Wybrana

2015-05-19
Zbigniew A. Królicki
fantasy magia smoki
Inne

Okładka książki Nowa Fantastyka 473 (02/2022) Kelly Barnhill, Piotr Jedliński, Katarzyna Kraińska, Naomi Novik, redakcja Nowa Fantastyka, Michael Swanwick
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Kelly Barnhill, Pio...
Okładka książki Nowa Fantastyka 447 (12/2019) Dave Hutchinson, Tomasz Kołodziejczak, Naomi Novik, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Michał Smyk, Tomasz Suwalski, Denis Tichij, Catherynne M. Valente
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Dave Hutchinson, To...

"Wybrana" to druga książka Naomi Novik, którą przeczytałam.
Pierwsza pod tytułem "Moc srebra" bardzo mi się podobała,
więc z ciekawością sięgnęłam po kolejną.
I porwała mnie od pierwszych stron!

Splatają się w niej losy Agnieszki, jej przyjaciółki, czarodzieja zwanego Smokiem,
drzew i stworów ze złego, okrutnego Boru, ludzi żyjących w pobliżu Boru,
innych czarodziejów, królowej, syna króla.

Splata się w niej magia wyuczona, poznana, sklasyfikowana, opisana
z magią intuicyjną, naturalną, dziką, nieprzestudiowaną.

Bór porywa ludzi z wiosek. Smok czarami chroni wieśniaków.
W zamian co 10 lat wybiera sobie jedną spośród 17-latek.
Ku ogólnemu zdziwieniu tym razem wybrał Agnieszkę,
choć wszyscy się spodziewali, że to będzie jej przyjaciółka.

Książka jest fenomenalna!
Wymyślona i napisana po mistrzowsku.
Oprócz końcówki, w której nieco się pogubiłam...
A ta końcówka zmienia punkt widzenia.

To opowieść o mocy, która tkwi w Agnieszce
oraz o jej relacji z mistrzem, który ma nauczyć ją korzystać z tej mocy.
Ale Agnieszka wie swoje ;-)

Opowieść o przywiązaniu do ziemi, do rodziny
oraz o walce o przetrwanie i podążaniu za intuicją.

Wyraziści bohaterowie, silne emocje, magia.
Przyjaźń, zauroczenie, przywiązanie, odwaga,
ale i strach, niebezpieczeństwo, intrygi, okrucieństwo.
Zatracenie się w złości, żalu i nienawiści.

Czytałam z przyjemnością!
Polecam dorosłym młodym i starym :-)

"Wybrana" to druga książka Naomi Novik, którą przeczytałam.
Pierwsza pod tytułem "Moc srebra" bardzo mi się podobała,
więc z ciekawością sięgnęłam po kolejną.
I porwała mnie od pierwszych stron!

drzew i stworów ze złego, okrutnego Boru, ludzi żyjących w pobliżu Boru,
innych czarodziejów,...

Tytuł: Wybrana
Autor: Naomi Novik
Wydawnictwo: @rebis

Wzięłam się za tą książkę, bo chciałam przeczytać jakiś fajny romans. Na początku trochę się zawiodłam, bo na początku romansu w ogóle nie było, ale sam wątek nadrabiał i miło mi się czytało całą książkę.
Książka opowiada o Agnieszce, która zostaje wybrana przez czarodzieja, który zabiera ją do swojego zamku i musi mu usługiwać. Wszyscy tak myślą, ale potem okazuje się, że on uczy ją magii. Cała książka przesiąknięta jest klimatem słowiańskim i ma dużo odniesień do polskich legend. Bardzo podoba mi się taki klimat, bo opisuje nasze korzenie. Czytając, czułam się jakbym przeniosła się do polskiej baśni. Wątek miłosny to typowe slow – burn, który i tak pozostaje na drugim planie. Głowna bohaterka chwilami denerwuje swoim uparciem i nieugiętością. Podsumowując, kiedy chcecie przeczytać książkę dla samego wątku miłosnego – to odradzam, ale jak chcecie się zanurzyć w klimat polskiej baśni – to polecam z całego serca.

