Diabeł i tabliczka czekolady

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Dziewica dała się uwieść Chrystusowi. Sprawiedliwi się zawstydzili, a dawcy organów ukryli. Polska bez fikcji.

Dobre reportaże. Nie ma banałów, jest opis szczęścia w kilku formatach. Warto się z nimi zapoznać. Bo, że szczęście dla każdego oznacza coś innego to banał. Ale poznanie świata czyichś radości to już coś znacznie więcej.

Zawsze chętnie sięgam po książki Reszki. Tym razem mogłam się przekonać, że Polska to kilka różnych krajów. Nie znam takiej Polski, jaką opisuje autor. A taka też istnieje. Kiedy wydaje nam się, że wszyscy mają w domu łazienkę - sięgnijcie po ten zestaw reportaży. Możecie się bardzo zdziwić.

Seria reportaży autora pokazała mi jak bardzo mogę nie rozumieć ludzi, ich toku myślenia i postępowania. Mimo, że mamy tą samą narodowość, ale jak różną mentalność na wschodzi i zachodzie.

Hej!
Zastanawiałem się długo o czym jest ta książka i jak ją ocenić. W pierwszej kolejności jest chyba o ułomności ludzkiej, w drugiej zaś o świecie mniej oczywistym. Polecam w szczególności ludziom którzy nie są w stanie zrozumieć jak niehomogenicznym krajem jest Polska. Trochę obawiałem się czy to będzie dobra książka, w trakcie nie raz miałem dziwne emocje, ale finalnie uważam że jest to książka którą mogę zdecydowanie polecić. Mimo wszystko jest szalenie smutna i to w wielu wymiarach.

Hej!

Chaotycznie ale poukładane w zgrabną całość. Na Lubelszczyźnie diabeł ma się dobrze.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:
Już ktoś napisał, że temat na reportaż można znaleźć wszędzie, i Reszka tego dowodzi. Co prawda książka ma już kilka lat i nie wszystkie dane są aktualne, dlatego ciekawie byłoby w ponownych wydaniach zobaczyć informacje, jak ta rzeczywistość się zmieniła. Niezwykłe jest to, że autor potrafi pokazać problemy, które dla niektórych - a w szczególności tych, którzy siedzą w dużych biurach w rozwiniętych miastach - zupełnie nie istnieją. Jak można mieć problem z posiadaniem toalety i prysznica w domu? - ten reportaż chyba najbardziej mnie zaskoczył. Jednak faktem jest, i też już na to zwrócono uwagę, że nie ma żadnej nici ani myśli przewodniej, która łączyłaby te wszystkie artykuły. A szkoda.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Polska rzeczywistość jak zwykle zadziwia, zasmuca a niekiedy przeraża. Polecam.

Polska rzeczywistość jak zwykle zadziwia, zasmuca a niekiedy przeraża. Polecam.

Jak dla mnie Reszka jest mistrzem reportaży o polskiej rzeczywistości. Lubelszczyzna.... Jedni powiedzą głęboka religijność, drudzy zacofanie i ciemnota.... Osąd pozostawiam Wam.

Autor udowadnia, że dobry i ważny temat można znaleźć dosłownie wszędzie. Trzeba się tylko dobrze rozejrzeć. Reszka w swoim stylu chowa się w cień, na pierwszy plan wyciągając bohaterów, których nie upiększa i nie umoralnia. Mimo upływu czasu warto zapoznać się z tymi tekstami.

Książka robi wrażenie. Zadziwia i wzbudza niedowierzanie - aż tacy jesteśmy prymitywni? Europejczycy w XXIw.?

Dodaj cytat z książki Diabeł i tabliczka czekolady