Zbyt głośna samotność

Bohumil Hrabal Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala literatura piękna
Příliš hlučná samota
2002-01-01
Piotr Godlewski
Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala
literatura czeska

Bardzo dobra książka. Świetnie napisana, świetnie skonstruowana.Nie jest to lektura może lekka łatwa i przyjemna, i taka do tramwaju...Książka jest pisana ciągiem, nie ma akapitów, więc trochę trudno się czyta (albo raczej, robi przerwy w czytaniu). Więc raczej jest taka 'na raz'.

Przejmująca i bolesna, ale nie poruszyła mnie tak, jak "Czuły barbarzyńca". Bardzo za to podobał mi się często w "Zbyt głośnej..." powtarzany zwrot "byłem wbrew własnej woli wykształcony".

Uwielbiam Hrabala, tę jego nieśpieszną narrację, którą sączy się niczym wyśmienite wino. Chwilami bardzo zabawna, jednak całość przesycona jest jakąś niewysłowioną tęsknotą. Tylko Hrabal potrafi tak snuć opowieść pozornie o niczym, a jest w tej niedużej książce tyle treści, mądrości i odkrywczych spostrzeżeń, że na długo pozostawia czytelnika w niemym zdumieniu.

Dostrzegam egzystencjalną pustkę opisaną za pomocą prozaicznych wydarzeń z życia. To książka dla tych, którzy chcą głębszego sensu. Moich najczulszych strun jednak nie poruszyła.

Tak jak już wcześniej było wspomniane - tytuł mówi wszystko. Poruszające opowiadanie które przeczytałem jednym tchem. Mimo, że całość składa się jedynie z monologu głównego bohatera, to książka aż ocieka emocjami. Emocjami które wbijają czytelnika w ziemie i targają nim aż do ostatniej strony. Emocjami które każdy z nas przeżył chociaż raz, bo kto choć raz nie czuł się...

Ludzie: nie da się napisać wybitnej książki o składzie makulatury.
Hrabal: potrzymajcie mi piwo.

A zupełnie poważnie: wielki szacunek panie Hrabal. Czymś niezwykłym jest dla mnie taki poziom abstrakcji i kreatywności który romantyzuje skład makulatury. Który tworzy 'człowieka wykształconego wbrew swojej woli' czyniącego sztukę z pakowania papieru. Tworzący człowieka, który...

Tytuł zdecydowanie jest jednym z najbardziej dopasowanych do treści. Generalnie to mówi wszystko o książce. Że samotność. Że głośna. Że zbyt. I jeszcze raz samotność i co ona robi z człowiekiem. Polecam.

Arcydzieło Mistrza! Uwaga - boli!

Za sprawą Hrabala nawet skład makulatury wydaje się magicznym miejscem. Książkę musiałam sobie dawkować, żeby dłużej móc się cieszyć jej klimatem. Pokazana jest w niej smutna normalność, niebanalne podejście do zwykłych rzeczy, dni, czynności. Napewno wrócę.

"Trzydzieści pięć lat prasuję stary papier"

Do czeskiej literatury zawsze miałam nieco zachowawczy stosunek. Kusiła mnie absurdem, popularnością i recenzjami pełnymi zachwytu. Była we mnie jednak jakaś blokada, która pozwoliła sięgnąć zaledwie po klasyki. O Hrabalu oczywiście słyszałam dużo – to ojciec, to obowiązkowy element całej literackiej układanki. Weźmy „Czułego...

Dyskusje

2 228