Night Watch

Okładka książki Night Watch Terry Pratchett
Okładka książki Night Watch
Terry Pratchett Wydawnictwo: Corgi Cykl: Świat Dysku (tom 29) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 29)
Corgi
2002-01-01
2002-01-01
świat dysku terry pratchett night watch straż nocna discworld

Sam Vimes to jedna z moich ulubionych postaci w literaturze. Tak ogólnie.
Co do reszty, nie będę powielał poprzednich ponad dwudziestu opinii na temat książek ze Świata Dysku.
Niezmiennie polecam!

Sam Vimes to jedna z moich ulubionych postaci w literaturze. Tak ogólnie.
Niezmiennie polecam!

Nauka płynie z przeszłości. Co powiedzielibyśmy samemu sobie sprzed kilku, kilkudziesięciu lat mając wiedzę taką, jaką mamy dziś? Jak spojrzelibyśmy na przemiany w społeczeństwie?

To co dla jednego pokolenia jest ognistą chwilą przełomu, pełną nadziei i planów, dla przyszłych generacji może stanowić przestrogę, inspirację lub pozostać jedynie rzuconym na wiatr prochem zatartych w pamięci zdarzeń.

Pamiętajmy o tych, którzy walczyli za przekonania. Pamiętajmy o tym, jacy byliśmy.
Pamiętajmy Sir Terrego Pratchetta. Chociaż nie ma go już wśród nas, jego spojrzenie na społeczeństwo pozostaje często bardziej niż aktualne.

Ah! W końcu ta część o której tak dużo słyszałam! Rzeczywiście, muszę przyznać, że się nie dziwię. Nie spodziewałam się, szczerze mówiąc, że będę płakać nad Nobbym Nobbsem. A jednak! No i przeniesiony w czasie Vimes, który łączy w sobie dwie z moich ulubionych rzeczy: podróże w czasie i Sama Vimesa. Świetna książka, pełna akcji, polityki i komentarzy społecznych.

Ta powieść wydaje się być opus magnum nie tylko jeśli chodzi o cykl o Straży, ale w ogóle w Świecie Dysku. Tak jak słusznie zauważył jeden z czytelników, świetnie widać tutaj to, o czym mówił Neil Gaiman - Pratchett to nie roześmiany miły pan, tylko człowiek inteligentny i pełen gniewu. Żarty (wyjątkowo udane szczególnie na początku książki) pozwalają trochę rozładować gromadzące się napięcie, ale nie zawsze nam towarzyszą. W "Straży nocnej" potrafi się zrobić naprawdę poważnie i mrocznie. Pojawia się dużo ważnych refleksji, a brawurowy Sam Vimes przechodzi samego siebie (dosłownie?). Przyjdzie mu wziąć prawo w swoje ręce i zachowywać się niczym Brudny Harry.

Każda kolejna opowieść o Straży jest lepsza od poprzedniej, na swój sposób wyjątkowa. Trochę brakowało mi obecności pozostałych funkcjonariuszy, ale część z nich tak jakby tam była, choćby młody Nobbs ("prawdopodobnie najlepszy żyjący dowód, że istniało płynne przejście ewolucyjne między zwierzętami i ludźmi"). Miałam wątpliwości, czy uda się autorowi jakoś sensownie pociągnąć wątek podróży w czasie, ale niepotrzebnie. Udało się idealnie.

Jedna z najlepszych (na pewno pierwsza trójka) historii o podróżach w czasie, z jaką miałem styczność, opierająca się na zdecydowanie oryginalniejszym pomyśle niż 99% z nich! Sam Vimes umacnia się na pozycji mojej ulubionej postaci ze Świata Dysku.

Tym razem Sam Vimes trafia do Ankh-Morpork swojej przeszłości. Poznaje nie tylko młodszego siebie, ale także Colona, Nobby’ego czy żywego jeszcze Rega Shoe. Czasy, do których trafia, są bardzo złe – w mieście działa tajna policja, Niewymowni, a paranoja obecnie panującego Patrycjusza zbiera okrutne żniwo wśród niewinnych mieszkańców Ankh-Morpork. Vimes stara się nie zmieniać przeszłości, ale nie jest to takie proste. Ma do wyboru – utracić wszystko, co osiągnął i co kocha, albo zatracić samego siebie.

