Zbyt głośna samotność

Okładka książki Zbyt głośna samotność
Bohumil Hrabal Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala literatura piękna
literatura piękna
1993-05-27
Piotr Godlewski
literatura czeska

więcej Więcej

Jakie to było dobre. Zachwycająca lektura, momentami dogłębnie przejmująca. Znakomity monolog wewnętrzny długoletniego pracownika z pasją skłaniający do refleksji nad wartościami, które motywują nas do pracy, ale też nad zmianami, które są nieuchronne. Bardzo polecam, szczególnie długoletnim pracownikom i osobom przechodzącym na emeryturę.

Zbyt głośna samotność, to dzieło ponadczasowe, pełne głębokich przemyśleń i spojrzenia na otaczający świat. W tym przypadku nasz poczciwy bohater Haňtio, to człowiek u kresu swego życia, który rozmyśla nad swoim dotychczasowym życiem, zamknięty we własnym świecie, przywiązany do pracy w której spełnia się i daje w niej z siebie wszystko oraz czerpie inspiracje. Niczym...

Arcydzieło

Wszystkie mysli, teorie i nedokonczone bajki wrzucne w jedna opowiec-przynajmniej tak sie czasami wydaaje.

"[...] choć ja nigdy opuszczony nie jestem, ja jestem tylko sam, by móc żyć w zaludnionej myślami samotności [...]"
__________
Piękny język, dużo filozoficznych myśli i cytatów. Jednak niestety, nie zachwyciła mnie ta książka.

Urzekająca perełka, chwytająca za gardło. A jakim pięknym językiem napisana. No, ale to w końcu dzieło Mistrza. Koniecznie!

"Zbyt głośna samotność" to książka zbyt dobra, żeby można było ją sobie odpuścić! To skarbnica filozoficznych myśli, ukrytych znaczeń i przede wszystkim kopalnia uczuć oraz emocji. Moja miłość!

Główny bohater książki to przecudowny, samotny staruszek, "wykształcony wbrew własnej woli". Miłośnik piwa i literatury, który przez 35 lat zawodowo niszczy książki w prasie...

Urok Hrabala. Kto jak nie on potrafi urzec opowieścią, refleksją, niecodziennymi wnioskami i uwagami. Momentami wręcz obsceniczny, momentami zadumany. Mija pewna epoka wielkich pisarzy, filozofów, poetów, malarzy. Miałam wręcz wrażenie, że przyjechał walec i wyrównał. Jakoś tak smutno się zrobiło. Gorąco polecam!

To jest książka z rodzaju tych, do których człowiek może wracać jak do starych przyjaciół, których niby zna się na wylot, a jednak wciąż potrafią zaskoczyć.

Parę razy złapałam się na zazdrości Hancie miejsca pracy. Tylko te wszystkie myszki .... Nastrój rozbawienia pozostał, choć książka porusza i poważne tematy. Oj ten Hrabal !

2 481
    2 327