Znalezione w Ninatece: Urodziny Etgara Kereta

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.10.2015

Któż inny niż izraelski pisarz Etgar Keret mógłby napisać takie zdanie: Są dwa rodzaje ludzi, tacy, co lubią spać od ściany, i tacy, którzy lubią spać z tymi, co ich zepchną z łóżka? W dzisiejszym odcinku audiocyklu trochę o Kerecie, trochę o filmowej adaptacji jego opowiadania „Mistrz świata”.

Znalezione w Ninatece: Urodziny Etgara Kereta

Całe to istnienie to jeden wielki mind-fuck.

W Warszawie od kilku lat istnieje Dom Kereta: wąski, wciśnięty w 152-centymetrową szczelinę między powojennym blokiem mieszkalnym przy ulicy Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ulicy Żelaznej 74. Znajdujące się w nim mieszkanie rozłożone jest na trzech poziomach. Jego minimalny rozmiar ma nawiązywać, przynajmniej według niektórych interpretacji, do zwięzłości opowiadań pisarza.

Gdy Etgar Keret usłyszał o propozycji tego projektu, myślał, że to żart. Na szczęście odznacza się wielkim poczuciem humoru i na ten żart przystał.

Ten izraelski pisarz polskiego pochodzenia uznawany jest za mistrza krótkiej formy – doceniają go nie tylko krytycy, ale również tak wymagający czytelnicy jak więźniowie (czytają jego książki podczas przejścia z celi do łazienki). Publikację swoich opowiadań rozpoczął w prasie w roku 1991, a już rok później ukazała się jego książka – zbiór opowiadań Rury.

Kolejne tomy – Tęskniąc za Kissingerem, Pizzeria Kamikaze – przyczyniły się do jego międzynarodowej sławy. Etgar Keret jest też współtwórcą jednego musicalu, współautorem komiksów oraz telewizyjnego programu satyrycznego. Jego publikacje tłumaczone są na wiele języków: angielski, niemiecki, włoski, holenderski, hiszpański, polski, rosyjski, a nawet arabski.

Tak jak pisał ten skurwysyn, nigdy nie będę umiał pisać. Wszystkie te słowa, z którymi się zmagam i nigdy nie udaje mi się ich pokonać, do niego przychodziły ochoczo, merdając ogonami jak łaszące się szczenięta, i tworzyły zdania doskonałe, dokładnie takie, jakich chciał [frag. opowiadania Kereta].

Obecnie Etgar Keret pracuje jako wykładowca w Wyższej Szkole Filmowej w Tel Awiwie, jest żonaty z Shirą Geffen i ma synka Lva.

W dzisiejszej odsłonie cyklu zachęcamy do obejrzenia adaptacji jednego z opowiadań Kereta, zatytułowanego „Mistrz świata”.

Główny bohater filmu, Szymon, ma 30 lat. Jest lekarzem, ma dziewczynę, samochód, mieszkanie. Z pozoru wszystko jest w porządku, ale dręczy go poczucie, że dryfuje w kierunku, który trudno uznać za pożądany. Urodziny ojca (w tej roli Krzysztof Globisz), który dawniej był dla niego wzorem, a teraz coraz bardziej traci swoje wyjątkowe przymioty i staje się zwyczajnym, pełnym słabości człowiekiem, to dla bohatera okazja do refleksji na temat dorastania i kształtowania własnego losu. Czy Szymonowi uda się odzyskać kontrolę nad swoim życiem i pchnąć je na nowe tory?

Obejrzyjcie fragment filmu:

Fragment filmu „Urodziny”; prod. Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.

Obejrzyjcie pełną wersję filmu w serwisie Ninateka.pl.

Film otrzymał Dyplom Honorowy w konkursie „Etiuda” za „udaną adaptację opowiadania Edgara Kereta, będącą ciekawym połączeniem poczucia humoru i ludzkiego dramatu” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima”" w Krakowie w  2011 roku. Jego reżyserem jest Maciej Sobieszczański – absolwent Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor scenariuszy filmowych, telewizyjnych i sztuk teatralnych m.in. Zwykła rzecz (2009), reż. Walentyn Wasyanowicz, Prosta historia o miłości (2010), – reż. Arkadiusz Jakubik. Pracuje jako wykładowca w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, a także w PWSFTviT w Łodzi.

Program 30 minut realizowany w ramach Studia Munka ma na celu umożliwienie młodym filmowcom debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach, przygotowując ich do pełnometrażowego debiutu kinowego. Przywraca zarazem tradycję filmu nowelowego, umożliwiając młodym twórcom wypowiedzi na ważne, aktualne tematy w filmie krótkometrażowym.

Bardzo polecamy i zachęcamy do obejrzenia całości.

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.10.2015 15:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam