rozwiń zwiń

Gorąca herbata i słodkie ciasteczka

Brylant Brylant
30.11.2015
Okładka książki Salon d’Amour Anna Jansson Logo Patronat

Czy macie ochotę na gorącą herbatę z mięty i czarnego bzu? Czy chcecie spróbować pachnących, słodkich szafranowych ciasteczek? Wyobraźcie sobie małe, spokojne i zaciszne wnętrze w kamienicy, w urokliwej nadmorskiej miejscowości, pamiętającej poprzednie stulecia. Wyobraźcie sobie stylowe ściany z malowanymi wzorami czerwonych róż na tapetach i obrazy przedstawiające żołnierzy, bohaterów powracających z wojny i ich szczęśliwe, zapłakane i stęsknione kobiety w objęciach. Usiądźcie w ciepłym stylowym fotelu salonu fryzjerskiego. Nie jest to zwyczajny salon, to Salon D’Amour.

Angelika Lagermark to nadzwyczaj życzliwa i empatyczna w stosunku do ludzi postać. W swoim salonie fryzjerskim, którego jest właścicielką od siedmiu lat stworzyła coś na wzór dyskretnego biura matrymonialnego. W prowadzeniu salonu pomaga jej młody mężczyzna o imieniu Ricky. Oficjalnie Angelika zajmuje się tylko upiększaniem kobiet i mężczyzn. Ich fryzurami i makijażami. W gruncie rzeczy za swoją misję życiową i powołanie, uważa jak to nazywa splatanie ludzkich losów. Łączy ludzi w pary, potrafi słuchać i rozwiązywać ich problemy. Pomaga im w poszukiwaniu miłości oraz rozwiązywaniu problemów. Według niej wszystkie odpowiedzi nosimy w sobie. Trzeba je tylko odkryć. Jej nożyczki są jak magiczna różdżka. W jej klimatycznym salonie klienci mogą liczyć na dyskrecję i na to, że żadne sekrety nie wyjdą na światło dzienne. Potrafi stworzyć nastrój. Jest fantastycznym obserwatorem. Od momentu wejścia klienta do salonu, potrafi rozłożyć jego osobowość na czynniki pierwsze i bezbłędnie odczytać w nim jakie ma problemy, czego szuka, czego mu brakuje i czego potrzebuje. Z drugiej strony jednak, nie jest to szufladkowanie ludzi i krytyczna ocena. W każdym człowieku odnajduje jakąś wartość. Na swoim fortepianie w wartym miliony koron domu odziedziczonym po rodzicach, przechowuje album ze zdjęciami szczęśliwych par połączonych z jej udziałem.

Miasteczko Visby poza sezonem turystycznym to wąska społeczność, w której Angelika zna prawie każdego mieszkańca. Angelika to postać spełniona i szczęśliwa, potrafiąca się cieszyć życiem, pogodzona z losem, samotna kobieta po czterdziestce. Jednak w głębi duszy ukrywa żal i poczucie winy za wypadek sprzed siedmiu lat i stratę swojego ukochanego męża Joahima. Angelika czuje jednak, że czas zakończyć pewien etap i rozprawić się z przeszłością. W swojej ukochanej kawiarni spotyka mężczyznę idealnego i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Nie wiadomo jednak, czy ciemnooki mężczyzna to facet idealny, czy oszust, który właśnie próbuje odebrać jej majątek i dom…

Książka chwilami jest wolno snującą się ciepłą powieścią obyczajową, chwilami romansem, przez moment staje się ciekawym kryminałem. Na uwagę zasługują dowcipne i bystre dialogi Angeliki i jej pracownika. Połączenie dwóch różnych postaci może się podobać. Dwa odmienne spojrzenia na świat i otaczającą ich rzeczywistość. Ricky to szalony dwudziestokilkulatek pragnący czerpać z życia jak najwięcej, szukający wrażeń, nowych kobiet, rozrywek i zabawy. To trochę niedojrzały i leniwy młody mężczyzna, który dopiero co wyszedł spod troskliwych, nadopiekuńczych skrzydeł swojej matki i twardo stojąca na ziemi kobieta z klasą Angelika. Szaleństwo kontra rozsądek. Beztroska kontra mądrość i rozwaga. Ciekawe połączenie.

Wszystkie osoby i wydarzenia pojawiające się w książce przedstawione są w sposób bardzo ciepły i życzliwy. Opowieść mocno pozytywna. Jeśli brakuje wam miłości i zwyczajnej ludzkiej empatii dookoła was, w długi, zimny grudniowy wieczór, ta książka będzie dla was ukojeniem.

Magdalena Wentrys