Salon d’Amour

Okładka książki Salon d’Amour Anna Jansson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Salon d’Amour
Anna Jansson Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
Gorzka Czekolada
Ödesgudinnan på Salong d'Amour
Media Rodzina
2015-11-04
2015-11-04
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
literatura szwedzka Elżbieta Sadowska

Gorąca herbata i słodkie ciasteczka

Anna Jansson „Salon d`Amour”

Seria „Gorzka Czekolada” to bez wątpienia jedna z tych, które są w stanie zaoferować szeroki wachlarz literacki dla potencjalnego czytelnika. Różnorodność tematyczna powinna zaspokoić nawet najwybredniejszych. W przypadku książki „Salon d`Amour” Anny Jansson nie było tylu fajerwerków, co przy innych książkach z tej serii, ale myślę że taki lżejszy przerywnik był odpowiedni w czasie, w którym go czytałam.

Ta niepozorna i lekka książka zaniosła mnie do Szwecji i nadmorskiego miasteczka Visby, gdzie mogłam obserwować historię fryzjerki Angeliki i jej przyjaciół na dalekiej Gottlandii. Urok kameralnego salonu fryzjerskiego Angeliki Lagermark wydaje się być idealną przystanią dla samotnych i poszukujących miłości. Tak bowiem się dzieje, bo właścicielka salonu wraz z swoim pomocnikiem robią wszystko, by złączyć samotnych ludzi, w pary. Urok salonu d`Amour to również sielska atmosfera, kojąca i dająca cień nadziei dla każdego. Oprócz tego widzimy perypetie głównej bohaterki i monotonnego, spokojnego życia w historii Anny Jansson, które jednak jest pretekstem, by pokazać relacje międzyludzkie. Wątki obyczajowe splatają się z romansem i nawet kryminalnym – ale po prawdzie, ten ostatni, był „wepchnięty” na siłę i gdyby go nie było, historia na niczym by nie straciła.

W tej banalnej, cukierkowatej historii jest wszystko czego potrzebowałam, by się odprężyć. Bo ani tu nic odkrywczego nie było, a same historie i postacie – lekko przelukrowane, kipiące nadmiarem dobra i ciepła. Feel-good books w pełnej krasie, czytadełko idealne na ciężkie dni, albo po prostu jako przerywnik od czegoś cięższego. Nie będę ani zachęcać, ani odradzać.

Od mnie 6/10

Anna Jansson „Salon d`Amour”

No cóż... postanowienie noworoczne: trzymać się z daleka od czytadeł z tytułami "salon/kawiarenka/kwiaciarnia/tawerna/cukiernia"plus ckliwa nazwa. Powinnam już wiedzieć, że nic dobrego z tego nie wychodzi...

Efekt mógłby być przyzwoity, gdyby autorka się zdecydowała co ma być motywem przewodnim książki - czy projekt swatania klientów, czy własny romans, czy wątek kryminalny (swoją drogą - kompletnie kuriozalnie opisany). A tak - wyszło z tego coś kompletnie niestrawnego.

Porzucone. Nie dałam rady. Recenzja na okładce bardzo zachęcająca - lubię ten klimat. Ale dla mnie za sztywne, za mało finezyjne, chwilami drętwe i zbyt przewidywalne.

Są takie książki, których klimat, bohaterowie i akcja sprawiają, że chciałoby się przenieść w ich świat nie tylko duszą, ale i ciałem. Wstąpić na herbatkę, pogadać, a może nawet pomieszkać trochę w sąsiedztwie…
Wiem, że w odniesieniu do literackiej fikcji to naiwne, ale jakże rozkoszne i poprawiające humor!
Tak właśnie rzecz ma się w odniesieniu do świata przedstawionego w „Salonie D’Amour” Anny Jansson. Mimo iż akcja rozgrywa się na północy Europy, w małym szwedzkim miasteczku, wciąż odnosi się wrażenie, że jesteśmy w śródziemnomorskich klimatach – tyle tu ciepła, pogody ducha, kulinarnych pyszności i sercowych uniesień.

Główna bohaterka, Angelika, to właścicielka fryzjerskiego salonu, w którym nie tylko czesze się, strzyże i farbuje, ale również kojarzy pary, rozwiązuje życiowe problemy klientów, podnosi na duchu i dodaje wiary w siebie. Czasem też się plotkuje i uciera nosa wścibskim, niesympatycznym mieszkankom.
Angelika wydaje się stworzona do swojej pracy i do angażowania się w sercowe sprawy klientów. Poza tym pomaga bezinteresownie niesfornemu i nieco nieprzystosowanemu społecznie podwładnemu, Rickiemu. Razem tworzą niepowtarzalny duet, który potrafi namieszać w życiu niejednej osoby.
Niestety, życie samej Angeliki nie jest usłane różami, czego kobieta do pewnego momentu zdaje się nie zauważać…

Więcej zdradzić nie mogę, by nie popsuć potencjalnym czytelnikom przyjemności czytania. A ta towarzyszy nam od pierwszych stron.
„Salon D’Amour” na pewno nie jest lekturą dla miłośników szybkiej i brawurowej akcji oraz mrożących krew w żyłach wydarzeń. Tu czas płynie niespiesznie, raz prędzej, raz wolniej, ale nie ma miejsca na nudę, gdyż w życiu bohaterów dzieje się tyle, że z zainteresowaniem śledzi się ich perypetie, nie tylko te miłosne. W pewnym momencie akcję ożywia sensacyjny wątek, który wprowadza nieco zamieszania i zmienia losy niektórych postaci.

