebezpieczna również jest Sawa,która jest uzbrojona w kły i pazury.W Warsie trzeba mieć oczy dookoła głowy,żeby tam przetrwać trzeba wiedzieć,że czeka na niego czkawka,a po niej krwiożerczych istot,w które mogą przemienić się dobrze znani sąsiedzi z przeciwnej strony ulicy oraz cienie,którzy mogą dostać zlecenie by skończyć twój żywot w tym przeklętym mieście.
Historia opowiada o tym jak trudno jest zaufać i o skutkach braku go.O dziewczynie,kobiecie skrzywdzonej przez przeszłość.Żyje ona w świecie,w którym robi wszystko by przetrwać lecz odnajduje promyk piękna w doszczętnie zniszczonych dzielnicach jej znienawidzonego miasta,z którego za wszelką cenę chce uciec i uwolnić z jej szponów.Lecz na jej drodze pojawia się ktoś kto sprawia,że chce zostać i stanąć twarzą w twarz z ich tajemnicami i odkryć dlaczego jest tak a nie inaczej.

Na półkach: , , , , , , , ,

Świetna przygoda.
Po Dorze trochę się bałam Nikity, ale uff okazało się, że niepotrzebnie!
Bardzo ciekawe urban fantasy, które z pewnością będę kontynuować.

Największy plus : Rooobiiiin <3 !!! Czekam aż będzie o nim więcej :D

Świetna przygoda.
Po Dorze trochę się bałam Nikity, ale uff okazało się, że niepotrzebnie!
Bardzo ciekawe urban fantasy, które z pewnością będę kontynuować.

Największy plus : Rooobiiiin <3 !!! Czekam aż będzie o nim więcej :D

Chyba spodziewałam się czegoś innego 🤷🏻‍♀️
Brakowało mi klimatu Thornverse, historia Nikity przesiąknięta jest mrokiem. Wars i Sawa to kompletnie inna bajka.
W tej chwili nawet nie wiem czy sięgnę po następne części. Brakowało mi radości, humoru i tej iskierki, która zawsze rozgrzewała moje serduszko podczas lektury.

Chyba spodziewałam się czegoś innego 🤷🏻‍♀️

Zawsze boje się historii pobocznych, gdy bohatera głównej części jakoś tam polubiłam, czy przyzwyczaiłam się do niego. Eks Dory jednak okazała się nie tylko znośna, ale o niebo mniej irytująca niż wiedźma.

Fajnie wykreowany świat i postacie, ale w fabule jest niestety coś takiego, że nie wciąga. Prawdopodobnie przeczytam kolejne tomy, ale nie spieszy mi się do tego.

8,5/10 ⭐

Jeśli chodzi o fabułę, z pomysłem z alternatywnymi miastami, Wars i Sawa, jest genialny. Sam pierwszy temu Nikita i jej partnerowi, dobrze, że chciałam czytać dalej. Bardzo polubiłam ten duet i byłam ciekawa jak się rozwiąże ta cała tajemnica wokół nich.

8,5/10 ⭐

Na półkach: , , , , , , , , ,

Dla mnie nudna. Dygresja goni dygresje, opisy domów ludzi, i ich pierwszego spotkania kilka lat temu, chociaż na potrzeby książki bohaterka zamienia z nimi raz dwa zdania. Z całej książki najlepszy był epilog i jak już kupiłam wszystkie trzy książki to postaram się je przeczytać. Ale po przeczytaniu pierwszej nie poszłabym kupić drugiego tomu. Mam nadzieję, że będzie lepiej. Jedyna ciekawa postać w całej książce to Robin.
Druga część traktuje czytelnika jak ofiarę ciężkiej demencji, za to ostatnia jest całkiem fajna. Generalnie szału nie ma.

Miałam pewien problem z tą książką. Słuchając audiobooka odnosiłam wrażenie, że ta historia to jedna wielka dygresja. Próbujesz skupić się na akcji, ale Nikita zdaje się odhaczać lokacje i ludzi z listy byle tylko o nich poopowiadać godzinami. Odnosiłam wrażenie, że połowy miejsc i postaci równie dobrze mogłoby nie być. Że byli nam wciskani, by tylko pokazać coś nowego i innego. Żeby Nikita mogła się pochwalić, kogo zna, skąd i dlaczego. Bo każda miejscówka, każda postać wiązała się właśnie z długą dygresją na jej temat. Pominę już fakt, że czasem kilkukrotnie wspominała te same fakty i to nie w wersji skróconej, ale jako niemal taką samą gadkę z takimi samymi wnioskami. Najbardziej mnie irytowało, gdy zaczynało coś się dziać, ale... tak. Wjeżdżała dygresja, a potem kolejna i kolejna. Całkowicie wybijało mnie to z rytmu i sprawiało, że nie czułam napięcia. Nie czekałam z niecierpliwością na to, czy coś odkryją, czy kogoś uratują, czy bohaterowie przeżyją itp. Zdarzało mi się zapominać co właściwie się działo i po co Nikita szła tam gdzie szła.

Widać, że historia była pisana jako wstęp do większej całości. Pokazywanie nam wszystkich pionków i miejscówek zapewne miało służyć temu, żeby wszystko na dobre rozkręciło się w kolejnych tomach. O tyle dobrze, że autorka miała ciekawy pomysł na świat i rządzące nimi prawa. Podobała mi się magiczna "czkawka" i miejscowe wynaturzenia, z którymi wszyscy przeszli do porządku dziennego. Podobało mi się niestarzejące miasto i to jak powstało. Motyw z portalami do normalnego świata (chociaż niestety tylko liźnięty). Podobał mi się też wątek wciśniętego na siłę partnera Nikity. Mimo że można przewidzieć jak się rozwinie, lubiłam sceny z nim.
Co do niej samej miałam mieszane uczucia. Z początku mnie irytowała, ale w sumie fajnie autorka pokazała skrzywienie Nikity, jej przemianę poglądów, powolne budowanie zaufania itp. Z drugiej strony niby Nikita to taka samotniczka, a tak naprawdę polega na połowie miasta. Ustawiła się nieźle, bo ma same korzystne znajomości i w sumie w połowie przypadków nie wiem dlaczego ktoś miałby zyskiwać na znajomości z nią (za to czemu ona zyskuje, widziałam doskonale). Zastanawiało mnie też skąd ona znajduje w ogóle czas, żeby odwiedzić każdą norę i każdego znajomka, żeby zadbać o zapasy tu i tam, a przede wszystkim skąd ma kasę, żeby utrzymać wszystkie miejscówki, najeść się do syta i jeszcze przekupywać różne postacie. /Może Irena daje jej wysokie kieszonkowe :D/

A tak całkiem serio, świat w którym żyje Nikita jest bardzo nieprzyjazny i mimo fascynującej magicznej strony, nie chciałabym tam w żadnym wypadku trafić. Mimo, że książka tak mi się dłużyła, a finał głównego wątku mnie nie usatysfakcjonował, to otwarte zakończenie, które zostawia więcej pytań niż odpowiedzi, w pewien sposób zachęca do tego, żeby spróbować kolejny tom.