Łowca autografów

Okładka książki Łowca autografów
Zadie Smith Wydawnictwo: Znak literatura piękna
2003-01-01
Zbigniew Batko
Wielka Brytania literatura brytyjska
Inne

Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Księga innych ludzi Daniel Clowes, Edwidge Danticat, Dave Eggers, Jonathan Safran Foer, A. M. Homes, Nick Hornby, A.L. Kennedy, Hari Kunzru, Jonathan Lethem, T. Litt, David Mitchell, Zz Packer, Zadie Smith, Adam Thirlwell, Colm Tóibín, V. Vida, Chris Ware
Ocena 5,6
Zadie Smith pr... Daniel Clowes, Edwi...
Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Poparzone dzieci Ameryki Judy Budnitz, Dave Eggers, Jeffrey Eugenides, Jonathan Safran Foer, David Foster Wallace, Myla Goldberg, Ken Kalfus, Jonathan Lethem, Zadie Smith
Ocena 5,9
Zadie Smith pr... Judy Budnitz, Dave ...

Bardzo fajna ksiazka, troche lania wody na poczatku i na koncu ale środek rewelacyjny tzn te rozdziały o kabale i wycieczka do NY, pokazuje Międzynarodowy gest oznaczajacy uznanie (przykładam dłoń do głowy uchylając iluzoryczny kapelusz :)
Myslałem ze to bedzie jakies bełkotliwe feministyczne czytadło ale nie jest, Pani chciała napisac ksiazke o facetach ich jezykiem i to sie udało.
Jedno jest moze dziwne to przeswiadczeni ze faceci w swoim gronie dyskutują o filozofii :)

Podobał mi sie wyluzowany klimat tej ksiazki, taki nierzeczywisty troche.

Świetne postaci tzn Honey, Brian Duchamp no i główny bohater.

Dowód na maskulinizację literatury - powieść, jakie z reguły piszą faceci. Przeciągające się marudzenie nieogarniętego nieudacznika, przerywane okresami picia i ćpania, a do tego okraszone pseudofilozoficznymi rozważaniami na temat Kabały. Dotarłam do 186 strony. Może potem jest lepiej, nie wiem. Rozczarowałam się i nie miałam ochoty brnąć dalej. Zapowiadało się ciekawie , ale na tym koniec.

Uwielbiam Zadie Smith. Ale tu się rozczarowałam. A może czegoś nie zrozumiałam po prostu i się nie znam! :) Nudy okropne.

Przepraszam Zadie! Niestety zupełnie mnie nie porwałaś tym razem.

Przepraszam Zadie! Niestety zupełnie mnie nie porwałaś tym razem.

W ogóle nie wciągała mnie ta książka z początku... Jak się później wciągnęłam, to szło mi szybciej, ale dalej jakoś mnie nie przekonywała.... Trochę mnie dziwiła ta pogoń Alexa za Kitty, chociaż w sumie mogę to jak najbardziej zrozumieć ;)

To moje pierwsze i myślę, że ostatnie spotkanie z tą autorką.

To moje pierwsze i myślę, że ostatnie spotkanie z tą autorką.

Ja tej książki nie przeczytałam, ja ją zmęczyłam.....Nic nigdy tak nie zahamowało mojego czytania jak to "coś". W ogóle nie wiem po co powstają takie pozycje? Hybrydowy bohater o mentalności nastolatka i problemach z kosmosu, pokazujący swoją dorosłość poprzez palenie trawki i picie na umór. Bezsensowne dysputy religijne, bez konkluzji, bez wartości, bez argumentów. Nie wiem co autorka miała na myśli, może chciałaby być drugim Cortazarem? Nie wiem, ale na pewno jej to nie wyszło.
Głupia, tandetna infantylna opowieść, na którą szkoda czasu.

To nie jest łatwa książka. Naprawdę nie. Bywa cholernie irytująca, wiele zabiegów w moim odczuciu jest zbędnych. Ale kiedy ściągnie się z niej całą otoczkę - totalnie abstrakcyjny ciąg zdarzeń - odkrywa to co w niej najważniejsze: żałobę i zagubienie. Żałobę jako proces który nie jest łatwy w przejściu i zakończeniu. Zagubienie twenty-somethnig Londyńczyków uniwersalnego pod każdą szerokością geograficzną. Przy wszystkich "międzynarodowych gestach", kabale i całej tej dziwacznej szacie pozostanie po lekturze dojmujący smutek. Pytanie - czy jestem zagubiony. Czy jestem egoistą. Czy prę przez życie tylko udając że mam plan. To ważne żeby sobie zadać takie pytania i ta książka na to pozwala.

Bardzo lubię Zadie Smith, ale tak książka jest rozczarowująca. Czegoż w niej nie ma, jest wszystko. Tyle, że z tej mieszanki wyszła mało strawna literatura. Miało być zabawnie, ale nie jest. Historia w ogóle nie wciąga, tylko irytuje. Lubię nieco inną Zadie. Łowca Autografów, to książka, którą można sobie darować.

Czytam tu i tam, że to książka o kulturze 5-minutowych gwiazd. Pewnie tak, ale chyba bardziej o tym jak łatwo się pogubić w świecie pustych (międzynarodowych) gestów, jak silna jest w człowieku chęć oparcia o jakiś konkret, czy będzie to pasja o znamionach fiksacji (Kitty Aleksander) czy przynależność do współnoty religijnej/kulturowej (nawet jeśli jej do końca nie rozumiemy). Zadie Smith nawet jak jest w nieco słabszej formie, i tak mnie rusza. No i ta ironia u niej nadal bardzo pociąga.