Psia trawka

- Tytuł oryginału:
- Le Chiendent
- Data wydania:
- 2014-04-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-04-23
- Data 1. wydania:
- 1933-11-10
- Liczba stron:
- 343
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328008427
- Tłumacz:
- Hanna Igalson-Tygielska
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Tagi:
- literatura francuska OuLiPo
- Tytuł oryginału:
- Le Chiendent
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2014-04-23
- Liczba stron:
- 343
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328008427
- Tłumacz:
- Hanna Igalson-Tygielska
- Seria:
- Nowy Kanon
- Tagi:
- literatura francuska OuLiPo
- Inne
Prawdziwa gratka! Nieprzetłumaczona dotąd na język polski debiutancka powieść wybitnego francuskiego pisarza współzałożyciela grupy OULIPO Raymonda Queneau wiosną w Nowym Kanonie!
Zwariowana powieść z plejadą postaci rodem z kabaretu: obserwator podglądający rodzinę, saksofonista próbujący uwieść panią domu, zazdrosny syn ślący listy z pogróżkami, brat dozorcy wynajmujący pokój saksofoniście, siostra brata dozorcy - ciekawska intrygantka – a w tle: romanse, tajemnice, ukryty skarb, ucieczka z domu i… wojna etruska! Najważniejszym bohaterem książki, jak zwykle u Queneau, jest język i forma. Koktajl humoru, absurdu i świetnej zabawy!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Łuskanie postaci
Wariacka powieść podmiejska osnuta na kanwie zabawy w głuchy telefon – tak w skrócie można opisać „Psią trawkę” Queneau. Kto mieszkał kiedyś w malutkich miasteczkach albo bywa na wsi, kojarzy być może duszną atmosferę, w której ludzie podsłuchują to, co nie przeznaczone dla nich, słyszą z tego tylko połowę, rozumieją jeszcze mniej i dopowiadają sobie całą resztę. Na farsę – materiał idealny. Tyle tylko, że z początku nic jej nie zapowiada. Czytałam blurb z tylnej części obwoluty, obiecujący mi jakiś skarb, polowanie. Tymczasem mija kilkadziesiąt stron i widzę coś zupełnie innego. O co chodzi?
Piotr Wielki, miłośnik obserwowania przemykających przez miasto płaskich ludzkich sylwetek, po kilku latach rutynowego przesiadywania w kawiarni całkiem niespodziewanie skupia się na jednej, a im więcej uwagi jej poświęca, tym bardziej ta wyodrębnia się, tym bardziej się uniezależnia i tym mniej wiadomo o niej z góry. Zaintrygowany, podąża za nią aż na przedmieścia, jak autor, który znienacka postanowił wkraść się pomiędzy swoich bohaterów, albo kolejna postać, albo diabli wiedzą, kto jeszcze. A tam, wśród zbyt ciekawskich oczu i zbyt chłonnych uszu, okładkowe zapowiedzi zaczynają się spełniać.
Przetłumaczona po raz pierwszy na język polski powieść może się wydawać surrealistyczna i przypadkowa, jednak tylko wtedy, kiedy czytelnik nie wie nic o OuLiPo, o pisarskim credo Autora, słowem – kiedy nie ma pojęcia, co tak naprawdę czyta. Nie dajcie się zwieść. Queneau był jak Flaubert: programował dzieła z bezlitosną skrupulatnością; elementy zazębiają się, odbijają i rymują w nich wedle skalkulowanych wytycznych, zaś wszelki chaos jest jedynie pozorem. Zresztą, o „Psiej trawce” można pisać tak, jak pisze się czasem o arcydziele Flauberta. Niezbyt uważni czytelnicy „Pani Bovary” zarzucają autorowi miałkość bohaterów, którym trudno współczuć, z którymi nie bardzo da się utożsamić i w ogóle nie wiadomo, co z nimi począć. Rzeczywiście, bez zdolności do zauważenia korespondujących ze sobą znaczących detali arcydzieła formowane w oparciu o szacunek dla ścisłej dyscypliny tracą część swej urody. Czy dzieje się tak w przypadku nowego Queneau? Niekoniecznie. Ponieważ Pan Raymond był świetnym pisarzem, teoretyczny szkielet może spokojnie pozostać niezauważony pod solidną warstwą mięśni i dopóki nie uznacie za cel swojego życia wyławianie „reguł równie ścisłych jak reguły sonetu” przy pogłębionej lekturze, nie musicie poświęcać temu zagadnieniu ani chwili, by całkiem dobrze bawić.