Zaletą całości na pewno jest lekki styl i poczucie humoru, które systematycznie wkrada się do wypowiedzi Angeliki i aranżowanych przez nią sytuacji. Dzięki temu powieść czyta się z dużą przyjemnością, świetnie przy niej odpoczywając i przenosząc się myślami do świata, do którego chciałby się też zawitać osobiście.

Tak właśnie rzecz ma się w odniesieniu do świata przedstawionego...

Wizyty u fryzjera zwykle wyglądają tak samo – siedzisz na fotelu z mokrymi włosami, wokół ciebie krąży fryzjer/fryzjerka i próbuje zagadywać na wszelkie możliwe tematy, a ty patrzysz na siebie w lustrze i zastanawiasz się jakim cudem wyglądasz tak źle i ile czasu to trwa (chciałabym wiedzieć, dlaczego te lustra tak działają, naprawdę). Zazwyczaj też wychodzisz z za bardzo obciętymi włosami („miały być dwa centymetry, nie dwadzieścia!”) i w gorszym nastroju.

Salon prowadzony przez Angelikę Lagemark, kobietę w średnim wieku po przejściach, całkowicie różni się od tych znanym nam z polskich realiów. Tu możesz się wygadać, wypić herbatę z czarnego bzu i spróbować ciasteczek. To nie jest zwyczajny salon, bo Angelika ma także inny cel i sposób na jego prowadzenie – na podstawie ludzkich zwierzeń, rozpoznaje jakim są typem i stara się dobierać ich w pary, podczas gdy ona i jej pomocnik Ricky, zmieniają ich wygląd zewnętrzny.

Najciekawszym punktem tej książki jest właśnie ten duet – twardo stąpającej po ziemi czterdziestoletniej kobiety, która emanuje spokojem i rozsądkiem oraz chłopaka po dwudziestce, który jest nieodpowiedzialnym bałaganiarzem poszukującym w życiu zabawy. Ich dialogi dodawały książce dowcipu i lekkości, połączenie ich charakterów dało autorce duże pole do ich konfrontacji.
Oprócz wątku kojarzenia ze sobą par, w tej powieści obyczajowej spotkamy elementy romansu i kryminału. Akcja biegnie dość powoli, ale rozkręca się i naprawdę wciąga. Książkę da się pochłonąć już w czasie jednego popołudnia, ale testowanie zawartych w niej przepisów na pewno zajmie o wiele więcej czasu :)

Jest to typowa książka z gatunku feel-good books. Jest zabawna, przyjemna w odbiorze, emanuje ciepłem i empatią, przywracając wiarę w ludzi. Przeniesie nas prosto w klimaty małego szwedzkiego miasteczka, napełni optymizmem na jesień. Warto po nią sięgnąć, w sam raz na coraz krótsze dni.

Bardzo lekko i przyjemnie czyta się powieść tej Szweckiej pisarki. Fabuła umiejscowiona jest na jeden z wysp właśnie Szwecji,a główną bohaterką jest Angelika - fryzjerka, która tak sprytnie umawia swoich klientów, aby jeszcze dodatkowo łączyć ich w pary. Oprócz tego autorka zaserwowala nam wątek sensacyjny, który łączy kilkoro bohaterów. Polecam, bardzo przyjemna powieść

Miałam obawy po przeczytaniu opisu fabuły z tyłu książki, zanosiło się na typowe romansidło. Jednak zaryzykowałam ze względu na autorkę oraz serię wydawniczą. Po raz kolejny ani Skandynawowie, ani "Gorzka Czekolada" mnie nie zawiedli. Książka jest lekka, zabawna i przyjemna w odbiorze, w sam raz na ciepłe dni :)

Bardzo lubię kryminały tej autorki , więc sięgnełam po tę książkę wiedząc , że nie jest kryminałem . Szału nie było ale może się podobać.

Lekka, zabawna, optymistyczna opowieść idealna na wakacje.

Lekka, zabawna, optymistyczna opowieść idealna na wakacje.

Zaskakująco przyjemna książka stanowiąca połączenie romansu z kryminałem, której akcja dzieje się w gotlandzkim Visby, miejscu urodzenia autorki. Na końcu znajdziemy także nietypowe przepisy kulinarne.

• 2016
  • Ebooki
  • Rok 2016

Dodaj cytat z książki Salon d’Amour