Na srebrnym globie

Jerzy Żuławski Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz Cykl: Trylogia Księżycowa (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Code Red Tomasz Stachewicz
Trylogia Księżycowa (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
2014-04-01

Niespodziewanie ciekawe science-fiction. Jak na dobre science-fiction przystało, najważniejsza jest nie technologia (choć ta strona też jest całkiem ciekawa), ale człowiek, jego przygnębiająca nikczemność, ale i wyżyny, na które potrafi się wznieść.

Majstersztyk, zawsze miło się dowiedzieć, że Polacy już tak dawno byli utalentowanymi fantastami, ciekawe jak akcja potoczy się w o 10 lat młodszej kontynuacji! Pozatym ta książka ma potencjał na lekture szkolną , tęsknota bohatera za ziemią to tęsknota polaków za niepodległością , i dalej analogie sie sypią jak z rękawa !

Recenzja do napisania

Zawsze porównywałem "Na srebrnym globie" do "Podróży wokół księżyca" - i muszę przyznać, że Rodak wygrywa bezapelacyjnie z Mistrzem. Polecam!

Na półkach: , , , ,

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej niesamowitej książki! Zawsze myślałam, że ojcem science fiction w Polsce był Stanisław Lem i to on położył podwaliny dla tego gatunku w naszym kraju. Duży błąd! Ojcem polskiej sci/fi jest niewątpliwie Jerzy Żuławski i jego dzieło "Na srebrnym globie", które stworzył już w 1902 roku!
Autor obok niewątpliwie nowatorskiego pomysłu lotu na...

Jakie to jest ciekawe!
Wizja poszukiwania na księżycu życia czy warunków do tego by móc się tam osiedlić. Kilkoro śmiałków (tych, którym udało się przeżyć) zakłada kolonię na księżycu wiedząc, że już nie powrócą nigdy na Ziemię.
Z jednej strony jest to powieść o życiu z dala od domu, w samotności, będąc skazanym do końca życia na towarzystwo, które na dłuższą metę jest...

Po przeczytaniu kilkudziesięciu książek Sci-fi trudno mnie zaskoczyć, ale autorowi się udało:) Bardzo ciekawie opowiedziana inna historia nietypowych i niespodziewanych mieszkańców księżyca, innego niż znamy.

Wciągające i odpychające jednocześnie. Egzotyczny z naszej perspektywy opis wyobrażenia wyprawy na księżyc nie statkiem kosmicznym, a pojazdem wystrzelonym z Ziemi. Podróżnicy wiedzą, że jest to podróż w jedną stronę, a gdy srebrny glob okazuje się nieprzyjazny, a wręcz śmiertelny, staje się ta podróż walką o życie. Jednak opis tej walki to bardziej opis męki, która jest...

Książka o samotności i naturze człowieka, pod przykrywką powieści fantastyczno-naukowej. Jestem pod dużym wrażeniem.

Bardzo dobra książka, trochę jak wczesna wersja "Ramy" A. c. Clarkea. Z uwagi na to,że jest to retro fantastyka, trzeba trochę patrzeć przez palce. Lepiej przyjmuje się tę historię jeśli przyjmiemy, że nie jest to księżyc naszej planety tylko jakiś inny. Dziś wiemy już więcej o ciałach niebieskich, mamy lepszą łaczność i znamy silnik rakietowy, a nie armaty. Mimo wszystko...

• Fantastyka
  • 2014