Tytuł: Wybrana
Autor: Naomi Novik
Wydawnictwo: @rebis

Tym razem Naomi Novik zabiera nas w podróż na peryferie królestwa Polonii, gdzie Bór i stworzenia w nim żyjące są niezwykle agresywne. Aby móc się przed nimi chronić, ludzie mieszkający w dolinie oddają daninie Smokwi – czarodziejowi, który ma za zadanie ich ochraniać. Co dziesięć lat Smok wybiera sobie jedną dziewczynę, która będzie mu usługiwać. Tym razem wiadomo, że będzie to Kasia, najładniejsza i najbardziej utalentowana z dziewczyn w odpowiednim wieku.

A jednak... coś idzie nie tak, i Smok zamiast niej wybiera Agniesię, niezdarę, nie potrafiącą gotować, za to zawsze mającą czymś przybrudzone ubranie (co w sumie nie powinno dziwić, skoro to ona od początku jest narratorką, prawda?).

Agniesia (jej imię strasznie mnie irytowało przez całą książkę, także wszystkie jego zdrobnienia) w ogóle nie nadawała się na służącą Smoka. Dlaczego więc ją wybrał? Czy dziewczynie uda się przetrwa w jego wieży? I o co właściwie chodzi Borowi?

Muszę przyznać, że choć z początku książka nie bardzo mnie wciągnęła, to pod koniec była naprawdę fajna. Owszem, Smok i jego podejście mnie irytowało, ale za to Agnieszka była na tyle fajną osobą, że to wszystko rekompensowała.

Ogólnie cała historia mi się ostatecznie naprawdę bardzo podobała, fabuła była genialna, ale mierziły mnie polskie imiona (jakoś mi po prostu nie pasują do takiej fantastyki) i przy ostatnich 3/4 rozdziałach czegoś mi brakowało - nie takiego zakończenia się spodziewałam, myślałam, że dostanę coś z przytupem, a tu takie sielankowy koniec :/

To moje pierwsze spotkanie z panią Novik i czy naprawdę jest co chwalić?

Historia skupia się wokół głównej bohaterki. I tu, uwaga, pierwszy plus, bo główna bohaterka ma najpiękniejsze polskie imię. W sensie... Ma na imię Agnieszka.

Tak, imiona w tej książce są Polskie, mimo że jest to tłumaczenie. Nie jest to zabiegiem nadgorliwego tłumacza. Po prostu pani autorka, korzystając ze swoich słowiańskich korzeni, zdecydowała się nadać swoim bohaterom polskie imiona. Więc mamy tu Marków, Agnieszki, Kasie i Januszów.

Czy to przeszkadza? Trzeba się przyzwyczaić. W ogólnym rozrachunku pasuje do historii i klimatu.

Fabuła kręci się wokół jednej doliny, która od lat graniczy z tajemniczym i Niebezpiecznym Borem, z którego co rusz wyłażą jakieś szkaradne szkarady. Na całe szczęście w pobliskiej wieży mieszka całkiem potężny czarodziej, który broni mieszkańców doliny przed wszelkim złem. Ale czy za darmo?

Ano nie za darmo. Co dziesięć lat czarodziej wybiera sobie jedną dziewczynę z wioski, która ma mu towarzyszyć przez dekadę.

Jak się pewnie domyślacie, wybór w pewnym momencie pada na naszą główną bohaterkę. I tu zaczyna się akcja właściwa, więcej nie mówię.

Wróćmy do pytania, czy jest co chwalić. Moim zdaniem jest... Historia dość szybko mnie wciągnęła i ogólnie mnogość akcji sprawia, że czyta się to wyjątkowo szybko. Wątek romantyczny nie przytłacza.

No ale momentami główna bohaterka mnie irytowała. Zwłaszcza na początku nie potrafiłam się przyzwyczaić do jej... Jakby to nazwać? Wieśniactwa? :D no mamy tu typowego gamonia, który co chwila gdzieś się ubrudzi, jest gapą i nieogarem, ma gdzieś tą całą magię. No ale na szczęście Agnieszka nie jest typową szarą myszką, potrafi postawić na swoim. Z biegiem czasu przyzwyczaiłam się do jej postaci.

