Droga do domu

Data 1. wydania:
2016-06-07
Michał Ronikier
Wydawnictwo Literackie
Michał Ronikier Afryka debiut literacki Ghana kolonializm literatura amerykańska niewolnictwo odmiana losu poszukiwanie sensu życia przemoc relacje rodzinne saga siostra USA uczucie zazdrość

Książka rewelacyjna, niezwykle ważna dla lepszego zrozumienia kwestii niewolnictwa, kolonizacji, tożsamości. Narracja niesłychanie wciągająca, postacie wykreowane w interesujący sposób - jednak do pewnego czasu. Im bliżej współczesnych czasów, tym postać mniej kompatybilna z realiami danego okresu.

Mądra, wartościowa, przepiękna i wciągająca powieść, rozgrywająca się w Ghanie i USA. Niewolnictwo, handel żywym towarem, niedola czarnoskórych bohaterów i jak potoczyły się losy ich potomków. Super!

Nawet, gdyby pominąć historię i wagę poruszonych tematów, Droga do domu pozostaje przepiękną i znakomicie napisaną książką, po brzegi wypełnioną fascynującymi postaciami i ich przejmująco ludzkimi dramatami. Niektórym postaciom poświęcone zostały rozdziały zajmujące nie więcej niż trzydzieści stron – a mimo to każda z nich na chwilę „kradnie show”, stając się sercem i duszą...

Trudne, ciężkie losy czarnych mieszkańców Afryki i Ameryki - ciekawa opowieść

„Chcesz wiedzieć, kto jest słaby? Ten, kto traktuje drugiego człowieka w taki sposób, jakby był jego właścicielem. A silny wie, że każdy należy do siebie.”
Na samym początku poznajemy dwie siostry przyrodnie, które nigdy się nie spotkały i nie wiedzą o swoim istnieniu. Pierwsza z nich Effia poślubia angielskiego kolonizatora i żyje u boku męża. Druga, Esi zostaje...

To egzotyczne historie całej sagi potomków niewolników wywodzących się z Gambii od XVIIIw. do współczesności. Ciekawie opowiedziane, każdy rozdział opowiada o innej osobie, która jest bardziej lub mniej związany jest z poprzednim rozdziałem. Dwie linie potomków sióstr, które nigdy się nie spotkały, które łączył dar od matki. Fajnie się czyta.

Powieść ta dużo mnie nauczyła, więc oceniam ją pomimo wszystko dość wysoko. Niestety, niemal same wychwalające te książkę pod niebiosa opinie sprawiły, że była dla mnie sporym zawodem. Nie mogłam się w tej powieści zatracić i naprawdę w nią wczuć, w pewnym momencie bohaterowie zaczęli zlewać się w jedno i stali się trudni do odróżnienia.

Wielkim minusem jest duża ilość...

Książkami po prostu piękna, napisana jakby malowana słowami, w taki sposób, że czytając miałam wrażenie, że jestem tam razem z bohaterami. Zabrała, albo nawet porwała mnie do swojego świata.
Często miałam wrażenie, że pomimo ogólnej spójności i kontynuacji poszczególnych rozdziałów, że czytam odrębne historie luźno ze sobą powiązane.
Z jednej strony jest to spójna...

W porównaniu do "Kolei podziemnej" jest łagodniejsza, mniej regularna. 2-3 ciekawe rozdziały, reszta przegadana, przelewająca się przez ręce (oczy?). Zmierza odkądś dokądś, ale trudno powiedzieć odkąd-dokąd. Coś wyjaśnia, o czymś informuje, ale nie mogłem porzucić wrażenia, że czytam opowiastkę z morałem (jakim?) a nie fabularyzowaną kronikę życia całych generacji...

Książka napisana teoretycznie poprawnie, ale przez cały czas odnosiłam wrażenie, jakby "ślizgała się" po temacie i tak naprawdę żadna kwestia nie został porządnie i skrupulatnie poruszona. Nawet sam problem niewolnictwa został według mnie potraktowany po "macoszemu". Książkę czytało mi się bardzo długo i opornie, nie pamiętam z niej zbyt dużo, żadna postać nie zapadła mi w...

Dyskusje

1 827