Beksińscy. Portret podwójny

biografia, autobiografia, pamiętnik
2016-10-30
artysta Beksiński życie
Inne

Doskonałe na wielu poziomach - moim zdaniem bardzo trudno jest prowadzić równoległy portret kilku osób. Mimo że pozornie podobnych, to jednak bardzo róznych od siebie. To wymaga dużej literackiej sprawności i tutaj się udało. Poza tym książka inspiruje do dalszego poznawania.

Mam z tą książką ten sam problem, co z filmem, który uznałem za bardzo dobry i który jednocześnie mi się nie podobał. Nie można zaprzeczyć, że książka pani Grzebałkowskiej to świetna, drobiazgowo biografia a jednocześnie nie nudna i nie pisana na kolanach. Czyta się ją bardzo dobrze, mnóstwo tu wypowiedzi różnych osób, fragmentów dzienników i listów, zapisów nagrań,...

Podobają mi się obrazy Beksińskiego i to te z wszystkich jego okresów. Nawiasem mówiąc w Sanoku na zamku mają dużo jego prac.
Tematyka książki ciekawa ale i autorka umie to opisać. Z chęcią sięgnę po kolejną jej pozycję.
Beksiński postacią był nietuzinkową. Ojcem zdaje się takim sobie(bo książka jak sugeruje tytuł jest również o jego synu Tomaszu). Ale malarzem wybitnym....

Zacznijmy od tego, że od dawna twierdziłam, że nie lubię twórczości Beksińskiego. Żadnego Beksińskiego. Zwyczajnie nie trafia w moje gusta.

Jednak "Portret podwójny" zachwycił tylu moich znajomych, że i mnie zaciekawił.

Jest to majstersztyk! Opowieść o rodzinie Beksińskich, jest genialnie skomponowana. Czyta się ją bardziej jako opowieść niż biografię. Napisana...

Na półkach: , , , , , , ,

Portet niezwykłej rodziny - bez upiększeń (jak to się zdarza w - skądinąd bardzo dobrej - książce redaktora Weissa o Tomku), ale i bez osądzania. Inteligencja czytelnika oraz pamięć o bohaterach tej opowieści w żaden sposób nie ucierpią.

Znakomita książka. Nie mogłam się oderwać.

Rewelacja, jak większość tej autorki. Osobiście bardziej kojarzyłem Tomasza B. bo to moje czasy i jego wpływ na słuchaną muzykę, ale kwerenda, ilość informacji, jakość podania - o całej rodzinie to dla M.G. wielki szacunek. Koniecznie.

Miałam okazję porozmawiać z kobietą, koleżanką ze szkolnych lat Tomasza Beksińskiego, która również bywała w domu Beksińskich. Potwierdziła, książka jest wybitnie wierna faktom.

Bardzo smutna ale jednocześnie ciekawa historia. Temat rodziny i samobójstwa zupełnie zmienił moje dotychczasowe myślenie. Lekko się czyta, a fakt, ze historia jest rzeczywista dodaje smaczku.

Wspaniała i smutna

Dyskusje