Książkę polecam! Ja z pewnością sięgnę po inną pozycję pani Novik, bo czytało się to lekko i przyjemnie.

To moje pierwsze spotkanie z panią Novik i czy naprawdę jest co chwalić?

Po lekturze stwierdzam, że książka była dla mnie takim średniaczkiem niestety. Gdzieś od połowy czułam po sobie że próbuje podganiać czytanie, żeby już ją skończyć.

Historia opowiada o krainie w której co 10 lat czarodziej opiekujący się wioskami przy borze wybiera jedną dziewczynę do służby w jego wierzy. Każda, która wraca jest odmieniona, wykształcona i rusza w świat. Tak na prawdę nikt nie wie co się dzieje z tymi dziewczynami, więc jak to na wsiach bywa powstają mity o tym co czarodziej robi "biednym dziewczynom". Agnieszkę poznajemy w roku wyboru nowej dziewczyny, ale każdy w wiosce zakłada, że czarodziej weźmie w tym roku Kasię najpiękniejszą dziewczynę we wsi. Gdy czarodziej o przezwisku Smok się pojawia wybiera jednak zaskoczoną Agnieszkę i tak zaczyna się jej przygoda z magią i wspólna walka z zepsutym borem.

Niby ogólnie nie było w niej nic złego, bohaterzy byli w porządku, fabuła była bajkowa, sposób pisania mi się podobał, a zakończenie było ciekawe, ale wszystko jako całość w odczuciu było po prostu średnie.

Autorka ma polskie korzenie i myślę że dlatego Polska jest tu dużą inspiracją dla stworzonego świata. Główna bohaterka ma na imię Agnieszka, jej najlepszą przyjaciółka to Kasia, a akcja dzieje się w Polnii, krainie która jest w konflikcie z Rusją. Brzmi znajomo prawda? Jednocześnie obie krainy walczą ze strasznym magicznym borem, który powoli pochłania je obie. Dla kontrastu reszta bohaterów ma wymyślone i magiczne imiona jak Aleksa, Sarkan czy Solia.

Te polskie akcenty gryzły mnie w oczy, zdrobnienie Agnieszki do Agnisi mnie denerwowało i nie wiem czemu ale to wszystko jakoś do siebie nie pasowało.

Sięgając po zagranicznego autora nie spodziewałam się tyłu znajomych elementów. I niestety nie zagrało to dla mnie. Wątek romantyczny też był nijaki.

Jeżeli lubicie bajkowe klimaty to warto spróbować, książka jednak mnie nie zachwyciła.

Była po prostu okay. Trochę przewidywalna i przydługa. Spodziewałam się retellingu Pięknej i Bestii, ale tutaj mamy zaczerpnięty tylko motyw zabrania dziewczyny do zamku. Dziwnie też było mi czytać książkę fantastyczną inspirowaną Polską i z polskimi imionami bohaterów. Całkiem fajna, ale bez większego szału.

Na półkach: , , , , , ,

Po raz pierwszy nie jestem w stanie skończyć książki, stąd brak oceny. Dałam radę wysłuchać 9,5h audiobooka po angielsku, ale po ponad połowie książki, nie wiem dokąd ta fabuła zmierza. Na duży plus zasługują polskie akcenty w fabule, to było coś nowego i ciekawego. Nie jest to zła książka, może to nie jest to czego szukam w tej chwili i wrócę do niej kiedyś. Na pewno dam szansę innym książkom tej autorki.

Myślę, że idealna jeśli ma się ochotę na bardzo baśniową opowieść pełną tajemnicy, magii, walki dobra ze złem i walki ogólnie. Klimatem trochę przypominała mi baśnie braci Grimm (czyli jest trochę mrocznie). Wątek romantyczny nie dominuje w fabule ale potrafi złapać za serce, a relacja buduję się stopniowo i z sensem.
Bardzo polecam 😄

Bardzo polecam 😄