Aleksandra Lubińska
Popieram [ 17 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 341
- 153
- 79
- 12
- 7
- 6
- 4
- 3
- 3
- 2
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Człowiek myśli, że jest tym, a jest tamtym, a do tego wydaje się jeszcze czymś zupełnie innym.
Dlaczego nie zadbać o swój wygląd również po śmierci? Pielęgnuj starannie swoje kości. Nie należy zapominać, że za pięćset, tysiąc lat lub w...
RozwińIm więcej rzeczy pragniesz, tym więcej masz zawracania dupy.
Opinie [22]
Zabawa językiem - przednia, a historia irytująco śmieszna.
Pokaż mimo to"Wiwat Francja i frytki!". Wiwat trójwymiarowe byty! Do tej książki należy się ogarnąć z filozofii, historii, etyki, psychologii, ponoć z matematyki a na pewno z francuskiego. Mimo, że tłumacz pewnie zrobił co mógł. Końcem książki autor tak pogalopował, że dogonił horyzont. Coś mi się robi złego na myśl, że rok książka leżała na półce, a ja mordowałam jakieś gnioty. Idę...
więcejTak sobie czasami naiwnie myślę, że gdyby te polskie pisarzyny czytały takie książki jak "Psia trawka", to pochowałyby te swoje twardochowe dzienniki i sracze, tokarczukowe wsie i mędrkowanie, dehnelowe meloniki i surduty prosto w ciemność i niebyt gdzie ich miejsce.
Pokaż mimo to"Psia trawka" wyrasta z pomysłu na powieść, która za nic ma rozpiętość znaczeniową fabuły i przesłanie autorskie. Jej cechą jest metaliterackość - forma i styl same sobie poradzą. "Byt płaski" ( w nomenklaturze Raymonda Queneau) to byt literacki, który nie jest bohaterem w pełni określonym a wyłania się z formy dzieła, in statu nascendi chce wychynąć na powierzchnię...
więcej,,Psia trawka" to kolejna przeczytana przeze mnie książka z serii ,,Nowy kanon". Jest to chyba jedyna seria, z której książki natychmiast po zauważeniu na półce biorę do ręki, by przeczytać opis.
więcejTen tytuł budzi we mnie mieszane uczucie. W przedmowie obok streszczenia barwnej biografii autora pada określenie ,,modernizm". Przy trochę pogmatwanej, ale jednak czytelnej fabule...
Raymond Queneau to jeden z założycieli grupy OuLiPo (Warsztatu Literatury Potencjalnej), będącej częścią Kolegium Patafizyki. Członkowie tej grupy upodobali sobie pisanie na podstawie ścisłych, matematycznych reguł i mocno się ich trzymali, jednak wewnętrzna dyscyplina bynajmniej nie prowadziła do powieści "sztywnej" - wręcz przeciwnie.
więcej"Psia trawka" w wierzchniej warstwie...
Krótko i bezstresowo o krótkiej i bezstresowej powieści:
Pokaż mimo tohttp://ksiazkowydziad.blogspot.com/2016/06/recenzja-6-raymond-queneau-psia-trawka.html
"Szymon Turczynowicz-Suszycki, lat dwadzieścia sześć, przebywający obecnie na wypoczynku w NH. ukończył właśnie pierwszy i ostatni tom Psiej Trawki. Gorąco gratulujemy młodemu przedstawicielowi polskiej inteligencji".
Pokaż mimo to"Im człowiek mniej posiada, tym mniej cierpi. Ty chcesz mieć pieniądze i pewnego dnia je stracisz. Nie masz pojęcia, co znaczy być bogatym. Tak, im mniej kto ma, tym bardziej jest szczęśliwy."
więcej"Im więcej rzeczy pragniesz, tym więcej masz zawracania dupy."
"Ale nie jest łatwo coś napisać, kiedy się nie ma nic do powiedzenia."
"Bywają dni, że ma głowę pełną myśli,...
Debiutancka powieść Raymonda Queneau z 1933 roku to cudowna burleska, w której odbija się oryginalny i zachwycający umysł autora: spontaniczność surrealistycznej wyobraźni łączy się z chłodną precyzją matematyka; metafizyczna medytacja miesza się z rubasznym prostactwem (albo, jeśli kto woli: rubaszną prostotą); wysmakowane literacko zdania gładko przechodzą w nawiedzony,...
więcej