Tęskniąc za Kissingerem

Ga'aguai Le-Kissinger
literatura piękna
Agnieszka Maciejowska
Izrael hebrajski opowiadania

Zaskakujące są te opowiadania. Nie są równe. Niektóre były dla mnie trochę niezrozumiałe. No i nie przepadam za tak krótkimi formami. Mimo to 4/5.

Lubię Kereta i już. Nawet jeśli nie wszystkie jego opowiadania treściowo mnie przekonują, lubię język, jakim pisze i lubię sposób, w jaki mnie często zaskakuje. Lubię też, kiedy okazuje się, że w tak miniaturowej formie można zawrzeć takie wiele treści.

Gdyby Etgar Keret nie istniał trzeba by go wymyślić. Bez niego świat (nie tylko literatury) nie byłby kompletny. Czekam z utęsknieniem, kiedy Keret wyda opowiadania pisane w czasie lockdownu (a twierdzi, że napisał ich bardzo dużo). Na pewno dzięki nim uda nam się spojrzeć inaczej na nas samych z tamtego czasu. Może to być prawdziwa poduszka powietrzna w samochodzie podczas...

Na początku nie byłam przekonana, potem kilka opowiadań bardzo mi się spodobało, m.in te o rodzinie Mrówków, historia bardzo aktualna. Chętnie przeczytam coś jeszcze Kereta. Pięknie wydana <3

Puste, płytkie i fatalnie napisane, nawet nie efekciarsko. Najgorszy "mistrz krótkiej formy" wszechczasów, ale na bezrybiu...

Nie przepadam za opowiadaniami, ale to w jaki sposób robi to Keret jest wprost niesamowite. W krótkich opowieściach portretuje najgłębsze, ludzkie emocje, nasze obawy, pragnienia, tęsknoty, czy śmieszności.

Krótko ale bardzo refleksyjnie. Charaktery postaci dobrze oddają emocje. Brak wyjątkowego zaskoczenia, jednak do przeczytania. Po prostu dobra książka.

Wybitna rzecz. Krótka forma, ale tak nasycona treścią, że niejedna powieść mogła by się schować. Nie trzeba tworzyć kobył na kilkaset stron, by oddać całą paletę emocji. Keret wspominał kiedyś, że jego opowiadania to próba oddania metaforą swoich doświadczeń. Gdy czytam "Tęskniąc za Kissingerem" czuję, że to nie tylko jego doświadczenia.

Nie wiem, co o Kerecie myśleć. Trochę bardziej mi się podobał, zanim mój kumpel nie wyśmiał tej książki, i potem podczas czytania miałem głosy w głowie "tam nie ma nic głębszego, to efekciarstwo, nie ma czego rozumieć, nie szukaj dalej, tam nic nie ma" i tak dalej. Więc to mi trochę psuło lekturę. Chciałem przejrzeć jeszcze te opowiadania, żeby wyszukać fajniejsze, spojrzeć...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Keret jak Keret - jak zwykle krótkie opowiadania i jak zwykle większość zabawnych, sporo refleksyjnych, kilka smutnych i ze dwa czy trzy nudne. Jak zwykle polecam.

Dyskusje

• 2019