To jest ten tom, w którym Pratchett ostatecznie rezygnuje w pewnych momentach z humoru. Wymagają tego sytuacje, która są bardzo drastyczne i niemożliwe jest utrzymanie przy ich opisach lekkiego tonu. To jest też ten tom, w którym wyraźnie przebija, wspomniany przez Neila Gaimana „Kiksach klawiatury”, wściekłość Pratchetta na ludzkość. Ten tom ostatecznie również przypieczętował moje uwielbienie dla tego autora, a dla cyklu o Straży szczególnie. Sam Vimes jest bohaterem najbardziej zbliżonym do zwykłego człowieka – ma wady i przywary, ale równocześnie jego serce jest na właściwym miejscu, a wizytówką jest zdroworozsądkowa prawość. Przeskoczył w moich oczach w tym momencie Śmierć, który lubi ludzi, ale ich do końca nie rozumie. Vimes zdaje sobie sprawę, do czego są zdolni, i ogromnie go to gniewa, czego wyrazem są jego działania i przemyślenia na kartach tej powieści.

Czy polecam? Oczywiście, ale to 29. tom całego cyklu o Świecie Dysku, a 7. podcyklu o Straży, więc warto czytać je po kolei, aby w pełni zagłębić się w świat przedstawiony i zrozumieć metamorfozę głównego bohatera, jaka się dokonuje w kolejnych tomach.

Chyba jedna z najpoważniejszych i najbardziej egzystencjalnych części serii o straży. Mimo to nie brakło momentów do solidnego uśmiechu, ale zdexydowanie mniej ich było niż w innych częściach- ta książka mi uświadomiła, jak cenną część w świecie dysku zajmuje Samuel Vimes i jego świta.

Kolejny udany powrót do Świata Dysku. Tym razem głównym bohaterem jest Sam Vimes, a nawet podwójnym bohaterem!

Tematyka typowo wojenna, mamy miejskie zawieruchy, wątki buntu i rebeliantów, jednak tak w sumie to nie do końca wiadomo kto jest dobry, a kto zły, a właściwie to jaka rewolucja? Ludzie robią tylko remonty w mieszkaniach, stąd te sterty krzeseł. Nie brakuje jednak wątku romantycznego, gdzie pragmatyczność Sama jest sama w sobie romantyczna.

Absolutnie genialny humor Terry'ego Pratchetta nie zawodzi mnie po raz dziewiętnasty (tak, czytam według nowej kolejności).

[...]
Odejmij własne straty od strat przeciwnika, a jeśli otrzymasz liczbę dodatnią, było to wspaniałe zwycięstwo.

Sir Pratchett był naprawdę świetnym obserwatorem. Książka zdecydowanie dla "bywalców" Świata Dysku, a zwłaszcza dla wielbicieli Sama Vimesa. Nic tylko czytać i chłonąć.
ZDECYDOWANIE POLECAM!!!

2018
seria przeczytana ponownie 2022

[...]

ZDECYDOWANIE POLECAM!!!

2018
seria przeczytana ponownie 2022

W trakcie pościgu za groźnym przestępcą Vimes trafia na anomalię czasową. Spleciony w morderczym uścisku ze wspomnianym nożownikiem, spada w dół wraz z roztrzaskaną kopułą biblioteki NU, kiedy akurat dochodzi do anomalii. Komendant i Carcer trafiają do Ankh-Morpork młodości Vimesa, akurat kiedy szykuje się rewolucja przeciw jednemu z poprzednich Patrucjuszy.

Czy Vimesowi uda się wrócić do jego linii czasowej? Czy strasznie namiesza w aktualnej linii, znając wydarzenia?

Mniej komedii, więcej tragedii. Pratchett obnaża w tej książce głupotę władzy, głupotę rządzących i ogólnie głupie rozkazy. Promuje samodzielne myślenie i wybicie się ponad schemat. Świetna książka z serii o Straży :)

Czy Vimesowi...

• Terry Pratchett